V české krajanské komunitě v Curychu i mezi českými podnikateli je to již několik let důvěrně známá tvář. S jedním z honorárních konzulů ČR ve Švýcarsku Ferdinandem Bardoly-Küzmösem jsme si povídali o jeho vztahu k České republice, dosavadní spolupráci s Českým klubem Zürich, projektech ekonomické diplomacie a plánech na podporu českých podnikatelů v teritoriu.
Read in English
Před třemi lety jste byl jmenován honorárním konzulem České republiky v Curychu. Co vás k tomuto kroku vedlo?
Moje rodina má kořeny ve střední Evropě, takže jsem s tímto regionem úzce spjatý. Pravidelně jezdím do České republiky, zajímám se o její přírodní a kulturní dědictví a mám rád její přátelské obyvatele. Rovněž ve své profesní kariéře ve finančním sektoru jsem s vaší zemí a jejími občany dlouhodobě v častém kontaktu.
V roce 2009 jste založil BK & Associates, firmu, která se zaměřuje na správu majetku. V čem spatřujete souvislosti svého oboru a diplomacie? Patří mezi vaše klienty také některé české podnikatelské subjekty?
V jedné švýcarské privátní bance zodpovídám za regiony střední, východní a jihovýchodní Evropy. V roce 2009 jsem založil BK & Associates Ltd, soukromou nezávislou společnost zaměřenou na správu majetku se sídlem v Curychu. Dnes se firma orientuje spíše na soukromý kapitál, klubové obchody a řízení projektů. Také pomáháme firmám, české nevyjímaje, získat přístup na úvěrový trh.
Mezi diplomacií a finančnictvím panují synergie, mimo jiné v bohaté síti mezinárodních kontaktů. Díky diplomacii tak švýcarští i zahraniční klienti banky těží z naší sofistikované sítě vazeb a schopnosti řešit složité výzvy dlouhodobého charakteru.
K podnikání by měla patřit i etika
Jako finančník a úspěšný podnikatel v oblasti správy majetku kladete velký důraz na etiku podnikání a podporujete celou řadu neziskových iniciativ. Můžete některé z nich jmenovat?
Například doprovázím naše zdravotně znevýhodněné klienty při různých společenských příležitostech. Působil jsem také jako oblastní vedoucí skautů v Curychu, pravidelně podporuji mezinárodní letní tábory pro mladé lidi se zdravotním postižením nebo program pro matky a děti s názvem Dreams v Tanzanii. Nedávno jsme na žádost jedné nemocnice na Filipínách, postižené živelní katastrofou, organizovali dodávky léků, materiálů a potravin vrtulníky, čluny a speciálními vozidly. A rád bych zmínil i naši průběžnou finanční podporu pro nemocnici Svaté rodiny v Betlémě.
Krajanský spolek Český klub Zürich oceňuje při pořádání akcí na podporu Česka vaši invenci a velkorysost. Které z těchto akcí byste vyzdvihl?
Česká komunita v Curychu a v německy mluvící části Švýcarska je se zhruba dvanácti tisíci členy nejen početná, ale také velmi aktivní. Provozuje školy, kostely či spolky, pořádá koncerty, sportovní a další akce. Jako honorární konzul se považuji za jakousi prodlouženou ruku českého státu při různých diplomatických, kulturních či ekonomických příležitostech, osobu svým způsobem odpovědnou za české občany žijící nejen v mém obvodu, kontaktní osobu při řešení jejich problémů a podle svých možností také za sponzora jejich společenských a kulturních aktivit.
V této souvislosti bych rád zmínil naši každoroční podporu Ahoj Festivalu, který letos proběhl již pošesté a poprvé jeho pořadatel, Český klub Zürich, přizval ke spolupráci slovenskou krajanskou komunitu. (Pozn. red.: O Ahoj Festivalu a dalších aktivitách Českého klubu Zürich se dočtete na str. 38–39.) Mezi další tradiční události české komunity v Curychu patří oslava Dne vzniku české státnosti za přítomnosti českého velvyslance ve Švýcarské konfederaci, obohacená o vystoupení předních českých umělců. Z výjimečných akcí nemohu opomenout Rok Franze Kafky. Při této příležitosti jsme pozvali mezinárodně uznávaného fotografa Christiana Scholze, který hostům představil Kafkovy dosud neznámé tváře. Oceňovanou českou kuchyni na akcích reprezentuje česká cateringová společnost.
Některé akce, třeba výstavy našich výtvarných umělců, působí nejen velkoryse, ale i nákladně. Kdo je pokrývá finančně?
Honorární konzul je čestná a neplacená funkce. Stejně jako moji kolegové honorární konzulové i já hradím veškeré výdaje spojené s provozem a činností honorárního konzulátu z vlastních prostředků.
Užitečná platforma dialogu
Pomáháte ze své pozice také rozvíjet obchodní vztahy mezi švýcarskými a českými firmami či organizacemi?
Spolupráce s obchodními rady, organizacemi a zavedenými i začínajícími firmami ze všech odvětví patří mezi mé přední aktivity. Proto jsme v roce 2023 iniciovali EMUS Forum s cílem propojit podnikatelskou veřejnost s představiteli zastupitelských úřadů zemí V4 a Švýcarska.
Současná doba se vyznačuje četnými geopolitickými a ekonomickými konfrontacemi a v této souvislosti doufáme, že naše fórum nabízí užitečnou platformu pro větší spolupráci nejen mezi Švýcarskem a státy V4, ale také v rámci samotné Visegrádské čtyřky. Konkrétně se jedná o dostupnost perspektivních a užitečných kontaktů a příležitost pro dialog a kooperaci mezi podnikatelskými subjekty, které ve Švýcarsku již působí, a těmi, jež o vstupu na švýcarský trh uvažují nebo se na něj připravují. Na fóru jsme přivítali velvyslance a obchodní rady jednotlivých států, zástupce švýcarských hospodářských a obchodních organizací, obchodních komor, renomovaných advokátních kanceláří, finanční poradce, daňové experty a odborníky na korporátní fúze a akvizice. Velký ohlas na EMUS Forum nás přiměl k myšlence projekt napřesrok zopakovat. Při této příležitosti rádi uvítáme i vaše čtenáře.
Jaké další aktivity vás jako honorárního konzula čekají v nejbližší době?
Kromě běžné agendy nás brzy čeká významná státní návštěva z Česka, tradiční večeře s představiteli města a kantonu Curych a v listopadu oficiální návštěva představitelů kantonu Zug. S blížícím se koncem roku se nám plní diář pozvánkami na řadu akcí pořádaných zastupitelskými úřady v Bernu. Na všechny se moc těším.
Za rozhovor děkují Daniel Libertin a Věra Vortelová
Foto: archiv Ferdinanda Bardoly-Küzmöse