EGAP loni pomohl českým exportérům vyvážet do rekordních 54 zemí

Text EGAP Foto Shutterstock Publikováno

Exportní pojišťovna EGAP v roce 2021 podpořila české exportéry a investory na dosud nejvyšším počtu zahraničních trhů. Pojistila či zaručila vývoz tuzemských firem do 54 zemí světa, a v tomto ohledu byl překonán rok 2020, kdy to bylo 47 trhů. Celkově pojišťovna loni uzavřela 251 pojistných smluv v objemu 34 miliard korun. Loňské hospodaření zakončila ziskem 442 milionů korun.

„Dlouhodobě usilujeme o to, aby čeští exportéři s naší pomocí získávali zakázky na nových trzích. Přináší jim to nejen nové obchodní příležitosti, ale diverzifikací zároveň snižují ztráty v případě výpadku poptávky jinde. Rostoucí počet zemí, v nichž tuzemské vývozce podporujeme, je samozřejmě žádoucí i z hlediska diverzifikace angažovanosti pojišťovny, protože tím snižuje i svá rizika. A to je cíl, který také sledujeme,“ říká k rekordnímu výsledku pojišťovny předseda představenstva EGAP Jan Procházka.

Loni se tak nově na mapě pojišťovny objevil třeba Island, kam pojišťovna podpořila vývoz technologie pro vodní elektrárnu, anebo Paraguay, kam směřovala zakázka leteckého průmyslu. Mezi největší obchodní případy patřily dodávka letadel do Vietnamu v hodnotě několika miliard korun či export kolejových vozidel a techniky do Lotyšska nebo vývoz parních turbín s generátorem do Thajska. Dále EGAP v loňském roce pojistil například vývoz potravinářských produktů do Egypta a Kazachstánu, zemědělské techniky do Španělska, spojovacích materiálů do Rumunska, leteckých komponent do Brazílie či pružin do Velké Británie.

Za celou dobu své existence už EGAP podpořil český vývoz do 130 zemí světa.

Nad rámec poskytování tradičních produktů a poradenství EGAP až do prosince 2021 přijímal žádosti komerčních bank o záruky Covid Plus. Loni pojišťovna schválila záruky za úvěry v celkovém objemu 9,8 miliardy korun. Celkem tak záchranný program spuštěný v květnu 2020 na pomoc velkým exportérům pomohl firmám získat 22 miliard korun.

Hospodaření v loňském roce ukončil EGAP se ziskem 442 milionů korun. Především díky nízkému přírůstku nových pojistných událostí, nákladovým úsporám a úspěšnému vymáhání pohledávek. Ty loni dosáhly 693 milionů korun, což je v meziročním srovnání více než poloviční nárůst.

V závěru roku 2021 přitom objem vývozu a investic českých exportérů podpořený EGAP realizovaný za celou dobu existence pojišťovny překonal jeden bilion korun. Částka zahrnuje všechny dosavadní obchodní případy pojišťovny od roku 1992, od velkých investičních celků až po zakázky menších firem začínající na částce 100 tisíc korun.

Zdroj: EGAP

Foto: Shutterstock

Celý článek si přečtěte v tištěné verzi TRADE NEWS 2 / 2022 na straně 43.

Štítky Pojištění, Export, EGAP

Za obsah inzerce zodpovídá inzerent. Žádné části textu nebo fotografie z Trade News nebo www.itradenews.cz nesmí být používány, kopírovány nebo jinak šířeny v jakékoliv formě či jakýmkoliv způsobem bez písemného souhlasu vydavatele.