S touto technologickou vychytávkou vplul do roku 2021 tuzemský bankovní svět. Některé banky ji začaly nabízet svým klientům – občanům, firmám i veřejné správě. Komerční banka je od konce února mezi nimi. A jako u každé novinky, vyrojila se kolem spousta otázek. Co to obnáší? Jak ji získám? A je to bezpečné?
Digitální občanka
Elektronická identita je vlastně jakousi formou digitálního občanského průkazu a zdrojem osobních údajů, jimiž lze prokazovat svoji totožnost v digitálním prostředí. Tím, že banky chrání nejen peníze svých klientů, ale i jejich identitu, mohou se díky přijatým legislativním úpravám stát poskytovatelem této elektronické identity v souladu se zákonem o elektronické identifikaci. Tedy za předpokladu, že jejich technické řešení vyhoví náročné akreditaci Ministerstva vnitra.
Prokazování identity pak probíhá stejně jako přihlašování do internetového bankovnictví. V Komerční bance se jedná o Bankovní identitu KB (s ověřením např. KB Klíčem). Neplatíte za to nic navíc a banka zaručuje naprostou bezpečnost.
Zjednoduší komunikaci i se státní správou
Pomocí bankovní identity mohou klienti kvalifikovaných bank včetně KB využívat Portál občana se všemi jeho službami. Kromě elektronické komunikace s úřady státní správy mohou takto podávat daňové přiznání na finanční úřad, stahovat výpis z trestního rejstříku, z živnostenského rejstříku, nahlédnout do bodového hodnocení řidiče, podat žádost o využití údajů z Registru obyvatel nebo získat recept na léky z aplikace eRecept. Jsem přesvědčen, že díky vysokému počtu uživatelů elektronického bankovnictví, kterých je v Česku na 5,5 milionu, bude i stát v tomto ohledu motivován k dalšímu rozvoji e-governmentu.
Historická příležitost pro soukromé společnosti
Troufám si říci, že stejnou a možná větší příležitostí je bankovní identita pro soukromé společnosti. Ty mohou nabízet čerpání svých online služeb milionům klientů najednou s jistotou, že vědí, s kým jednají. Jedná se zejména o distributory plynu, elektřiny, telekomunikační společnosti atd. Tedy tam, kde na základě ověření lze uzavírat smlouvy či provádět změny v rámci využívaných služeb či tarifů.
Další využití bankovní identity se nabízí např. v rámci e-shopů či samoobslužných portálů spojených s potřebou ověřování klientů.
Informace o vás jako v trezoru
S bankovní identitou jsou vaše přihlašovací a bezpečnostní údaje nadále bankou spolehlivě chráněny. Bez vašeho výslovného souhlasu je nikomu nesmí předat, musí vás předem informovat o předávaném rozsahu a podobně. A jinak je to stejné, jako když se přihlašujete na svůj bankovní účet. I zde budete co nejvíc obezřetní, tedy pokud byste měli nějakou pochybnost, jste to vy, kdo proces přihlášení nemusí dokončit.
Text: David Formánek
Foto: Shutterstock