Kompas konkurenceschopnosti (The Competitiveness Compass)
Evropská komise koncem letošního ledna představila ekonomický plán EU na příštích pět let. Jmenuje se Kompas konkurenceschopnosti. AMSP ČR přináší první komentáře.
Naše firmy si stěžují na nedostatek kvalifikovaných pracovníků, a přitom Česká republika vykazuje v některých regionech vysokou míru nezaměstnanosti. O tom se mluví již dlouhou dobu. Řešení této situace nabízí již osvědčený systém Národní soustavy kvalifikací: 650 zpracovaných a schválených profesních kvalifikací, více než 100 tisíc osvědčení o zkoušce z profesní kvalifikace a v neposlední řadě tisícovka firem, které si díky NSK usnadňují každodenní personální práci. Personalistům některých z nich jsme položili dvě otázky:
Věra Vrchotová, ředitelka pro rozvoj lidských zdrojů, MOTOR JIKOV Group
1 Jsme strojírenský a slévárenský holding s tradicí od roku 1899 a celosvětovou působností. Dobře si uvědomujeme, že úspěch našeho podnikání závisí především na kvalifikovaných a výkonných zaměstnancích. Kvůli dlouhodobě neuspokojivé situaci na trhu práce jsme se stali členem Sektorové rady pro strojírenství, tudíž se podílíme přímo na vzniku a tvorbě Národní soustavy kvalifikací. Protože profesní kvalifikace navrhují, tvoří a revidují právě sami zaměstnavatelé, považuji tento nástroj za nejefektivnější a především za nejaktuálnější na trhu práce. Všichni víme, že prosadit jakékoliv změny v systému počátečního vzdělávání je během na dlouhou trať, proto z mého pohledu představuje NSK plnohodnotnou „náhradu“, která umožňuje zaměstnancům a uchazečům o práci získat potřebné vzdělání nebo potvrzení toho, co již umějí, a zaměstnavatelům pak plně kvalifikované zaměstnance, které již není nutné dále zaškolovat.
2 Jsme první společností, která NSK implementovala do všech svých personálních procesů. NSK využíváme například při inzerování volných pracovních pozic, kdy jako alternativu vzdělání plně akceptujeme osvědčení o zkoušce z profesní kvalifikace, profesní kvalifikace jsme zapracovali do popisů pracovních pozic nebo popisů činností v katalogu profesí, ale také do adaptačního plánu. V nedávné době jsme se stali rovněž autorizovanou osobou pro několik strojírenských profesních kvalifikací a máme v plánu nabídnout našim zaměstnancům jako benefit získání osvědčení o zkoušce z profesní kvalifikace, a zvýšit tak jejich „hodnotu“ nejen pro nás, ale pro celý trh práce.
Dana Fialová, vedoucí oddělení vzdělávání a personální specialistka, ŽĎAS
1 Akciová společnost ŽĎAS, jedna z nejvýznamnějších strojírenských firem v ČR, zahájila svoji výrobu před více než 60 lety. V současné době máme cca 2500 zaměstnanců a při našem zaměření musíme dbát na to, aby byli nejen kvalifikovaní, ale také motivovaní. Situaci na trhu práce považujeme za dlouhodobě kritickou, a protože si nejen stěžujeme, ale chtěli jsme také něco udělat pro změnu k lepšímu, přihlásili jsme se ke členství v Sektorové radě pro strojírenství. Díky tomu máme možnost navrhovat a vytvářet profesní kvalifikace pro trh práce potřebné a především aktuální. V NSK spatřuji několik přínosů – jednak jsou pro nás uchazeči o práci vlastnící osvědčení o zkoušce z profesní kvalifikace zárukou správně vyškolených pracovníků, ale také můžeme nabídnout stávajícím zaměstnancům možnost, jak si svou kvalifikaci buď potvrdit, nebo zvýšit.
2 NSK a profesní kvalifikace využíváme v naší každodenní personální práci, především pak při popisu požadavků na volná místa v inzerátech, při přípravě interních rekvalifikačních kurzů, aktualizaci katalogu profesí v naší společnosti apod. Za jednoznačnou výhodu u uchazeče o práci považuji, když uvede získanou profesní kvalifikaci v části vzdělání ve svém životopise. Úzce také spolupracujeme s VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou tak, aby absolventi jejich kurzů dalšího vzdělávání byli „hotovi“ a my je mohli okamžitě přijmout.
Leoš Klofáč, personální řediteL, FATRA
1 V roce 2013 jsme využívali NSK především v náborovém procesu při inzerci volných pracovních míst k popisu činností dané pracovní pozice a definování kvalifikačních požadavků na uchazeče, při zpracování plánů zaškolení nových zaměstnanců a také v rámci programů stáží studentů ve Fatře (Univerzita Pardubice, VOŠE Zlín). Dále jsme za pomoci NSK definovali požadavky na vzdělávání techniků a manažerů, respektive vytvořili roční plán vzdělávání. Ve spolupráci s UTB Zlín jsme s tímto systémem seznámili i budoucí personalisty, a to v rámci konzultací bakalářských a diplomových prací s tematickým zaměřením na řízení lidského potenciálu. V letošním roce jsme využili NSK k redesignu pracovních pozic Obsluha plastikářských zařízení, Seřizovač vstřikovacích lisů a Technolog zpracování plastů, při zpracování kvalifikačních matic a kompetenčních modelů u obsluh plastikářských zařízení a hodnoticích standardů, při zpracování rekvalifikačních vzdělávacích programů, manuálů a e-learningového vzdělávání v oboru zpracování plastů. Máme také zájem stát se autorizovanou osobou a provádět si sami přezkušování rekvalifikovaných zaměstnanců plastikářské výroby.
2 Pozitivní je standardizace postupu při tvorbě firemního katalogu pracovních pozic, školicích a rekvalifikačních programů s využitím informačních technologií. Rezervy spatřujeme ve spolupráci s učilišti a školami v přípravě žáků a učňů a využívání NSK v praktické přípravě na výkon povolání.
Iva Vychterová, vedoucí odboru personálního plánování a mezd, PRECIOSA
1 Jsme tradiční česká výrobní společnost s dlouholetou tradicí a světovou prestiží, ale víme, že úspěchy firmy závisí především na umu, píli, vzdělanosti, zručnosti i tvůrčích schopnostech našich zaměstnanců. Myšlenka NSK nás zaujala natolik, že jsme se v letošním roce stali členy Sektorové rady pro sklo, keramiku a zpracování minerálů a své zkušenosti s personálem v oboru sklářství přenášíme přímo do popisu profesních kvalifikací. Sklářský průmysl nemá dostatečnou podporu a obecně velký problém představuje nalezení odborníků specialistů. V Preciose jsme vytvořili novou koncepci náboru, vzdělávání a odměňování, jejíž součástí je i intenzivní spolupráce s pracovišti Úřadu práce, vysokými školami a dalšími subjekty.
2 Národní soustavu kvalifikací využíváme zejména při náboru nových zaměstnanců, například pro profesi sklář, ve které prakticky na kvalifikované uchazeče o zaměstnání na běžném trhu práce nelze narazit. Možnost doložení kvalifikace prostřednictvím osvědčení o profesní kvalifikaci tedy zdůrazňujeme v inzerci nových pracovních míst, a tím se snažíme i šířit povědomí o tom, že tato možnost existuje. Kromě toho používáme katalog NSK k definování kvalifikací na pracovní pozice, čerpáme i z popisů profesí z provázaného katalogu NSP.
Zdroj: NSK
Celý článek najdete v tištěné verzi TRADE NEWS 6/2014 na str. 70-71.
Evropská komise koncem letošního ledna představila ekonomický plán EU na příštích pět let. Jmenuje se Kompas konkurenceschopnosti. AMSP ČR přináší první komentáře.
AMSP ČR a projekt Kyberobrana ve spolupráci se společností S-COMP
Milé čtenářky a čtenáři, je mi ctí přivítat vás u historicky prvního vydání TRADE NEWS, které se věnuje výhradně Indonésii. Jsem přesvědčena, že spolupráce našich zemí má velký potenciál, a nyní se otevírají nové příležitosti pro české podniky na našem rychle se rozvíjejícím trhu.
Za obsah inzerce zodpovídá inzerent. Žádné části textu nebo fotografie z Trade News nebo www.itradenews.cz nesmí být používány, kopírovány nebo jinak šířeny v jakékoliv formě či jakýmkoliv způsobem bez písemného souhlasu vydavatele.