Kompas konkurenceschopnosti (The Competitiveness Compass)
Evropská komise koncem letošního ledna představila ekonomický plán EU na příštích pět let. Jmenuje se Kompas konkurenceschopnosti. AMSP ČR přináší první komentáře.
Španělsko patří mezi evropské lídry tohoto konceptu. Platforma „Plan de Ciudades lnteligentes" sdružuje více než 80 měst, která aktivně zavádějí smart technologie. Není tedy divu, že 10 španělských měst je mezi 120 smart cities světa. V budoucnosti se plánují investice s cílem snížit rozdíly v aplikaci smart technologií mezi centry měst a periferiemi; rozvoj sítě 5G; rozvoj e-mobility s cílem dosáhnout 115 tisíc elektrovozů v roce 2020 a investice do výstavby dobíjecích míst.
V rámci plánu na reindustrializaci členských zemí EU Španělsko čerpalo od roku 2016 dotace v celkové výši 3,42 mld. eur (nejvíce po Itálii), přitom přes 40 % z částky putovalo do rozvoje malých a středních podniků na modernizaci a rozšíření jejich výrobních kapacit. Na trhu také působí mnoho významných firem z oblasti dopravy (CAF, Talgo) a energetiky (lberdrola, Siemens Gamesa, Endesa, Naturgy), které často volí české firmy jako subdodavatele pro své projekty.
Česká republika patří ke špičce v rozvoji a aplikaci nanotechnologií a pokročilých materiálů, které se dají použít napříč sektory, a to například při výrobě dopravních prostředků (auta, letadla, vlaky), ve smart buildings nebo v textilním průmyslu. Tyto sektory jsou ve Španělsku velmi silné a jsou zastoupeny mnoha firmami s mezinárodní působností.
Jen v prvním čtvrtletí tohoto roku Španělsko navštívilo 22,5 milionu turistů, což činí meziroční nárůst o 4,4 %. Dochází tak k dalšímu budování hotelových středisek, modernizaci těch stávajících a také k větší personalizaci služeb. Zájem je nejen o designové a technické vybavení pro hotely a restaurace, ale také se počítá s postupnou digitální transformací turistických služeb, jako jsou například různé aplikace usnadňující dopravu a orientaci v destinaci, 3D mapy, hodnocení turistických míst a podobně.
Španělé patří mezi obyvatele s nejdelší průměrnou délkou života. Tím se však postupně zvyšují náklady na léčbu chronických nemocí. Posilují proto snahy o preventivní roli medicíny a roste zájem o zdravotnické pomůcky zvyšující kvalitu života ve vyšším věku, jejichž dovoz meziročně stoupá.
Meziroční spotřeba bio a dietních potravin roste o více než 40 % a je podpořena rozsáhlou distribuční sítí se specializovanými bio řetězci (například Herbolario Navarro má 46 bio supermarketů po celém Španělsku) a maloobchodníky. V průběhu posledních dvou let dochází k intenzivnímu začleňování bio produktů i do nabídky standardních supermarketů.
Text: Petra Jindrová
Foto: Shutterstock
Určitě jste si všimli, že u nás ani za čtení celých článků nic neúčtujeme a že vás neobtěžujeme vyskakovacími okny personalizované reklamy.
Velmi bychom ocenili, kdybyste nás na oplátku podpořili peněžitým darem na tento účet:
2021853028/5500
QR kód obsahuje údaje k platbě. Výše částky je na vás, budeme si vážit všech darovaných plateb.
Děkujeme 😊
Evropská komise koncem letošního ledna představila ekonomický plán EU na příštích pět let. Jmenuje se Kompas konkurenceschopnosti. AMSP ČR přináší první komentáře.
AMSP ČR a projekt Kyberobrana ve spolupráci se společností S-COMP
Milé čtenářky a čtenáři, je mi ctí přivítat vás u historicky prvního vydání TRADE NEWS, které se věnuje výhradně Indonésii. Jsem přesvědčena, že spolupráce našich zemí má velký potenciál, a nyní se otevírají nové příležitosti pro české podniky na našem rychle se rozvíjejícím trhu.
Za obsah inzerce zodpovídá inzerent. Žádné části textu nebo fotografie z Trade News nebo www.itradenews.cz nesmí být používány, kopírovány nebo jinak šířeny v jakékoliv formě či jakýmkoliv způsobem bez písemného souhlasu vydavatele.