Jedním z nejdůležitějších evropských energetických uzlů, jímž proteče až jedenáct procent elektřiny vyměněné mezi evropskými státy, je Švýcarsko, které zároveň funguje jako koordinační centrum pro jihoevropský region. „Na tamním trhu působíme deset let jako dodavatel několika zákazníků. Aktuálně nejvýznamnější spolupráci nám přineslo loňské vítězství ve veřejném tendru pro provozovatele švýcarské přenosové soustavy Swissgrid na nový dispečerský systém, který respektuje vysoké technické a nové legislativní nároky,“ říká k působení české softwarové skupiny společností v zemi pod Alpami general manager Unicorn Business Systems Ivo Růžička.
(nejen) ve Švýcarsku
Smlouva se společností Swissgrid pokrývá dodávku významného produktu v rámci programu SMARTA. Ten má nahradit stávající systém SCADA/EMS, který se používá pro dispečerské řízení švýcarské přenosové soustavy.
Griffin přichází s inovacemi
Základním stavebním kamenem řešení SMARTA je unikátní produkt Griffin. Jeho inovativnost a konkurenční výhoda spočívá již ve filozofii koncipování produktu.
„Zcela netradičně byl navržen a vytvořen jako moderní webová aplikace v mikroservisní architektuře. Je flexibilní, škálovatelný a snadno rozšiřitelný do budoucna. Naše společnost v jeho podobě dodává zákazníkovi řešení poskytující analytickou vrstvu, která slouží k modelování scénářů a variant, reflektujících různé situace a stavy elektrické sítě v reálném čase s výhledem až na následujících dvaasedmdesát hodin. Tato analytická data slouží jako východisko pro okamžitou a správnou reakci při řízení přenosové soustavy, aby se předešlo jejímu přetížení. Griffin plně využívá naši otevřenou Unicorn Mobile-First IoT-Ready Cloud Architecture, která spojuje moderní technologie a procesy pro vývoj aplikací a je ověřená v desítkách úspěšných projektů po celé Evropě,“ přibližuje unikátnost produktu manažer.
Stopy napříč kontinenty
Švýcarsko představuje jen jedno z teritorií, na něž značka Unicorn za pětatřicet let své existence expandovala, a Swissgrid jen jednoho z více než pěti set firemních zákazníků renomovaného evropského dodavatele firemního IT softwaru. Ve Švýcarsku se mezi ně dál řadí například městský výrobce elektřiny – Industrielle Werke Basel (IWB), který zvolil pro komplexní podporu obchodu s energetickými komoditami produkt Lancelot.
Unicorn najdeme nejen v Evropě, ale i Asii a Americe. Třeba letos získal holding významnou zakázku na Electricity Market Management System pro organizaci Gulf Cooperation Council – Interconnection Authority, která spravuje vysokonapěťovou infrastrukturu propojující Saúdskou Arábii, Bahrajn, Kuvajt, Katar, Omán a Spojené arabské emiráty.
Systémy Unicornu řídí elektrické přenosové soustavy nejen ve Švýcarsku, ale také ve Skandinávii, Velké Británii, Rakousku, Slovensku a v dalších zemích.
Spolehlivý partner v mnoha směrech
Kromě energetického sektoru zaujímá Unicorn silnou pozici spolehlivého dodavatele i v dalších sofistikovaných odvětvích, jako je bankovnictví, pojišťovnictví, telekomunikace, průmysl, obchod, logistika či veřejná správa.
„Například ve Švýcarsku využila naši službu red teaming, kterou ověřujeme robustnost kybernetické ochrany firemní sítě pomocí simulovaného útoku, také jedna významná farmaceutická firma. Naši experti prostudovali web a sociální sítě společnosti a prostřednictvím phishingových e-mailů nainstalovali malware. Poté jsme propašovali do sítě zákazníka vlastní zařízení – keyloggery – a získali důvěrná data. Postupně jsme zvyšovali svou viditelnost, než nás jejich bezpečnostní oddělení objevilo a zastavilo. Výsledkem této komplexní aktivity byla sada opatření, která jsme společnosti doporučili na zlepšení bezpečnosti.“
Kromě vysokých nároků tamějších podnikatelských entit i veřejného sektoru na inovativnost a kvalitu produktů museli odborníci českého dodavatele akceptovat také vícejazyčnou skladbu švýcarského teritoria. „Z našeho pohledu je největším specifikem této destinace trojjazyčnost. Jednotlivé kantony využívají němčinu, francouzštinu a italštinu. A zároveň jsou Švýcaři patriotičtí, takže pouze s angličtinou si nevystačíme. To nás částečně limituje v tom, kterých tendrů se můžeme účastnit. Jako poskytovatel informačních technologií vnímáme švýcarské firmy jako silně procesně založené, občas až puntičkářské, kladoucí velký důraz na kybernetickou bezpečnost.“
Experimenty se mohou prodražit
Podle odborníků z Unicorn Systems teď zákazníci chtějí řešit AI a cloud. Ti, kteří se rozhodnou hledat funkční řešení na vlastní pěst, uspějí jen obtížně. Proto se firmy stále častěji rozhodují pro nákup již běžně dostupných standardních a nákladově přijatelných produktů.
„Díky spolupráci s research centrem sesterské Unicorn University umí naše společnost vyvinout a nabídnout produkty šité na míru potřebám zákazníků. Naše unikátní komplexní řešení, která dodáváme klientům, mezi nimi již zmíněnému Swissgridu, jsou koncipována na vlastních produktech s využitím The Architecture – špičkové stavebnice digitálních dvojčat, která využívá moderní mikroservisní architekturu. Další trend v současné poptávce představuje přechod k produktům ve formě online služeb. Firmy chtějí posílit rychlost a flexibilitu. Vzhledem k nákladnosti těchto produktů by však měly zvážit, zda za daných podmínek skutečně chtějí vlastní IT a zda si ho mohou dovolit. Unicorn Systems totiž poskytuje své produkty rovněž formou cloudové služby. Pro klienta je tak finančně přijatelnější, že platí pouze za to, co reálně využívá,“ upozorňuje na rozdíly mezi budováním vlastní firemní infrastruktury a nákupem již osvědčených služeb Ivo Růžička.
Jak nasytit IT firmu kvalitními pracovníky
V současné době zahrnuje skupina Unicorn šestadvacet vývojových center, umístěných v Praze, českých regionech i v zahraničí, například na Ukrajině, Slovensku či v Nizozemsku. Ukazuje se, že vytvoření sítě a hybridní forma spolupráce byly dobrým řešením, jak rostoucí skupinu společností snáz saturovat kvalitními pracovníky s mezioborovým přesahem a současně vybudovat diverzifikovanou a přitom funkční strukturu.
„Technologie se dnes vyvíjejí strašně rychle a specialista v IT toho dnes musí znát mnohem víc než před deseti nebo patnácti lety. Proto pomocí komplexního vzdělávacího programu Unicorn Top Gun Academy systematicky rozvíjíme u našich pracovníků znalosti a zkušenosti v šesti základních oblastech potřebných pro úspěšnou realizaci informačních systémů: procesu realizace, informačních a komunikačních technologiích, business problematice, standardech a prostředí klienta, týmové práci a cizojazyčné vybavenosti. Jen takto připravení profesionálové dokáží správně reagovat na potřeby našich zákazníků,“ charakterizuje manažer firemní systém vzdělávání.
Text: Věra Vortelová
Foto: archiv společnosti Unicorn Systems