Příležitosti pro české firmy v Izraeli
Chemický průmysl
Chemický průmysl včetně příbuzných oborů, tedy papírenské, plastové a kaučukové výroby, je stále perspektivním odvětvím pro české producenty. I když v Izraeli existují silní výrobci, nedokáží z místní produkce pokrýt kompletní domácí poptávku.
Vodní a odpadové hospodářství
Nedostatek srážek, vodních zdrojů a orné půdy přiměl izraelské zemědělce hledat inovativní řešení k zajištění potřeb rychle rostoucí populace. Izraeli dnes patří světový prim jak v odsolování mořské vody, tak ve zpracování odpadních vod (86 % splašků je zpracováno a později využito zejména v zemědělství). Pro české vývozce je prostor zejména v odpadním průmyslu.
Zdravotnictví a farmacie
Obor přírodních věd a biotechnologií patří v Izraeli k nejrychleji rostoucím. Tomuto růstu napomáhá důsledná vládní podpora a silná akademická základna. V současnosti zde podle různých zdrojů aktivně působí 1350 biotechnologických a farmaceutických společností. Obrat izraelského exportu léčiv a specializovaných zdravotnických zařízení přesahuje 8 mld. amerických dolarů ročně. Spolupráce s vyspělými izraelskými společnostmi nejen z biotechnologického sektoru může mít různou formu — od prostého prodeje zboží a služeb přes společný výzkum a vývoj určitých produktů až po spolupráci na třetích trzích.
Železniční a kolejová doprava
Vzhledem k neexistenci významných ocelářských provozů v Izraeli je trh výrazně dovozní. Totéž platí pro dodávky dopravních prostředků (kromě osobních automobilů např. lokomotivy, vagony, tramvaje, autobusy) a navazujících komponentů (kolejnic, signalizačního zařízení). Není příliš pravděpodobné, že by české firmy mohly vyhrávat celé tendry, to je doména spíše domácích subjektů, zejména pokud jde o stavební práce. Mohou se však podílet na subdodávkách typu hloubení tunelů, dodávky kolejnic, nových vlaků atd.
Obranný průmysl
Izrael patří mezi největší dovozce vojenského materiálu. Dá se očekávat, že bude i nadále navyšovat dovozy vojenské techniky a dalších bezpečnostních technologií. Exportní potenciál pro české výrobce zůstává stále vysoký.
Zemědělství a potravinářství
Hlavními vývozci potravin do Izraele jsou země Evropské unie. Potenciál pro české výrobce zde nesporně existuje, k žádosti o dovozní licenci musí certifikovaný importér doložit tzv. košer (kašrut) certifikát — potvrzení o způsobilosti podle židovského náboženského práva. S košer certifikací se pojí administrativní i technologické náklady. Certifikaci českých výrobců zajišťuje v naprosté většině případů rabinát židovské obce v Praze.
Zpracováno s využitím Mapy oborových příležitostí, MZV
Text: MPO
Foto: Shutterstock
Celý článek si přečtěte v tištěné verzi TRADE NEWS 5 / 2021 na straně 22.
Štítky
Izrael
Zaujal vás tento článek?
Určitě jste si všimli, že u nás ani za čtení celých článků nic neúčtujeme a že vás neobtěžujeme vyskakovacími okny personalizované reklamy.
Velmi bychom ocenili, kdybyste nás na oplátku podpořili peněžitým darem na tento účet:
2021853028/5500
QR kód obsahuje údaje k platbě. Výše částky je na vás, budeme si vážit všech darovaných plateb.
Děkujeme 😊