Ani s brexitem neztrácejí Spojené království a Irská republika pro české exportéry na své přitažlivosti. Jen se obchodní komunita v posledních třech letech zahalila do soustředěného očekávání.
Spojené království Velké Británie a Severního Irska (dále jen UK) zůstává naším tradičním obchodním partnerem. Aktuálně pro nás představuje páté největší odbytiště zboží s podílem 4,5 % na celkovém vývozu ČR a podílem na celkovém dovozu 1,7 %. Irskou republiku (dále Irsko) pak můžeme zařadit do třetí desítky našich partnerů s podílem 0,5 % na našem celkovém vývozu a dovozu.
Zatímco naše obchodní bilance s UK je od roku 2001 nepřetržitě aktivní (za rok 2019 činila rekordních téměř 138 mld. korun), Irsko je, podobně jako Polsko, jedinou členskou zemí EU, s níž máme bilanci pasivní. Podle nedávno zveřejněné statistiky však loni historicky poprvé náš export do Irska převýšil dovoz.
V případě UK jsme sice zaznamenali indexy vývozu v letech 2016 až 2019 nižší než historický průměr, ale – s výjimkou roku 2018 – v meziročním srovnání k poklesu vývozu nedošlo. U dovozu byl v letech 2018 až 2019 evidentní propad, a to jak co do jeho hodnoty, tak pořadí mezi největšími dovozními partnery. Největší pokles zaznamenala elektronika, motorová vozidla a energetická zařízení. Náš vývoz do UK tedy v posledních čtyřech letech de facto stagnuje, přičemž výjimku představuje pouze pokles v roce 2018 o 3,3 procenta. Absolutní výše vývozu loni nedosáhla ani úrovně roku 2017. Pozitivem vývoje je vysoké aktivum obchodní bilance. K poklesu sice došlo u osobních aut a jejich součástí, naopak však rostl vývoz strojů na automatické zpracování dat a další elektroniky.
V této souvislosti se nabízí zajímavé srovnání průměrného ročního indexu růstu našeho vývozu a dovozu za období 1999 až 2019, kdy vývoz do UK i Irska rostl nad celostátním průměrem, dovoz z Irska byl přibližně v korelaci s hodnotou za ČR, ovšem v případě UK byl daleko pod průměrným ročním tempem růstu celkového dovozu, s vývojem za poslední čtyři roky.
U Irska lze konstatovat extrémní meziroční nárůst vývozu v roce 2018 a stejně tak vysoké meziroční zvýšení dovozu v roce 2017. Vzhledem k vysokým extrémům je celkem pochopitelné, že v následujících letech jsou ukazatele na podstatně nižší úrovni.
Struktura našeho obchodu s Velkou Británií
Nadále v ní nezvykle vysokým podílem (za rok 2019 téměř 69 %) dominuje export našich strojů a dopravních prostředků. Není bez zajímavosti, že struktura našeho vývozu v loňském roce je v podstatě shodná s rokem 2008, tedy obdobím před hospodářskou recesí v letech 2008 až 2009. V dovozu se podíl strojů a zařízení šplhá ke zhruba 66 procentům, následuje dovoz chemikálií, zejména plastů, jenž tvoří 25,1 %.
Obchod s Irskem charakterizují v období 2016 až 2019 poměrně značné výkyvy, propad je patrný zejména loni a předloni. I u vývozu do této země tvoří vysoký podíl dodávky strojů a dopravních zařízení (86,6 %), z nichž předloni enormně rostly hlavně exporty reaktorů, kotlů, přístrojů a nástrojů. U stejných komodit pak následně došlo k poklesu vývozu také v loňském roce.
Pohled z britské strany
Pátá největší ekonomika světa s podílem na světovém HDP ve výši 3,3 % vykrývá ze 3,4 % světový export a 3,6 % světový import. Jedná se o obrovský spotřební trh s významným podílem služeb a se zaměřením na nejmodernější technologie, výzkum a vývoj.
V průběhu roku 2019 v meziročním srovnání rostl obchodní deficit Británie, aniž by deficit v obchodě se zbožím dokázal vyvážit přebytek v obchodě se službami. Důvodem je předzásobení britských podniků surovinami a díly v opakovaném očekávání možného tvrdého brexitu nejprve v březnovém, následně v červnovém a pak říjnovém termínu. V souvislosti s vyjasňující se situací kolem vystoupení UK z EU se koncem loňského roku deficit zmírnil.
EU jako celek zůstává nejvýznamnějším exportním trhem i celkově obchodním partnerem UK také v letech 2018 a 2019, nicméně podíl exportu na vnitřní trh EU na celkovém exportu z Británie postupně klesá. V roce 2006 to bylo 55 % a v roce 2016 jen 43 %. Největším národním obchodním partnerem a současně nejvýznamnějším exportním národním trhem pro Británii zůstávají USA. Na žebříčku britských TOP obchodních partnerů jsou USA následovány Německem, Nizozemskem, Francií a Irskem.
Velkým tématem zůstává zejména připravovaná dohoda o volném obchodu se Spojenými státy. Mezi perspektivními partnery UK je třeba zmínit rovněž Čínu, kde se například velmi dobře daří britskému luxusnímu zboží, zejména britským prémiovým automobilům, jejichž export po propadu v roce 2018 opět roste.
Z pohledu zemí vyvážejících do Velké Británie zaujímá ČR podle údajů za rok 2018 jedenáctou pozici mezi členskými státy EU a jedenadvacáté místo s podílem 1,2 % na celkovém britském dovozu. Česká republika exportuje do Velké Británie více než například Rakousko, Austrálie nebo Jižní Korea.
Se strukturou zahraničního obchodu Velké Británie úzce souvisí struktura britské ekonomiky. Z 80 % tvoří britské HDP služby, z deseti procent průmysl a za dalšími deseti procenty figuruje stavebnictví. Devátá nejprůmyslovější země na světě stojí na průmyslových produktech zejména z automobilového, leteckého a farmaceutického sektoru, které zároveň představují důležitou součást britského exportu.
Britské peníze v českém průmyslu, vědě a výzkumu
Jak Irsko, tak zejména Velká Británie jsou předními investory do české ekonomiky. K jejich rozhodnutí významně přispívá požadavek strategického umístění s přístupem k hlavním evropským dopravním tahům, kvalifikovaným pracovníkům a výhodnějšímu poměru nákladů a přidané hodnoty. ČR řadí investice obou zemí mezi jedny z nejdůležitějších. Stojí za nimi významné zpracovatelské firmy i společnosti z oblasti služeb, které k nám z části přemísťují také své vědecké, výzkumné a vývojové aktivity.
Podle údajů ČNB o stavu přímých zahraničních investic za rok 2017 byla Velká Británie osmou největší investorskou zemí do naší ekonomiky, když britské firmy u nás investovaly necelých 84 mld. korun. To je výrazně víc než objem českých investic ve Velké Británii, přičemž naše investice v Irsku jsou vyšší než na Britských ostrovech. Při uskutečňování 103 britských a 14 irských investičních projektů v České republice intenzivně asistovala agentura CzechInvest. Britským firmám byly přislíbeny investiční pobídky celkem u šestadvaceti projektů.
Databáze Albertina vykazuje 2931 podnikatelských subjektů registrovaných v ČR, které mají vlastníka nebo spoluvlastníka z Velké Británie. V případě Irska se jedná o 266 subjektů. Zahraniční zastoupení agentury CzechInvest eviduje cca 35 českých firem v UK a tři firmy v Irsku. Většina z nich má formu obchodního zastoupení, některé uskutečnily akvizici britských firem.
České investice v Británii rostou zejména v posledních pěti letech. Z hlediska objemu zůstává největším českým investorem v UK Energetický a průmyslový holding (v UK prostřednictvím EP UK Investments), který investuje především do oblasti energetiky. Do britského energetického sektoru v lednu 2019 investovala také česká skupina Sev.en Energy.
V UK investuje i skupina PPF, a to na realitním trhu prostřednictvím své PPF Real Estate, kapitálově vstoupila do britského start-upu v oblasti digitálního vydavatelství a prodeje knih, do britské biotechnologické společnosti, která se zabývá vývojem léčebných postupů pro protinádorovou terapii, spoluzaložila novou Clear Bank apod. Česká firma Avast předloni v květnu vydala emisi svých akcií na londýnské burze. A firma HB Reavis realizuje vlastní developerské realitní projekty v Londýně.
Ekonomická diplomacie nezahálí
Na pořádání akcí ekonomické diplomacie v UK úzce spolupracují velvyslanectví ČR v Londýně a zahraniční kanceláře CzechTrade, CzechInvest a CzechTourism.
Dobrým příkladem spolupráce bylo velké letecko-inovační dodavatelské fórum pro firmu Embraer, Czech Beer Day s dvanácti pivovary, prezentace českých technologických start-upů na pravidelných akcích a v rámci projektů Czech Accelerator a CE ICT Start-ups Day. Česká republika se rovněž představila velkým oficiálním stánkem na globálním veletrhu Defence & Security Equipment International. Dále proběhla incomingová mise britských novinářů na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně 2019, konal se česko-britský seminář k sektoru fintech ve finančním centru City of London, prezentace českých lázní v UK a seminář s londýnskou policií o prevenci podvodů v obchodním styku.
Akce Zastupitelského úřadu ČR Dublin se koncentrují do oborů vodního hospodářství, OZE, šetrných budov, investic v ČR a na propagaci škodovek na irském trhu včetně elektrifikace, digitalizace a alternativních řešení mobility.
Obchodní šance
UK je se svými 66 miliony obyvatel pátou největší ekonomikou na světě a byla druhou největší v rámci EU. Pro inovativní a konkurenceschopné firmy se tak otevírají příležitosti v řadě odvětví: v automobilovém průmyslu, leteckém a vesmírném průmyslu, energetickém průmyslu a výrobě tepla, v oborech IT, potravinářském průmyslu a bez šancí není ani český design podobně jako koncept léčebného lázeňství.
Z Irska přicházejí signály o obchodních příležitostech v oblasti OZE, šetrných budov, v souvislosti s realizací klimatického akčního plánu (energetická účinnost, projekty výzkumu a inovací v oblasti energetiky, propojení elektrických sítí mezi Irskem a Severním Irskem, dosažení energetických ratingů B2 u 500 tisíc domů, instalace 400 tisíc tepelných čerpadel, výstavba metra v Dublinu, zákaz prodeje aut na fosilní paliva) apod.
Zřízením generálního konzulátu v Manchesteru získaly české firmy nový opěrný bod na severu Anglie. Oblast je známa koncentrací některých sektorů, např. britského leteckého a automobilového průmyslu. Samotný Manchester je přirozeným centrem tzv. Northern Powerhouse, severoanglického regionu (vedle Manchesteru dále čítá aglomerace Leedsu, Liverpoolu, Sheffieldu a Newcastlu) se silnou průmyslovou tradicí i moderní vědou a výzkumem.
Text: Jiří Dorňák
Foto: Shutterstock