5G – cesta k lepší, větší a rychlejší síti
Způsob, jakým nám technologie pomáhají být ve spojení, se vyvíjí. Poslední dobou často skloňovaná síť páté generace, tedy 5G, není však jen „další“ technologickou vymožeností v řadě.
Jde o velký kvalitativní posun. Nejen správa datového provozu bude efektivnější, než je tomu v současnosti u mobilní sítě 4G LTE (což přispěje ke zvětšení kapacity sítě), ale s rostoucí rychlostí zaručí „síť páté generace” také velmi krátkou dobu odezvy (latenci), a to v řádu milisekund. A i když nejste zrovna expertem na průmyslovou robotiku, 5G se možná dostane do vašich počítačů úplně jinou cestou: v počítačových hrách, kterým budou holdovat vaše děti. Nízká latence totiž udělá ze hry skutečný „zážitek v reálném čase“. Tento parametr je navíc klíčový pro celou řadu dalších aplikací, jako je například virtuální a rozšířená realita, vzdálené řízení, systémy propojených vozidel, nejrůznější aplikace v medicíně a v mnoha nově vznikajících oborech.
Skutečný dopad 5G se bude více týkat samotného mobilního a telekomunikačního průmyslu. Potřebné masivní investice pravděpodobně povedou k většímu sdílení a konsolidaci sítě. Technická složitost 5G poskytne velkou výhodu operátorům, kteří nasazují nebo plánují nasadit takzvané softwarově definované sítě. Pomůže také ve virtualizaci síťových funkcí a v rozvoji umělé inteligence pro vlastní operace. Rostoucí nároky na přenosovou síť pro připojení základnových stanic budou hrát do karet operátorům schopným vlastnit a provozovat jak pevnou, tak i mobilní síť.
Příští dva roky budou tedy pro nové „géčko“ klíčové. Sdělovací prostředky už informují o prvních zkušebních provozech. V půlce září letošního roku už bylo jasné, že evropští operátoři testují 5G hromadně – jen v ČR šlo přesně o 114 testů. V České republice to byl právě Vodafone, který jako první operátor předvedl živou ukázku mobilní sítě páté generace během Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Horečka s názvem „5G“ není však jen výsadou starého kontinentu. Na začátku roku se uskutečnily zajímavé pokusy i v jihokorejském Pchjongčchangu během zimních olympijských her. Katarský operátor Ooredoo pak oznámil komerční spuštění 5G letos v květnu. Pionýrem komerčního spuštění v Africe byl zase Vodacom v Lesothu (firma spřízněná s Vodafonem).
V evropském kontextu se dá očekávat, že mobilní operátoři si budou postupně vyjasňovat detailnější plány sítí 5G a jejich komerční spuštění. Všechny státy Evropské unie by měly v tomto směru přijmout strategické plány s ohledem na plánovanou aukci frekvenčního pásma 700 MHz. Ta se v Česku očekává ve druhé polovině roku 2019. Bude mít zásadní vliv na konkurenceschopnost našeho průmyslu a třeba i na rozvoj zdravotnictví a dopravy. Plné komerční spuštění 5G v Evropské unii lze očekávat pravděpodobně v roce 2020.
Text: Miroslav Bula
Foto: Shutterstock
Celý článek si přečtěte v tištěné verzi TRADE NEWS 5 / 2018 na straně 77.
Štítky
Vodafone,
5G
Zaujal vás tento článek?
Určitě jste si všimli, že u nás ani za čtení celých článků nic neúčtujeme a že vás neobtěžujeme vyskakovacími okny personalizované reklamy.
Velmi bychom ocenili, kdybyste nás na oplátku podpořili peněžitým darem na tento účet:
2021853028/5500
QR kód obsahuje údaje k platbě. Výše částky je na vás, budeme si vážit všech darovaných plateb.
Děkujeme 😊