Čeští výrobci zdravotnické techniky úspěšně pronikají na zahraniční trhy. Jen státní úvěrová pojišťovna EGAP za posledních pět let pojistila obchodní případy za více než 7,5 miliardy korun. Jde především o kompletní výstavbu nemocnic a poliklinik. EGAP pojistí každý rok export do zhruba čtyř desítek zemí světa. V posledních letech se může pochlubit tím, že se v jeho portfoliu každoročně objeví tři nová teritoria. „V uplynulých dvou letech to byly například Gabon, Ghana, Laos, Kolumbie nebo Papua-Nová Guinea,“ vysvětluje generální ředitel EGAP Jan Procházka. Ve všech těchto zemích české společnosti získaly kontrakty na výstavbu a vybavení nemocnic a poliklinik. V průměru se na jedné takové zakázce podílí v pozici subdodavatele 25 českých firem.
I čísla EGAPu tak potvrzují boom, který v posledních letech zažívají výrobci zdravotnické techniky. „Dříve jsme pojišťovali vývoz v hodnotě desítek či maximálně stovek milionů korun, teď je ale situace úplně jiná: Zdravotnická technika patří mezi jedno z primárních odvětví podpory exportu prostřednictvím pojišťovny EGAP,“ říká Jan Procházka.
V Laosu mají české firmy už třetí zakázku
Velmi aktivní na rozvojových trzích je v poslední době společnost VAMED Health Project CZ, která je dcerou rakouské skupiny VAMED. Například v Laosu získala zakázku, díky níž se podílí i na druhé fázi rozšíření a modernizaci tamní nemocnice Friendship. Jde o státní nemocnici s kapacitou 150 lůžek, kterou přímo spravuje laoské ministerstvo zdravotnictví. Rozšířením budovy dojde k navýšení kapacity o dalších 120 lůžek a zvětší se nabídka lékařské péče.
EGAP u tohoto projektu pojistil dodávky v hodnotě přes 110 milionů eur a přispěl nemalou měrou k získání kontraktu. „Vývozní pojištění je zásadním předpokladem financování, a je tedy nesmírně důležitým faktorem pro získání zakázky,“ říká jednatel firmy VAMED Health Project CZ Martin Blaha. Financující bankou je v tomto případě UniCredit Bank.
„Financování vývozu technologie do sektorů zdravotnictví a farmacie patří dlouhodobě mezi prioritní sféry exportního financování poskytovaného naší bankou. Transakce do Laosu byla výjimečná v několika směrech – jednak se jednalo pro banku i EGAP o historicky první projekt do této země, jednak jsme na základě referencí z první fáze projektu získali i druhou etapu projektu a v neposlední řadě struktura financování umožňuje financovat nejen odběratele, ale i celý řetězec subdodavatelů společnosti VAMED, jichž jsou desítky,“ doplňuje Jiří Flégl, manažer Structured Trade & Export Finance UniCredit Bank. Letos se v Laosu podařilo na základě úspěšného průběhu této modernizace získat další zakázku. Tou je tentokrát modernizace a rozšíření vojenské nemocnice, která se nachází blízko Houayase v oblasti Champasak. Výstavba by měla trvat třicet měsíců, obchodní případ je opět upisován na suverénní riziko státu.
Pojišťovna EGAP podporuje především vývoz do méně rozvinutých a rizikovějších zemí, tedy tam, kde firmy tržní pojištění zpravidla nemají šanci dostat. Laos je jednou z takových ekonomik. Na jednu stranu nabízí příležitosti – tento stát se sedmi miliony obyvatel patří s osmiprocentním růstem HDP mezi nejrychleji se rozvíjející asijské ekonomiky. „A české firmy mají v jihovýchodní Asii dobré jméno. Pro úspěch je důležité mít dobré lokální zastoupení a trpělivost,“ tvrdí Martin Blaha. Laos potřebuje zahraniční investice, jeho infrastruktura je zaostalá a hospodářství stále z velké části spoléhá na zemědělskou výrobu. Na druhou stranu jej ale OECD hodnotí jako vysoce rizikovou zemi. Se zaváděním legislativy do praxe jsou často problémy a firmy musí zápasit s nejasnými či protichůdnými pravidly podnikání.
Poptávka po zdravotnické technice roste i v Africe
Asijské země ale nejsou jedinou destinací, kde se firmám i díky státní podpoře vývozu podařilo uspět. Například v africkém Gabonu EGAP v posledních deseti letech pojistil aktivity hned dvou společností vyvážejících zdravotnickou techniku. Velký kontrakt v této zemi, kterou stále živí především těžba a export ropy, se podařilo opět získat skupině VAMED. Šlo o výstavbu nemocnice v hlavním městě Gabonu Libreville. Firma VAMED Health Projects CZ, česká dcera skupiny, se na zakázce podílela dodávkou v hodnotě přes 28 milionů eur. Kontraktu se účastnily i další společnosti, například výrobce nemocničních lůžek Linet. Právě její nemocniční lůžka jsou součástí vybavení téměř všech nemocnic a poliklinik, které EGAP v poslední době pojistil. Podobně se na vybavení nemocnic podílí i firma MZ Liberec.
V Ghaně, další africké zemi, staví nyní české firmy deset regionálních poliklinik v hodnotě přes 22 milionů eur. Výstavba začala loni a měla by trvat dva roky, obchodní případ je upisován na suverénní riziko státu. Hlavním cílem výstavby poliklinik je dostat lékařskou péči blíž pacientům, v současné době musí totiž dojíždět i za menšími zákroky do vzdálené centrální nemocnice. Polikliniky budou poskytovat ambulantní péči, diagnostické a laboratorní služby, bude zde také fungovat lékárna, prádelna, likvidace odpadu a spalovna.
Čeští výrobci zdravotnického zařízení se ale nesoustředí pouze na výstavbu nemocnic. Na kolumbijském a alžírském trhu se podařilo uspět firmě Medin. Ta s podporou pojišťovny EGAP dodala do obou zemí traumatologické implantáty. Podle Mapy oborových příležitostí Ministerstva zahraničí patří právě nástroje pro lékařské využití mezi komodity, se kterými mají čeští exportéři nejen v Kolumbii šanci uspět.
Text: Hana Hikelová
Foto: archiv EGAP