„Na mezinárodní úrovni se ICC v Paříži intenzivně věnuje otázkám souvisejícím se zaváděním celních opatření, která byla oznámena a prezentována novou administrativou USA – a tím i velmi reálnému riziku, že tato opatření mohou vyvolat škodlivou globální obchodní válku.“ Hovoříme s Jitkou Haubovou, předsedkyní Národního výboru ICC ČR a členkou nejužšího vedení Mezinárodní obchodní komory, která se právě vrátila z pařížské centrály ICC.
Read in English
Jak tedy ICC aktuálně pomáhá firmám zorientovat se a překlenout toto velmi složité období?
Generální tajemník ICC John Denton vedl rozsáhlou kampaň v médiích jako CNBC, BBC, FT, Reuters a Daily Telegraph. Naše hlavní sdělení bylo konstruktivní – vyzývali jsme vlády, aby kladly důraz na vyjednávání a deeskalaci, kdekoliv je to možné. Také jsme varovali před předvídatelným negativním dopadem jakéhokoliv zvýšení cel na ekonomiku USA, stejně jako před riziky přechodu od obchodování založeného na pravidlech k mocenskému nátlaku. Je ustavena akční skupina, která monitoruje rychle se vyvíjející situaci a pomáhá podle potřeby kalibrovat reakci a zapojení ICC. V nadcházejících měsících nás bezesporu čeká velmi důležitá úloha při předkládání pragmatických a na datech založených řešení.
Dalšími tématy, na která je zaměřena pozornost, jsou digitalizace jak dokumentů v mezinárodním obchodě, tak digitální tok dokumentů s archivací, zároveň i online propojování dodavatelských řetězců. Souvisejícím tématem je kybernetická bezpečnost jako ochrana před rostoucími útoky organizovaných zločineckých band. Tím, že je ICC součástí významných mezinárodních institucí, má možnost tyto politiky ovlivňovat.
Co se vám povedlo za uplynulý rok na poli ICC ČR? Z čeho máte osobně největší radost?
Jsem ráda, že po dlouhé době máme v ICC ČR vyrovnané hospodaření, což mimo jiné svědčí i o přízni našich klientů. Z naší činnosti na podporu českých firem bych ráda vyzdvihla odborné semináře a teritoriální setkání. Stále jsou velmi oblíbené semináře zaměřené na pravidla Incoterms 2020, které poskytují firmám praktické znalosti pro efektivní řízení mezinárodních obchodních operací. Dále pořádáme teritoriální setkání, kde lze získat detailní informace o konkrétních trzích a příležitostech v různých regionech. A nepolevujeme ani v jednání s úřady státní správy v předkládání námětů na změny různých nařízení. Prostě dál platí, že se snažíme firmám co nejvíc pomáhat a krýt záda.
Zmínila jste pravidla Incoterms. Ta se dosud vyvíjela spíše pozvolna a postupně. Myslíte, že jejich obsah a periodicitu ovlivní turbulence v současných mezinárodních obchodních vztazích?
Určitě, současné globální výzvy, jako jsou obchodní války, pandemie, změny v regulačních rámcích a technologický pokrok, mohou vést k rychlejším a zásadnějším změnám pravidel Incoterms. Například aktuální geopolitické napětí a změny v obchodních politikách mohou vyžadovat úpravy v definicích odpovědnosti za rizika a náklady mezi kupujícími a prodávajícími. Podobně technologický pokrok v oblasti logistiky a dopravy může vést k novým způsobům, jakými je zboží přepravováno a sledováno. I to by mohlo být zohledněno v budoucích verzích pravidel.
V prosinci jste poprvé zveřejnili Index stability firem, který ukázal, že přes veškeré ekonomické problémy je převážná většina českých firem stále schopna plnit své závazky. Můžete tento unikátní nástroj přiblížit? Co ještě je jeho cílem a jak často bude aktualizován?
Index stability firem poskytuje zvlášť cenné informace pro zahraniční obchodní partnery a investory o stabilitě a spolehlivosti českých podniků. Plánujeme jej aktualizovat pravidelně, aby reflektoval aktuální situaci a poskytoval firmám i jejich partnerům relevantní data pro rozhodování.
Jak už jste zmínila, ICC ČR organizuje tradičně řadu specializovaných akcí pro zástupce firem. Můžete některé z nich čtenářům TRADE NEWS představit?
Na jaře pořádáme hned dvě velmi zajímavé akce, na které bychom rádi vaše čtenáře pozvali. V první řadě se jedná o již tradičně velmi oblíbený Prague Arbitration Day, který se uskuteční 6. března v Praze. Opět přinese pohled odborníků z Evropy i USA na moderní arbitráž a alternativní efektivní řešení sporů. Další velkou akcí bude konference ICC Czech The Antitrust zaměřená na aktuální otázky hospodářské soutěže. Ta se bude konat v Praze 24. dubna a zástupcům firem poskytne cenné informace o dodržování antimonopolních pravidel a o prevenci rizik spojených s porušením těchto předpisů. Vloni měla velký úspěch naše konference o digitalizaci nejen přepravních dokladů. Moderními trendy v elektronizaci dokumentů v logistice a obchodu se budeme zabývat i letos.
A v neposlední řadě bych vašim čtenářům ráda doporučila náš newsletter zaměřený na aktuální ESG otázky ve světě podnikání, který poskytuje firmám přehled o nejnovějších trendech v oblasti udržitelnosti, včetně témat, jako jsou sustainability linked loans a další dynamické právní oblasti. Tento bulletin pomáhá lépe se orientovat v ESG problematice a implementovat udržitelné praktiky do vlastního podnikání.
S Jitkou Haubovou hovořila Jana Jenšíková
Foto: archiv Jitky Haubové