Gratulujeme vítězům!
Cena hlavního projektu Rok nové energie 2024, Rodinná firma roku AMSP ČR, eŽena, Nastartujte se, Národní ceny České republiky
Před pár týdny otevřela své brány pražská centrála Evropské agentury pro GNSS (družicová navigace, projekt Galileo), která k nám byla rozhodnutím Evropské agentury kosmického výzkumu (ESA) definitivně přesunuta z Bruselu. V této souvislosti nám poskytl exkluzivní rozhovor jeden z těch, kteří řadu let o Galileo v Praze bojovali: Karel Dobeš, vládní zmocněnec a mluvčí Koordinační rady ministra dopravy České republiky pro kosmické aktivity.
Šest let jsme vyvíjeli neustálý tah na branku. Jezdili jsme na všechna jednání, bylo o nás slyšet. Některé země, které kandidovaly, měly jen zelenou louku a vůbec nepokračovaly. My jsme od začátku zajistili budovu, měli jsme co nabídnout, všichni o nás věděli. Náš vstup do Evropské kosmické agentury v roce 2008 byl opět důkazem, že nám o něco jde.
Na vládě se tehdy diskutovalo i o jiných možných agenturách, ale nakonec rozum zvítězil, protože Česká republika je technologická země s průmyslovou tradicí. A já myslím, že tato technologická agentura – o níž bojovalo jedenáct zemí, které k tomu měly převážně hospodářské důvody – do České republiky patří. Také bylo dobře, že všechny naše vlády (vystřídaly se za tu dobu tři) tohle rozhodnutí a vůli agenturu získat podporovaly. V průběhu kandidatury se na ministerstvu dopravy vystřídalo šest ministrů a dvanáct náměstků a vždy se nám podařilo nové lidi přesvědčit a motivovat.
I to je v zahraničí hodnoceno velmi pozitivně.
Aby družicová navigace mohla fungovat, potřebuje přijímač držet spojení s nejméně čtyřmi družicemi. Družicová navigace staví na nesmírně přesných hodinách. Galileo má rubidiové hodiny, které jsou vyrobeny ve Švýcarsku a jsou přesnější než u amerického systému GPS. Přijímač měří, jak dlouho signál běží od každé družice, a na základě toho spočítáte konkrétní pozici v koordinátách systému WGS84. Satelitová navigace by nešla přesně, kdyby na všech satelitech nebyly tyto hodiny synchronizovány. Jde tedy o měření vzdálenosti na základě zpoždění signálu z družic a o výpočet polohy metodou trilaterizace. Pro výpočet polohy 2D stačí signál ze tří družic, zatímco pro výpočet přesné polohy v reálném životě (3D) je zapotřebí signálu nejméně ze čtyř družic.
Na základě signálů získáte nějakou pozici. Aby nám byla platná, v rámci geodetického geocentrického systému to je síť udávaná zeměpisnou šířkou a délkou, k níž se přidá nadmořská výška, a tím získáme tři koordináty. Ani to nám však v běžném životě nepomůže. Potřebujeme navíc přesné digitální mapy, na které pak získané koordináty projektujeme. V tu chvíli již víme, kde jsme. Potřebujete však i další informace: máte úplně jiné cesty pro auta, motocykly, pro kolo nebo třeba pro vodní či námořní dopravu anebo pro sport, kompas. Přístroje jsou tak umístěny přímo v autě, na kole anebo na motorce, kompas máte v mobilu; turista si nese přístroj ruční. A tady už začínáme mluvit o byznysu. Jedna část je výstavba celého systému (30 družic a pozemní stanice), aby pracoval, druhou částí je jeho optimální využití – tedy aplikace, což právě spadá do kompetence GSA v Praze. Tady začíná byznys pro malé, střední a velké podniky, protože čím více informací se nasbírá, tím více to pomáhá.
Šest let jsme vyvíjeli neustálý tah na branku. Měli jsme co nabídnout, všichni o nás věděli. Náš vstup do Evropské kosmické agentury v roce 2008 byl opět důkazem, že nám o něco jde.
Technicky vzato, ten americký má 24 družic a výkon 750 wattů, má šest orbitů se čtyřmi družicemi ve výšce 20,20 km. Jejich GPS – tehdy se to ještě jmenovalo NAVSTAR – začínalo jako ryze vojenský program v roce 1973 rozhodnutím US Air Force a Navy na základě systémů TRANSIT, TIMATION a 621B. V roce 2000 pak došlo ke zrušení omezení přesnosti pro civilní využití. Pro nás je významné, že Američané v tomto směru udělali spoustu práce, kterou my v Evropě už nemusíme opakovat. Základy byly položeny. Jsou tu i zkušenosti ve struktuře signálů a jejich prezencí. GPS je poměrně jednoduše rušitelné, zatímco Galileo už má vícefrekvenční příjem. Znamená to, že když ho chcete rušit, musíte už rušit obě frekvence – a to není jednoduché. Galileo se poučil z chyb, které mělo GPS.
Určitě jste si všimli, že u nás ani za čtení celých článků nic neúčtujeme a že vás neobtěžujeme vyskakovacími okny personalizované reklamy.
Velmi bychom ocenili, kdybyste nás na oplátku podpořili peněžitým darem na tento účet:
2021853028/5500
QR kód obsahuje údaje k platbě. Výše částky je na vás, budeme si vážit všech darovaných plateb.
Děkujeme 😊
Cena hlavního projektu Rok nové energie 2024, Rodinná firma roku AMSP ČR, eŽena, Nastartujte se, Národní ceny České republiky
Vážení čtenáři, mám tu čest a potěšení představit vám prostřednictvím magazínu TRADE NEWS svou zemi, Srbsko, jednu z nejkrásnějších zemí ležící na křižovatce střední a jihovýchodní Evropy. Hlavní město Srbska Bělehrad je moderní metropolí s více než dvěma miliony obyvatel a patří mezi nejoblíbenější turistické destinace v Evropě. Leží na soutoku Dunaje a Sávy a nabízí bohatý kulturní život, historické památky a výbornou kuchyni stejně jako srbská vína. Město se navíc připravuje na pořádání největší světové výstavy EXPO 2027.
Gratulujeme vítězům 2024!
Za obsah inzerce zodpovídá inzerent. Žádné části textu nebo fotografie z Trade News nebo www.itradenews.cz nesmí být používány, kopírovány nebo jinak šířeny v jakékoliv formě či jakýmkoliv způsobem bez písemného souhlasu vydavatele.