Kompas konkurenceschopnosti (The Competitiveness Compass)
Evropská komise koncem letošního ledna představila ekonomický plán EU na příštích pět let. Jmenuje se Kompas konkurenceschopnosti. AMSP ČR přináší první komentáře.
Evropská komise koncem letošního ledna představila ekonomický plán EU na příštích pět let. Jmenuje se Kompas konkurenceschopnosti. AMSP ČR přináší první komentáře.
Kompas konkurenceschopnosti má mít 3 pilíře: Inovace, energetickou bezpečnost a snížení byrokracie.
To, co zatím můžeme z dokumentu posoudit, by mohlo mít velmi pozitivní dopady, ale vedle toho nutně cítíme značné pochybnosti o celkovém konceptu.
Vidíme v něm například plán na snížení administrativní náročnosti u ekonomických podnikajících subjektů o 25 % a pro segment MSP dokonce o 35 %. Přičemž finančně je řeč o úspoře asi 37 miliard eur za rok pro podnikovou sféru. To je nesmírně ambiciózní plán, a pokud by se ho podařilo uskutečnit, bylo by to velmi dobré. Ostatně v poslední anketě AMSP ČR o náladách a názorech MSP a živnostníků se mimo jiné ukázalo, že právě administrativní náročnost a byrokratické požadavky jsou našimi členy považovány za jednu z nejvýraznějších brzd rozvoje podnikání.
Ale na stranu druhou také vidíme, že EK ani tváří v tvář vážné krizi konkurenceschopnosti nepřestává vymýšlet postupy, jak by evropské ekonomice naplánovala další cestu. Místo toho, abychom se všichni zabývali tím, jak udělat trh práce pružnější a svobodnější, jak se utkat s neúnosnou výší daní a především pojistného, jak zásadně snížit celkově obrovskou míru regulace a jak přehodnotit extrémní nároky na rychlost dekarbonizace.
Nicméně jsou zde některé myšlenky, které považujeme za rozumné. Například vytvoření skutečného evropského kapitálového trhu má určitě smysl a otevřelo by to prostor pro nové investice, pro nové emise akcií. To by mohl být opravdu silný prorůstový moment a mohlo by to mimořádně posílit evropské postavení z hlediska investic. Jakkoliv jde o něco, co se v první linii dotkne především největších podniků a pak velkých regionálních korporací, v důsledcích by to přineslo pozitivní momenty i do segmentu MSP. Silný kapitálový trh by znamenal i zajímavější satelitní trhy, kam už mnohé MSP mohou dosáhnout a kde se mohou ucházet o kapitál.
Z hlediska postoje k dekarbonizaci, Green Dealu a uhlíkové stopě cítíme v tom, co bylo zatím předloženo, určitou nejistotu EK. Na jedné straně tam jsou slova jako „držíme se Green Dealu“, na straně druhé je zde ale také opatrná ochota k dialogu s automobilovým průmyslem, je zde příslib řešení problému s energiemi, jsou tady i další náznaky, že držet se Green Dealu nemusí nutně znamenat držet se ho v každém detailu a směru.
Naprosto jistě není dokument skutečným plánem na překonání zaostávání EU v řadě oblastí, ale oproti předchozí situaci ukazuje, že si EK přinejmenším připustila vážnost situace, že je ochotna začít s Evropany diskutovat a že je připravena se o některé užitečné kroky alespoň pokusit. To je v porovnání s dobou před rokem velký pokrok.
Zdroj: vyjádření AMSP ČR
Evropská komise koncem letošního ledna představila ekonomický plán EU na příštích pět let. Jmenuje se Kompas konkurenceschopnosti. AMSP ČR přináší první komentáře.
AMSP ČR a projekt Kyberobrana ve spolupráci se společností S-COMP
Milé čtenářky a čtenáři, je mi ctí přivítat vás u historicky prvního vydání TRADE NEWS, které se věnuje výhradně Indonésii. Jsem přesvědčena, že spolupráce našich zemí má velký potenciál, a nyní se otevírají nové příležitosti pro české podniky na našem rychle se rozvíjejícím trhu.
Za obsah inzerce zodpovídá inzerent. Žádné části textu nebo fotografie z Trade News nebo www.itradenews.cz nesmí být používány, kopírovány nebo jinak šířeny v jakékoliv formě či jakýmkoliv způsobem bez písemného souhlasu vydavatele.