Kompas konkurenceschopnosti (The Competitiveness Compass)
Evropská komise koncem letošního ledna představila ekonomický plán EU na příštích pět let. Jmenuje se Kompas konkurenceschopnosti. AMSP ČR přináší první komentáře.
Sektor stavebnictví vykazuje během posledních let stabilní růst na úrovni 8 %, který má pokračovat i v nadcházejících letech (do r. 2019); tento růst je dán vysokými investicemi do výstavby nedostatečné infrastruktury (silnice, mosty, železnice), výstavby obytných komplexů a komerčních budov. Populace Tanzanie se má do roku 2050 zdvojnásobit ze současných 55 milionů osob. Již dnes existuje neuspokojená poptávka po bydlení na úrovni 3 milionů bytů. Pro Tanzanii je důležitý rovněž program, díky němuž se postupně daří vytvářet distribuční síť s pitnou vodou.
Tanzanská energetická soustava je nedostatečná a ve velmi špatném stavu a zdaleka nestačí pokrýt vysokou poptávku; vláda se situaci přednostně věnuje ve svém pětiletém rozvojovém plánu, neboť nedostatek elektrické energie je hlavní překážkou ekonomických aktivit. Rozvojový plán ministerstva energetiky počítá s dynamickým růstem instalované energie a s rozvojem distribuční soustavy tak, aby se přístup k elektrické energii zvýšil z 15 % na 30 %. K rozvoji energetického sektoru by měly přispět i rozsáhlé zásoby zemního plynu odhadované na 50 trilionů kubických stop. Příležitosti jsou tak spojené s budoucí plynofikací Tanzanie ve všech oblastech, včetně úprav motorových vozidel (LPG).
Výdaje na zdravotnictví vykazují růst, na kterém mají aktuálně hlavní podíl donorské příspěvky (priorita zdravotnictví se odráží i v růstu vládních výdajů, které s nástupem nové tanzanské administrativy vzrostly z tradičních 7 % na 9,2 %). Současná vláda zařadila mezi své priority zvýšení kvality zdravotnického systému. Na podporu zdravotnictví počítá do roku 2020 s alokovanou částkou ve výši 240 mil. USD. Z této částky půjde 35 % na rozvoj zdravotnického systému, další čtvrtina na prevenci zdraví dětí, zajištění porodnické péče a dostupnost zdravotní péče pro většinu obyvatel a zbylých 15 % je určeno na výživu a zajištění potravinové bezpečnosti.
Jde o nejdůležitější sektor ekonomiky, který vytváří čtvrtinu HDP země, zajišťuje tři čtvrtiny vývozu a zaměstnává 80 % pracovní síly; vláda vydává na rozvoj zemědělství 7 % svého rozpočtu. Jeho růst je dán zejména produkcí základních komodit (kukuřice, maniok). Předpokládá se intenzifikace pěstování základních plodin pomocí aplikace hnojiv a použitím strojového zařízení, jakož i v případě zpracování potravinářské produkce.
Text: Michal Minčev
Určitě jste si všimli, že u nás ani za čtení celých článků nic neúčtujeme a že vás neobtěžujeme vyskakovacími okny personalizované reklamy.
Velmi bychom ocenili, kdybyste nás na oplátku podpořili peněžitým darem na tento účet:
2021853028/5500
QR kód obsahuje údaje k platbě. Výše částky je na vás, budeme si vážit všech darovaných plateb.
Děkujeme 😊
Evropská komise koncem letošního ledna představila ekonomický plán EU na příštích pět let. Jmenuje se Kompas konkurenceschopnosti. AMSP ČR přináší první komentáře.
AMSP ČR a projekt Kyberobrana ve spolupráci se společností S-COMP
Milé čtenářky a čtenáři, je mi ctí přivítat vás u historicky prvního vydání TRADE NEWS, které se věnuje výhradně Indonésii. Jsem přesvědčena, že spolupráce našich zemí má velký potenciál, a nyní se otevírají nové příležitosti pro české podniky na našem rychle se rozvíjejícím trhu.
Za obsah inzerce zodpovídá inzerent. Žádné části textu nebo fotografie z Trade News nebo www.itradenews.cz nesmí být používány, kopírovány nebo jinak šířeny v jakékoliv formě či jakýmkoliv způsobem bez písemného souhlasu vydavatele.