Evropská komise koncem letošního ledna představila ekonomický plán EU na příštích pět let. Jmenuje se Kompas konkurenceschopnosti. AMSP ČR přináší první komentáře.
Kompas konkurenceschopnosti má mít 3 pilíře: Inovace, energetickou bezpečnost a snížení byrokracie.
To, co zatím můžeme z dokumentu posoudit, by mohlo mít velmi pozitivní dopady, ale vedle toho nutně cítíme značné pochybnosti o celkovém konceptu.
Vidíme v něm například plán na snížení administrativní náročnosti u ekonomických podnikajících subjektů o 25 % a pro segment MSP dokonce o 35 %. Přičemž finančně je řeč o úspoře asi 37 miliard eur za rok pro podnikovou sféru. To je nesmírně ambiciózní plán, a pokud by se ho podařilo uskutečnit, bylo by to velmi dobré. Ostatně v poslední anketě AMSP ČR o náladách a názorech MSP a živnostníků se mimo jiné ukázalo, že právě administrativní náročnost a byrokratické požadavky jsou našimi členy považovány za jednu z nejvýraznějších brzd rozvoje podnikání.
Ale na stranu druhou také vidíme, že EK ani tváří v tvář vážné krizi konkurenceschopnosti nepřestává vymýšlet postupy, jak by evropské ekonomice naplánovala další cestu. Místo toho, abychom se všichni zabývali tím, jak udělat trh práce pružnější a svobodnější, jak se utkat s neúnosnou výší daní a především pojistného, jak zásadně snížit celkově obrovskou míru regulace a jak přehodnotit extrémní nároky na rychlost dekarbonizace.
Nicméně jsou zde některé myšlenky, které považujeme za rozumné. Například vytvoření skutečného evropského kapitálového trhu má určitě smysl a otevřelo by to prostor pro nové investice, pro nové emise akcií. To by mohl být opravdu silný prorůstový moment a mohlo by to mimořádně posílit evropské postavení z hlediska investic. Jakkoliv jde o něco, co se v první linii dotkne především největších podniků a pak velkých regionálních korporací, v důsledcích by to přineslo pozitivní momenty i do segmentu MSP. Silný kapitálový trh by znamenal i zajímavější satelitní trhy, kam už mnohé MSP mohou dosáhnout a kde se mohou ucházet o kapitál.
Z hlediska postoje k dekarbonizaci, Green Dealu a uhlíkové stopě cítíme v tom, co bylo zatím předloženo, určitou nejistotu EK. Na jedné straně tam jsou slova jako „držíme se Green Dealu“, na straně druhé je zde ale také opatrná ochota k dialogu s automobilovým průmyslem, je zde příslib řešení problému s energiemi, jsou tady i další náznaky, že držet se Green Dealu nemusí nutně znamenat držet se ho v každém detailu a směru.
Naprosto jistě není dokument skutečným plánem na překonání zaostávání EU v řadě oblastí, ale oproti předchozí situaci ukazuje, že si EK přinejmenším připustila vážnost situace, že je ochotna začít s Evropany diskutovat a že je připravena se o některé užitečné kroky alespoň pokusit. To je v porovnání s dobou před rokem velký pokrok.
Zdroj: vyjádření AMSP ČR