Gratulujeme vítězům!
Cena hlavního projektu Rok nové energie 2024, Rodinná firma roku AMSP ČR, eŽena, Nastartujte se, Národní ceny České republiky
Černý kontinent poutá stále větší pozornost českých exportérů. O praxi a možnostech komerčního exportního financování v tomto teritoriu jsme hovořili s Alešem Hrnčířem, vedoucím oddělení exportního financování Komerční banky.
Především některé země Maghrebu – frankofonní Tunisko a Alžírsko, Maroko a Gabon, z určitého hlediska také Ghana a samozřejmě také Jihoafrická republika. Mají poměrně vyspělou infrastrukturu a solidní podnikatelské podmínky. Nejlépe je na tom Tunisko, které se v žebříčku Doing Business pohybuje kolem třicátého místa, což je srovnatelné s Čínou, zatímco například Indie až kolem šedesátého.
Obtížně se orientujeme v často se měnících mocenských strukturách. Například loni jsme pracovali v Tunisku a během šesti měsíců se na jednom ministerstvu pětkrát změnil ministr. To je problém, protože odpovědnost se rozmělňuje a není ani ochota činit dlouhodobá rozhodnutí. Z hlediska platební morálky se však stále jedná o kvalitní stát.
Nepléduji pro autoritativní režimy, ale z obchodního hlediska je stabilita a kontinuita politických struktur důležitá. Tyto faktory byly po desetiletí jednou z významných předností severního pásu Afriky. Přední evropské a americké banky tam operují již léta a zahraniční exportní financování je u projektů z odvětví plynárenství, těžby a zpracování ropy, telekomunikací, dopravní infrastruktury a zdravotnictví běžné. Nad mnoha dalšími africkými zeměmi se však trvale vznáší velký otazník.
Je to Grant Element. Nástroj mezinárodních institucí, zejména Mezinárodního měnového fondu, uplatňovaný při schvalování a aplikaci podporovaných programů v nízkopříjmových zemích. Tento speciální režim sice brání hromadění neudržitelných dluhů, ale zároveň omezuje manévrovací prostor státu. Protože je v Africe exportní financování založeno na jeho ingerenci, záleží na ekonomických výsledcích země, smysluplnosti projektů a diplomatických schopnostech vládních představitelů, jaké podmínky si u nadnárodních finančních organizací vyjednají. Některé země, například Ghana, Keňa nebo Gabon, se tomu již naučily, ale většina zatím nebyla úspěšná.
Předností českého exportu je apolitičnost.
Problematiku firem bych shrnul do tří hlavních bodů, které se však netýkají jen Afriky.
Za prvé je nezbytné respektovat kulturní zvyklosti daného teritoria. Nechtěl bych podceňovat schopnosti mladých pracovníků, ale v rozvojových zemích je seniorita chápána jinak než u nás. Jako partnera tam respektují jen starší a zkušené lidi, šediny tam budí úctu.
Za druhé považuji za nezbytné opírat aktivity v těchto destinacích o lokální kontakty. Bez člověka na místě, který tamější prostředí důvěrně zná, dlouhodobě a soustavně sleduje a ví, na koho se obrátit, je úspěch velmi málo pravděpodobný.
Za třetí bych zdůraznil kontinuitu v jednání, systematičnost a trpělivost. Právě význam kontinuity Češi často podceňují. Pokud projekt nevyjde, a ten napoprvé nevyjde téměř nikdy, na měsíce se odmlčí nebo to vzdají. Ale zahraniční partner očekává trvalý zájem.
Naši menší exportéři nemohou jako sólisté soupeřit s velkými zahraničními firmami. Třeba Siemens si může dovolit vyslat do Afriky desítky lidí a vybudovat tam silnou základnu. Mohou však spojit své prostředky a postupovat koordinovaně. V Africe máme historickou výhodu: lidé tam mají dobré zkušenosti s československými výrobky a službami, mnohde ještě využívají repasované stroje a zařízení staré desítky let.
Určitě ano. V lidech s vazbami na obou stranách se skrývá obrovský kapitál a na svém kontě mají řadu úspěšných obchodních případů. Vychovat si novou generaci studentů, kteří budou umět česky, mít na studijní léta tady hezké vzpomínky a zájem rozvíjet vzájemné obchodní vztahy by bylo efektivnější a mnohem levnější než prosazovat velké politické projekty nebo vytvářet složité a drahé struktury, jejichž návratnost je nejistá.
V uplynulých dvaceti letech se náš export orientoval především na trhy EU a země bývalého Sovětského svazu, což bylo logické a přirozené. Situace se však změnila a exportéři si „osahávají“ africké trhy a daří se jim uskutečňovat jednotlivé transakce. Mezi dvanácti prioritními zeměmi nové exportní strategie ČR není sice ani jedna africká, mezi dalšími pětadvaceti zájmovými jich už ale je osm. Ve strategických oblastech jsou sice naše šance proti velkým hráčům malé, ale například takové zdravotnictví nebo doprava prostor nabízí.
Česká ekonomická diplomacie je však v tomto teritoriu ještě slabá. Když srovnáme naši státní podporu exportu se zeměmi srovnatelné velikosti, jako jsou Rakousko nebo Belgie, je ta naše významně nižší. ČR nemá šanci konkurovat produktům velkých zemí, ať už jde třeba o půjčky, u nichž se nepředpokládá návratnost, nebo velkorysé infrastrukturní investice, ale to má i druhou stránku. Český stát a české firmy jsou vnímány jako neutrální partneři, kteří nepřicházejí s politickou agendou a neohrožují lokální zájmy a struktury.
Pokud projekt nevyjde, a ten napoprvé nevyjde téměř nikdy, české firmy se na měsíce odmlčí nebo to vzdají. Ale zahraniční partner očekává trvalý zájem.
Specializuji se na exportní úvěrování a toto je jiná problematika, ale vnímám, že podle relevantních statistických údajů roste proúvěrovanost české ekonomiky i při poklesu průmyslových aktivit. Nám se může likvidnost a důvěryhodnost tuzemských bankovních subjektů jevit jako samozřejmost, ale ve světě tomu tak po finanční krizi není. Česká národní banka naštěstí učinila řadu razantních opatření, aby nedocházelo k přelévání likvidity mimo český trh.
Nic není bez rizik, ale bankovní krize začala v Evropě v roce 2009, máme konec roku 2012 a klíčové české banky rok za rokem generují svým zahraničním vlastníkům několik set milionů eur čistého zisku.
Podle mého názoru je jejich opakování velmi nepravděpodobné. České banky nic nevlastní, pouze půjčují peníze a jsou v evropském kontextu mimořádně ziskové. Z tohoto hlediska je také lepší, že banky vlastní zahraniční finanční skupiny, čímž je limitován vliv českých politiků.
Jsme schopni ve srovnání se zahraničními bankami poskytnout velmi levné dlouhodobé financování a být plně konkurenceschopní.
Číňané jsou mnohdy jedinými solventními zájemci o koupi aktiv, velkoryse investují v zahraničí a neoperují lidskoprávní agendou. Africké vlády si však stále častěji uvědomují, že je pro ně v dlouhodobé perspektivě výhodnější jednat s Evropanem zdůrazňujícím demokratické principy a ochranu lidských práv, než se nechat třeba někým reálně koupit a nadlouho ztratit vliv na své národní záležitosti.
Určitě jste si všimli, že u nás ani za čtení celých článků nic neúčtujeme a že vás neobtěžujeme vyskakovacími okny personalizované reklamy.
Velmi bychom ocenili, kdybyste nás na oplátku podpořili peněžitým darem na tento účet:
2021853028/5500
QR kód obsahuje údaje k platbě. Výše částky je na vás, budeme si vážit všech darovaných plateb.
Děkujeme 😊
Cena hlavního projektu Rok nové energie 2024, Rodinná firma roku AMSP ČR, eŽena, Nastartujte se, Národní ceny České republiky
Vážení čtenáři, mám tu čest a potěšení představit vám prostřednictvím magazínu TRADE NEWS svou zemi, Srbsko, jednu z nejkrásnějších zemí ležící na křižovatce střední a jihovýchodní Evropy. Hlavní město Srbska Bělehrad je moderní metropolí s více než dvěma miliony obyvatel a patří mezi nejoblíbenější turistické destinace v Evropě. Leží na soutoku Dunaje a Sávy a nabízí bohatý kulturní život, historické památky a výbornou kuchyni stejně jako srbská vína. Město se navíc připravuje na pořádání největší světové výstavy EXPO 2027.
Gratulujeme vítězům 2024!
Za obsah inzerce zodpovídá inzerent. Žádné části textu nebo fotografie z Trade News nebo www.itradenews.cz nesmí být používány, kopírovány nebo jinak šířeny v jakékoliv formě či jakýmkoliv způsobem bez písemného souhlasu vydavatele.