Gratulujeme vítězům!
Cena hlavního projektu Rok nové energie 2024, Rodinná firma roku AMSP ČR, eŽena, Nastartujte se, Národní ceny České republiky
Podpora technického vzdělávání je momentálně tématem, které se skloňuje velmi často, a to nejen v souvislosti s Rokem průmyslu a technického vzdělávání. Existují ale nějaké evropské nástroje, které mohou pomoci zlepšit situaci technických oborů a uplatnitelnost jejich absolventů?
Vzhledem k tomu, že zaměstnavatelé a jejich asociace dlouhodobě upozorňují na strukturální nedostatek absolventů v určitých oborech (strojírenství, elektrotechnika, doprava, IT a další), je logický jejich požadavek, aby žáci středních odborných škol a učilišť svou praktickou část vzdělávání realizovali ve skutečném pracovním prostředí, ne pouze na školních „trenažérech“. K tomu je třeba ještě mnohé ve školském i firemním systému upravit, aby se vzájemná spolupráce a výměna staly běžnou realitou. V první řadě je třeba motivovat zaměstnavatele, aby si žáky brali na svá pracoviště, a školy, aby je na praxe v podnicích uvolňovaly. Také je potřeba dát oficiální rámec tomu, když se žák s firmou dohodnou na realizaci praktického vyučování a firma bude případně ochotna poskytovat žákovi motivační příspěvek, pokud bude ochoten po ukončení studia do firmy nastoupit.
V neposlední řadě je třeba zajistit, aby žáci při praxi ve firmách v ČR i v zahraničí vykonávali takové činnosti, které jsou součástí jejich vzdělávacího programu, nikoli aby obrazně řečeno čtrnáct dnů „zametali dvůr“. Je pozitivní, že v nabídce evropských nástrojů na podporu mobilit žáků i zaměstnanců (namátkou jmenujme Europass, ECVET, EQAVET, program Erasmus+) můžeme nalézt takové, které nám v této věci mohou pomoci.
Konkrétně jde o zmíněný ECVET, což je zkratka pro Evropský systém přenosu kreditů v odborném vzdělávání. Je podobný vysokoškolskému systému kreditů, který už 25 let zajišťuje možnost absolvovat část vzdělávání na zahraniční univerzitě, aniž by student poté musel vzdělávání opakovat. ECVET byl přijat v roce 2009 jako obdobný nástroj na podporu mobilit žáků středních odborných škol. Systém je postaven na vzájemné důvěře vysílající a přijímající organizace, která na konci pobytu přezkouší žáka z dohodnutých dovedností, které se měl naučit, a jeho mateřská škola toto hodnocení akceptuje.
Odborníci v diskuzích o zavedení systému ECVET u nás došli k závěru, že tento systém může významně podpořit kvalitu praxí v reálném pracovním prostředí firem. Nyní je třeba nalézt jasné postupy, jak tento systém adaptovat na „národní mobilitu“. K tomu účelu lze využít popisu odborných dovedností ze Školního vzdělávacího programu, nebo ještě lépe popisu z Národní soustavy kvalifikací. Tak lze vytvořit malé balíčky, „jednotky výsledků učení“, třeba o rozsahu dvou týdnů, na nichž se pak škola a firma dohodnou, že se je žák v praxi naučí. Zdá se, že toto může být dobrý nástroj, jak zajistit, aby žáci na praxích ve firmách vykonávali ty činnosti, které pro své studium potřebují, a nejen nějaké pomocné práce.
Podrobnější informace: www.naerasmusplus.cz/cz/ reformy-a-systemy-vzdelavani-ecvet
Text: Miloš Rathouský, člen národního týmu ECVET expertů domu zahraniční spolupráce
Celý článek najdete v tištěné verzi TRADE NEWS 5/2015 na str. 77.
Cena hlavního projektu Rok nové energie 2024, Rodinná firma roku AMSP ČR, eŽena, Nastartujte se, Národní ceny České republiky
Vážení čtenáři, mám tu čest a potěšení představit vám prostřednictvím magazínu TRADE NEWS svou zemi, Srbsko, jednu z nejkrásnějších zemí ležící na křižovatce střední a jihovýchodní Evropy. Hlavní město Srbska Bělehrad je moderní metropolí s více než dvěma miliony obyvatel a patří mezi nejoblíbenější turistické destinace v Evropě. Leží na soutoku Dunaje a Sávy a nabízí bohatý kulturní život, historické památky a výbornou kuchyni stejně jako srbská vína. Město se navíc připravuje na pořádání největší světové výstavy EXPO 2027.
Gratulujeme vítězům 2024!
Za obsah inzerce zodpovídá inzerent. Žádné části textu nebo fotografie z Trade News nebo www.itradenews.cz nesmí být používány, kopírovány nebo jinak šířeny v jakékoliv formě či jakýmkoliv způsobem bez písemného souhlasu vydavatele.