Kompas konkurenceschopnosti (The Competitiveness Compass)
Evropská komise koncem letošního ledna představila ekonomický plán EU na příštích pět let. Jmenuje se Kompas konkurenceschopnosti. AMSP ČR přináší první komentáře.
Angolský vládní projekt na podporu energetiky má za cíl zdvojnásobit přístup k elektřině do roku 2025, a to prostřednictvím zvýšení kapacity výroby elektrické energie i s využitím obnovitelných zdrojů energie a rozšířením, lepším propojením a celkovým vylepšením rozvodných elektrických sítí v zemi. V současné době se ještě dokončuje akční plán v sektoru energetiky a vody 2013-2017, v jehož rámci byl kladen velký důraz na výstavbu vodních elektráren a elektráren kombinovaného cyklu, díky nimž by se Angola mohla stát energeticky soběstačnou. Poptávka po elektrické energii převažuje nad nabídkou a výpadky dodávek jsou časté.
Angola je zemí s největšími výdaji na obranu v subsaharské Africe, v rámci Afriky je pak na druhém místě za Alžírskem. Realizuje ambiciózní program modernizace armády, a to i když se potýká s ekonomickými problémy a armádní výdaje byla nucena zčásti omezit. Do roku 2019 plánuje do tohoto sektoru investovat až 13 mld. USD. Spolupracuje v něm doposud především s Čínou, Ruskem, Brazílií, Portugalskem a Německem. České podniky mají příležitosti v obnově stávající vojenské techniky pocházející ještě z bývalého Československa a v nových dodávkách pro angolské vzdušné síly a pozemní jednotky.
Země usiluje o obnovu tohoto odvětví zdecimovaného dlouhodobou občanskou válkou. Obnovení soběstačnosti ve výrobě potravin je prioritou Národní strategie pro potravinovou bezpečnost a výživu. Poskytovány jsou zvýhodněné půjčky a existuje několik vládních programů (včetně podpory rekonstrukce a výstavby zavlažovacích systémů a chladíren a mrazíren), ty se však potýkají s nedostatečným financováním. Angola již dlouhá léta dováží veškeré potraviny a nápoje výhradně z Portugalska, s menším podílem produktů z jiných států, a nyní s ekonomickou krizí si to nemůže nadále dovolit a musí začít produkovat potraviny na svém území.
Angolský vládní projekt Angola 2025 obsahuje dva pilíře. První se zabývá podporou venkova ve smyslu revitalizace ekonomiky směrem k větší zaměstnanosti a konkurenceschopnosti. Důraz je kladen na podporu podnikání v tradičních sektorech a technickou podporu v sektoru energetickém. Druhý pilíř je zaměřen na služby, konkrétně na zvyšování kvality poskytovaných služeb, což by mělo mít příznivý vliv na kvalitu života obyvatel a celkový rozvoj země. Jednotlivé kroky rozvoje jsou také zakotveny v Národním plánu rozvoje. Ten byl stanoven na období 2013-2017. S novým prezidentem se již připravují nové plány rozvoje, které by měly být zveřejněny v první polovině příštího roku.
Text: Kristýna Chvátalová
Určitě jste si všimli, že u nás ani za čtení celých článků nic neúčtujeme a že vás neobtěžujeme vyskakovacími okny personalizované reklamy.
Velmi bychom ocenili, kdybyste nás na oplátku podpořili peněžitým darem na tento účet:
2021853028/5500
QR kód obsahuje údaje k platbě. Výše částky je na vás, budeme si vážit všech darovaných plateb.
Děkujeme 😊
Evropská komise koncem letošního ledna představila ekonomický plán EU na příštích pět let. Jmenuje se Kompas konkurenceschopnosti. AMSP ČR přináší první komentáře.
AMSP ČR a projekt Kyberobrana ve spolupráci se společností S-COMP
Milé čtenářky a čtenáři, je mi ctí přivítat vás u historicky prvního vydání TRADE NEWS, které se věnuje výhradně Indonésii. Jsem přesvědčena, že spolupráce našich zemí má velký potenciál, a nyní se otevírají nové příležitosti pro české podniky na našem rychle se rozvíjejícím trhu.
Za obsah inzerce zodpovídá inzerent. Žádné části textu nebo fotografie z Trade News nebo www.itradenews.cz nesmí být používány, kopírovány nebo jinak šířeny v jakékoliv formě či jakýmkoliv způsobem bez písemného souhlasu vydavatele.