Tomáš Malkus: Baví mě pomáhat živnostníkům, které mají banky za rizikové

Text Jana Jenšíková Foto archiv Partners Publikováno

Tomáš Malkus je Dr. House přes hypotéky. Umí řešit případy, nad kterými jiní lámou hůl. A navíc ho to hodně baví. Po jedenácti letech sbírání zkušeností v největší finančně poradenské společnosti Partners, kde se stal přes půjčky na bydlení absolutní jedničkou se stovkami uzavřených smluv za zhruba 2,5 miliardy korun, si vloni otevřel vlastní franšízu zaměřenou právě na hypotéky.

Jak to nyní vypadá na trhu s hypotékami? Někteří věští příchod krize a za jednu z příčin považují nabobtnalý trh nemovitostí. Vidíte to stejně?

Myslím si, že něco přijde, nenazýval bych to ale krizí, spíš recesí. Ekonomika je z mého pohledu přehřátá. Ví to i Česká národní banka, která zvyšuje úrokové sazby. Zároveň je to znát i na cenách samotných nemovitostí, které už v okrajových částech Prahy stagnují. Pokles cen by mohl přijít během dvou let.

Z jakého důvodu by mohly ceny klesat?

Za dva roky budou dobíhat pětileté fixace klientům, kteří uzavírali hypotéky se sazbami od 1,59 procenta. Ti, kteří si brali hypotéku takzvaně na krev, tedy do 50 procent čistého příjmu, a po skončení fixace dostanou úrok vyšší třeba o 2 až 2,5 procenta, mohou mít problémy se splácením. Pokud tato situace nastane a začnou se prodávat nemovitosti s hypotékami, na které už klienti nebudou mít, povede to k poklesu cen.

Žádné kouzlo, tvrdá práce

Jste vyhlášený tím, že vás baví řešit komplikované případy hypoték. Jak takový složitý případ vypadá?

To je různé a závisí to na mnoha faktorech, jako příklad bych ale mohl uvést lidi podnikající na živnostenský list. Banky se ještě pořád nenaučily, že OSVČ neznamená parazit, a stále vnímají jako větší jistotu zaměstnance. Přitom podnikatel, který buduje vlastní byznys a jeho příjmy postupně rostou, je určitě větší jistota než průměrný zaměstnanec, který může být bez práce po dvou měsících výpovědní lhůty. Živnostníci narážejí na problémy kvůli tomu, že využívají daňové paušály, aby nemuseli vést daňovou evidenci, a banky je tak mají za rizikové. Právě řešení těchto případů mě baví nejvíc, můžu při nich plně využít svoje zkušenosti.

Specializujete se na podnikatele?

To určitě ne, klienty neselektuji. Je mi jedno, jestli jde o zaměstnance, či živnostníka a jestli potřebuje hypotéku na milion, nebo na deset.

Poradcem jste se stal před jedenácti lety a dnes jste v hypotékách v rámci sítě Partners nejúspěšnější. Jak se vám to povedlo?

Je za tím hlavně tvrdá práce, kromě té v kanceláři mám pět až šest schůzek s klienty denně. Už mi ale stačí prvních pět minut, abych věděl, jak budu daný případ řešit. Lidé si často myslí, že úspěch přijde jen tak sám, že je zadarmo, ale není.

Před půl rokem jste v Praze otevřel specializované centrum na hypotéky jako franšízovou pobočku Partners market. Co vás k tomu vedlo?

Rád bych využil zkušenosti, které jsem během působení v Partners nasbíral. Hypotéky se pořád zpřísňují, a poradenský byznys se tím pádem bude stále více specializovat. Franšízu jsem zvažoval delší dobu a otevřel ji spolu s kolegou Petrem Budilem, který už má v téhle oblasti zkušenosti.

Hypotéky za víc než sto milionů za měsíc

Je vaše hypoteční centrum určené jen pro klienty Partners?

Určitě ne, naše pobočka je veřejná, může se na nás tedy obrátit kdokoli. Zároveň fungujeme jako pomoc pro některé poradce Partners, když si nevědí rady se složitou hypotékou pro svého klienta. V takovém případě je pošlou za námi. Pomůže to jim i klientovi, protože poradce, který uzavře pět hypoték ročně, nikdy nebude mít u bank takovou pozici jako ten, kdo jich uzavře sto.

Vašim klientům tedy nabízíte výhradně hypotéky?

Hypotéky a všechno, co je s nimi spojené. Tedy zároveň zajištění a investice, pojištění nemovitosti nebo pojištění nepředpokládaných okolností, které mohou v životě nastat.

Jaké jsou vaše vize? Máte představu, jak velký byznys budete v rámci této franšízy Partners market dělat?

Naše ambice je uzavřít měsíčně hypotéky za více než 100 milionů korun, za rok tedy přes miliardu. Nyní se zatím rozjíždíme, jedeme tak na čtvrtinu plynu.

Text: Jana Jenšíková

Foto: archiv Partners

Celý článek si přečtěte v tištěné verzi TRADE NEWS 2 / 2019 na straně 78-79.

Štítky Partners

Za obsah inzerce zodpovídá inzerent. Žádné části textu nebo fotografie z Trade News nebo www.itradenews.cz nesmí být používány, kopírovány nebo jinak šířeny v jakékoliv formě či jakýmkoliv způsobem bez písemného souhlasu vydavatele.