Kompas konkurenceschopnosti (The Competitiveness Compass)
Evropská komise koncem letošního ledna představila ekonomický plán EU na příštích pět let. Jmenuje se Kompas konkurenceschopnosti. AMSP ČR přináší první komentáře.
Vláda prezidenta Rodriga R. Duterta v roce 2017 alokovala 7 % HDP na infrastrukturu a zavázala se podporovat ekologická řešení zvláště ve filipínských městech. Ta dnes trpí obrovskou mírou znečištění. Očekávanými lídry ve stavebnictví jsou také projekty železniční a letecké dopravy stejně jako plán radikálního odlehčení dopravní situace v hlavním městě Manile.
Sklo se na Filipínách především ve stavebnictví těší velké oblibě, a to díky svým ekologickým benefitům v rámci minimalizace solárního tepla a vysoké světelné prostupnosti. Sklo je využito také pro stavbu mnohých kancelářských komplexů stejně jako v rychle rostoucím farmaceutickém průmyslu. České firmy ve sklářském průmyslu na Filipínách dosahují výtečné pověsti již od 30. let. V rámci stavebního rozkvětu roste také poptávka po rozměrných sklářských instalacích jak pro soukromé rezidence, tak i nově budované hotely a kasina.
Energetika je jednou z priorit filipínské vlády. Stav infrastruktury a výrobních kapacit je v současnosti špatný, a Filipíny tak patří mezi země s jednou z nejvyšších cen elektrické energie. Do sektoru proto směřují rozsáhlé investice, a to jak do zdrojů zelené energie, které jsou vládou zvýhodňovány, tak do elektráren na pevná paliva. Filipínská vláda se také staví pozitivně k využití jaderných elektráren vlastněných soukromým sektorem. Ty je ochotna dotovat.
V zemi dochází k rozsáhlé modernizaci civilních i vojenských letišť a vládní modernizační programy aktuálně pokrývají prakticky každý významnější ostrov. Do roku 2035 se očekává navýšení celkového počtu cestujících v letecké dopravě na 140 milionů, přičemž bude vytvořeno 3,4 milionu pracovních míst v hodnotě 23 mld. amerických dolarů. Vzhledem k vysoké úrovni českého průmyslu v oblasti letištního vybavení a již dosaženým obchodním úspěchům se v této oblasti otevírají možnosti další spolupráce.
Rostoucí ekonomika a zvyšující se životní standard mají za důsledek narůstající poptávku po kvalitní zdravotní péči. Demografický vývoj nahrává stavbě nových nemocnic a vybavování těch starých. Díky tomu pokračují investice největších soukromých filipínských konglomerátu do sektoru zdravotnictví, což otevírá možnosti pro importéry. Téměř 100 % zdravotnického zařízení na Filipínách pochází totiž z dovozu. Země také očekává prudký růst informačních technologií a řízení obchodních procesů ve zdravotnictví, jako je konsolidace mezi plátci a poskytovateli, telemedicína, robotika, automatizace procesů a nové možnosti účtovacích modelů.
Text a foto: Benjamin Žiga
Určitě jste si všimli, že u nás ani za čtení celých článků nic neúčtujeme a že vás neobtěžujeme vyskakovacími okny personalizované reklamy.
Velmi bychom ocenili, kdybyste nás na oplátku podpořili peněžitým darem na tento účet:
2021853028/5500
QR kód obsahuje údaje k platbě. Výše částky je na vás, budeme si vážit všech darovaných plateb.
Děkujeme 😊
Evropská komise koncem letošního ledna představila ekonomický plán EU na příštích pět let. Jmenuje se Kompas konkurenceschopnosti. AMSP ČR přináší první komentáře.
AMSP ČR a projekt Kyberobrana ve spolupráci se společností S-COMP
Milé čtenářky a čtenáři, je mi ctí přivítat vás u historicky prvního vydání TRADE NEWS, které se věnuje výhradně Indonésii. Jsem přesvědčena, že spolupráce našich zemí má velký potenciál, a nyní se otevírají nové příležitosti pro české podniky na našem rychle se rozvíjejícím trhu.
Za obsah inzerce zodpovídá inzerent. Žádné části textu nebo fotografie z Trade News nebo www.itradenews.cz nesmí být používány, kopírovány nebo jinak šířeny v jakékoliv formě či jakýmkoliv způsobem bez písemného souhlasu vydavatele.