Lomnice nad Popelkou, městečko ležící na pomezí Českého ráje a Krkonoš, jehož okolí je protkáno sítí turistických a cyklistických tras i lyžařských terénů, v sobě ukrývá také řadu historických zajímavostí. Jednou z nich je tradice textilní výroby, která zde v minulosti byla silně zakořeněna. „Tkalcovský stav byl tehdy v každé chalupě. Dnes tu většinou zbyly jen polorozpadlé budovy továren podél řeky Jizery,“ vítá nás Josef Saska, jednatel společnosti TM Elitex, která v současné době inovuje své strojní vybavení za využití programu expanze od ČMZRB.
Firma TM Elitex navázala na tradici výroby textilních strojů, která sahá do první poloviny 19. století. V minulém režimu byla většina jejich výrobců začleněna do koncernu textilního strojírenství Elitex Liberec, který zaměstnával více než 25 tisíc lidí. Mimo řady státních podniků Elitex v Čechách do něho patřily i dva podniky na Slovensku.
Josef Saska přišel do Elitexu v Lomnici nad Popelkou v roce 1972 jako absolvent jičínské průmyslovky. Strojařina ho už tehdy chytla a zůstala jeho koníčkem na celý život. S firmou pak prošel na nejrůznějších pozicích mnohá období až do doby, kdy ji v roce 1997 převzali s kolegy do vlastnictví. Dnes jsou s Milanem Novotným, který do ní nastoupil v roce 1990 v roli ekonoma a pomohl jí zdárně projít privatizací, jedinými majiteli společnosti.
Přeorientovat se dalo fušku
„Veškerý export tehdy směřoval prostřednictvím Strojimportu do zemí RVHP, a to především do Sovětského svazu. Po roce 1989 jsme však spoustu z nich ztratili a na západní trhy jsme neměli. Na světové výstavě textilních strojů v Hannoveru jsme zřetelně viděli, jak nám ujel vlak,“ ohlíží se Josef Saska. „Elitex jsme si v názvu naší firmy ponechali, protože v té době to byla zajímavá značka, která měla ve světě textilních strojů zvuk.“ Postupem času však její původní věhlas upadal, jak se některé firmy bývalého koncernu dostávaly do insolvence.
Aby uspěla, začala se lomnická společnost postupně orientovat na zakázkovou výrobu. Dnes je vybavena a dimenzována pro menší série produktů od 50 do 500 kusů. Vyrábí se zde jak jednotlivé díly, tak nejrůznější sestavy. Největší objemy směřují k výrobcům dřevozpracujících strojů do Německa, pár procent tvoří zakázky pro české firmy. Kromě špičkového strojního parku se firma může pochlubit vlastním technologickým vývojem.
Moderní výrobní zázemí je základem úspěchu
„V roce 1997, kdy jsme firmu od Fondu národního majetku převzali, byla vybavena především klasickými stroji a několika staršími typy CNC strojů. Vše jsme museli posunout na jinou úroveň, jinak bychom neměli šanci ustát tempo vývoje a uspět na trhu cenami a kvalitou. Provádíme CNC frézování, soustružení a broušení, přičemž dokážeme velmi efektivně pracovat s opakujícími se sériemi. Naším cílem je výrobu stále zrychlovat a zvyšovat produktivitu. Zároveň hledáme sortiment, který je vhodný pro naše technologické vybavení,“ vysvětluje podnikatel.
V roce 2015 pořídili špičkové CNC obráběcí centrum s dvanácti paletami. Na jedné paletě může být speciální upínací přípravek i několik let, během nichž se podle potřeby na něm opakovaně obrábí určený sortiment dílů, čímž odpadá jinak neustálé složité přeseřizování. To se velmi osvědčilo, a tak se majitelé firmy letos rozhodli zakoupit druhé centrum. Bude se v podstatě lišit pouze otevřeným systémem, který umožní v budoucnu připojit stroje další, a vytvořit tak výrobní linku. Dvorním dodavatelem je pro ně řadu let firma DMG Mori, od které koupili už dvacítku strojů.
Jak na financování? Osvědčila se ČMZRB
„Samozřejmě jsme dlouho přemýšleli, jak novou investici zafinancujeme. Zvažovali jsme různé způsoby, ale jako nejvýhodnější jsme vyhodnotili spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB), s níž už jsme úspěšně spolupracovali v minulosti. Ta nám v rámci programu EXPANZE poskytla bezúročný úvěr na koupi obráběcího centra a rekonstrukci výrobní haly, který začneme splácet až za tři roky. Splácet jej budeme zhruba sedm let, a pokud splníme všechny podmínky, přispěje nám ČMZRB také na úroky, které platíme České spořitelně v rámci dalšího úvěru,“ vysvětluje spolumajitel firmy a ekonom Milan Novotný, za jakých podmínek si mohli strojařský bonbonek pořídit.
„Jednání s ČMZRB bylo navíc velmi rychlé. Odsouhlasili jsme si podmínky a do dvou měsíců od oficiálního podání žádosti bylo vše vyřízeno. Mnohem delší je dodací lhůta stroje. Ta trvá půl roku, stroj putuje do Lomnice až z Japonska a pak budou mít specialisté z dodavatelské firmy ještě měsíc na jeho montáž a seřízení,“ doplňuje ho Josef Saska. A co nový stroj umožní? Kromě navýšení kapacity výroby také o hodně zvýší úroveň produktivity, především tím, že „převezme“ výrobu některých dílů, které se dosud vyráběly na vertikálních strojích s jednou paletou. Majitelé firmy vychvalují jednotlivé parametry stroje, především však jeho přesnost a možnost použití speciálních nástrojů díky vysokým otáčkám.
„Zatímco u jednopaletového stroje je využití fondu pracovní doby 30 procent, při dvou paletách je to dvakrát víc, tento dvanáctipaletový dosahuje 97procentního využití. Stroj je navíc schopen pracovat nějakou dobu i bezobslužně. Pokud jsou nachystány palety, může být v provozu i přes noc,“ vypočítává přednosti nové technologie ekonom.
Text: Vlasta Piskačová
Foto: archiv TM Elitex