Letecký průmysl
Kanada je pátým největším výrobcem letadel a leteckých komponentů na světě. Civilní výroba představuje zhruba 80 % zdejšího leteckého průmyslu, přičemž země zaujímá 3. místo na světě ve výrobě civilních letounů. Uplatnění českých firem lze tradičně hledat ve výrobě částí letadel s turbovrtulovými a proudovými motory. Důraz je kladen zejména na pokročilé technologie v avionice či umělé inteligenci a pokročilé materiály. Srdcem kanadského leteckého průmyslu je Québec, který je pro tento sektor také partnerem ČR v programu DELTA 2 agentury TA ČR pro mezinárodní spolupráci ve výzkumu. Kanada hraje důležitou roli i ve vývoji vesmírných technologií a v čele s Kanadskou vesmírnou agenturou je perspektivním partnerem pro česká řešení.
Důlní, těžební a ropný průmysl
Kanadský ropný průmysl je světovou technologickou špičkou, avšak patří mezi nejvíce postižené koronavirovou krizí a nízkými cenami ropy, což negativně ovlivní celou ekonomiku. V minulých letech pokračovala realizace několika již dříve rozpracovaných projektů —těžby bitumenu a výstavby ropovodů a plynovodů či projektu na stavbu terminálu na zkapalněný plyn v Britské Kolumbii. Kanada bude potřebovat konkurenceschopné důlní a těžební technologie, zařízení a příslušenství a další inovativní položky.
Nanotechnologie
Příležitostí pro české firmy je také rozvoj nanotechnologií a nanomateriálů, které nacházejí široké uplatnění v řadě oborů, jako je elektronika, zdravotnictví, strojírenství, chemický, automobilový, kosmický a vojenský průmysl či ochrana životního prostředí. Nanotechnologie a pokročilé materiály získaly v Kanadě na významu v souvislosti s pandemií, české nanotechnologie včetně nátěrů však na trhu prorazily již dříve.
Zdravotnictví a farmacie
I když kanadský dovoz medicínských přístrojů a jiného technického zařízení a dovoz farmaceutických produktů je poměrně značný, české firmy jsou mezi dovozci zastoupeny jen velmi zřídka. Jako perspektivní se tedy jeví možnost rozšíření českých dodávek např. zdravotnických zařízení a nemocničních lůžek, jejichž dodavatelé na trhu chybějí. Zajímavé příležitosti může nabízet trh medicínských analytických přístrojů a v neposlední řadě i řešení v oblasti eHealth.
ICT
Úspěch slaví dlouhodobě vývoj SW, počítačové služby včetně ICT velkoobchodního prodeje. Velkou perspektivu mají obory spojené s umělou inteligencí a informační technologie spojené s robotikou, kyberbezpečností a pokročilou výrobou. To se odráží i ve zřízených superklastrech pro Al v Montréalu, pro pokročilé výrobní technologie v Torontu či pro digitální technologie ve Vancouveru. Spolupráci v Al nabízí i albertský Edmonton, přičemž celá provincie je rovněž partnerem ČR v programu DELTA 2.
Potravinářský a zemědělský průmysl
Mezi hlavní položky zemědělského a potravinářského dovozu do Kanady patří víno, potravinové přípravky, pekařské výrobky, krmivo pro psy a kočky a káva. Existuje i poptávka po nových technologiích spojených se zemědělstvím (drony, smart agriculture).
Železniční a kolejová doprava
Kanada má jednu z nejrozsáhlejších železničních sítí na světě a tento segment hraje významnou roli i v českých vývozech. Předpokládá se, že dále poroste. Železniční doprava je v Kanadě důležitá také při přepravě nerostných surovin. Poptávka po materiálu pro stavbu železničních tratí, údržbě, ale i po vlakových soupravách je vysoká. V řadě kanadských měst se realizují či připravují projekty dopravní infrastruktury (kolejové tratě, tramvaje, mosty, tunely, silnice) a české firmy mají šanci se na nich podílet subdodávkami (ocelové konstrukce, části kolejových vozidel, technologie frézování vozovky).
Text: Tým MPO ČR
Foto: Shutterstock