Londýn, Paříž, Brusel, Montreal, Ósaka, Šanghaj, Milán. Co spojuje všechna tato města? Jsou to místa, kde se odehrála Všeobecná světová výstava EXPO. A v roce 2020 k nim přibude Dubaj.
Tradici světových výstav založil princ Albert již v roce 1851 v Londýně se slovy, že jde o místo, „kde mezi státy mizí hranice v oblasti vědy, průmyslu a umění“. A přestože se může zdát, že ve druhé dekádě 21. století, v době globálního informačního propojení a multimediální prezentace, mohou mít podobné události svůj zenit za sebou, uchází se o možnost pořádat EXPO každých pět let vždy řada zájemců a na vlastní akci se prezentují stovky vystavovatelů a zemí.
Československo a později Česká republika se světových výstav účastní již více než sto let a dá se říci, že má renomé atraktivního a viditelného vystavovatele, který vždy dokázal vynikajícím způsobem představit svou zemi a získal přitom řadu ocenění, naposledy v Miláně 2015 bronzovou medaili za architekturu. Vysoce hodnocený český pavilon tam navštívilo za šest měsíců celkem 2,5 milionu lidí.
Mimořádná šance prezentovat se v regionu Středního východu
EXPO 2020 v Dubaji bude ve své době největší celosvětovou akcí zabývající se spoluprací a sdílením knowhow v globálním měřítku. Organizátoři počítají s účastí přibližně 25 milionů návštěvníků, kteří budou moci zhlédnout expozice více než 200 vystavovatelů, z toho 150 států. Ústředním tématem je „Connecting Minds, Creating the Future“, tedy „Spojování myšlenek, vytváření budoucnosti“. Propojení současného světa má EXPO 2020 ztvárnit prostřednictvím tří témat odvozených od ústředního titulu: „Příležitost, mobilita, udržitelnost“.
Česká republika má ambici představit se v Dubaji v intencích celkového zaměření této světové akce jako moderní, ekonomicky a technologicky vyspělá a inovativní země. Na EXPO 2020 bude mít opět vlastní, původní pavilon, navržený mladými českými architekty, který bude zahrnovat inovativní postupy s důrazem na ekologický přístup ke stavbě i k provozu pavilonu. Symbolem a jádrem národní expozice, která nese název Czech Spring, bude voda. Český pavilon spojí původní design a moderní technologie a jeho jádrem se stane systém s pracovním názvem SAWER (solarairwaterenergyresources), originální dílo českých vědců, které bude vyrábět vodu ze vzduchu jen s pomocí solární energie. Stálou součást expozice budou dále tvořit ukázky předního českého designu (sklo, šperky) a měnící se část bude určena pro výstavy partnerů – soukromých firem, ale i oborových sdružení, krajů a institucí.
Česká republika má v Dubaji i v celém regionu již dnes dobré jméno a prosadila se v řadě oblastí služeb, průmyslu, ale i ve vědě a školství. Nicméně EXPO 2020 je vynikající příležitostí pro prezentaci celé země i řady společností a firem, které vynikají ve svém oboru. Náš export do tohoto regionu v současné době vykazuje růstový potenciál a vyhlídky jsou díky úspěšně se rozvíjejícím ekonomikám i nadále velmi dobré. Samotné Spojené arabské emiráty jsou největším arabským obchodním partnerem ČR s obratem kolem 800 milionů amerických dolarů, jakož i jedním z nejdůležitějších mimoevropských obchodních partnerů. Vzájemný obchod je druhý největší v regionu Středního východu.
Ze strany soukromého sektoru a především firem zabývajících se chytrými technologiemi je již dnes veliký zájem o přímou účast a spolupráci na českém projektu EXPO 2020. Právě to umožňuje, že česká účast v Dubaji bude spolufinancována soukromými subjekty, a nároky na státní rozpočet tak budou omezeny. To vše ovšem při zachování vysokých požadavků na prezentaci České republiky jako dynamicky se rozvíjející a technologicky vyspělé země.
Text: Martin Tlapa
Foto: Shutterstock