Kompas konkurenceschopnosti (The Competitiveness Compass)
Evropská komise koncem letošního ledna představila ekonomický plán EU na příštích pět let. Jmenuje se Kompas konkurenceschopnosti. AMSP ČR přináší první komentáře.
Informace o ochranných známkách, vzorech, patentech a autorských právech během přechodného období
Spojené království a EU ratifikovaly dohodu o vystoupení, která umožnila Spojenému království opustit EU 31. ledna 2020 a začít přechodné období (od 1. února do 31. prosince 2020). Během této doby budou právní předpisy EU nadále fungovat stejně jako ve Spojeném království. Systém duševního vlastnictví (IP) bude pokračovat až do 31. prosince 2020. Během tohoto přechodného období nedojde k narušení služeb britského Úřadu pro ochranu duševního vlastnictví (IPO) ani ke změnám v britském systému ochrany duševního vlastnictví (IP). Ke konci přechodného období IPO převede téměř 1,4 milionu ochranných známek EU a 700 000 průmyslových vzorů EU na srovnatelná práva Spojeného království. Tyto změny nabudou účinnosti 1. ledna 2021. Dohoda o vystoupení zajišťuje pokračující ochranu stávajících práv duševního vlastnictví na úrovni EU ve Spojeném království po skončení přechodného období.
Spojené království zůstane součástí systému ochranných známek EU po celé přechodné období, které končí 31. prosince 2020. Ochranné známky EU (EUTM) se v této době budou i nadále šířit do Spojeného království. K 31. lednu 2020 se však nevytvoří srovnatelná práva k ochranné známce Spojeného království, tato práva budou vytvořena až ke konci přechodného období podle podmínek dohody o vystoupení. Podniky, organizace nebo jednotlivci, kteří mají žádosti o EUTM, jež budou probíhat ke konci přechodného období, budou mít lhůtu devíti měsíců od konce přechodného období k podání žádosti o stejnou ochranu ve Spojeném království.
Spojené království bude během přechodného období nadále součástí systému registrovaného průmyslového vzoru Společenství. Registrované průmyslové vzory Společenství (RCD) se v této době budou i nadále šířit do Spojeného království. K 31. lednu 2020 se však nebudou vytvářet srovnatelné vzory ve Spojeném království, tato práva budou vytvořena ke konci přechodného období podle podmínek dohody o vystoupení. Podniky, organizace nebo jednotlivci, kteří mají žádosti o RCD, jež budou probíhat ke konci přechodného období, budou mít stejně jako v případě ochranných známek lhůtu devíti měsíců od konce přechodného období k podání žádosti o stejnou ochranu ve Spojeném království.
Spojené království zůstane součástí systému nezapsaných průmyslových vzorů EU. To znamená, že dvourozměrné a trojrozměrné vzory (včetně například oděvního designu a vzorů) zveřejněné ve Velké Británii nebo v některém členském státě EU budou automaticky chráněny na obou územích jako nezapsané průmyslové vzory Společenství. Toto právo poskytuje tříletou ochranu před kopírováním.
Během přechodného období se mezinárodní registrace ochranných známek a průmyslových vzorů chráněných prostřednictvím systémů Madrid a Haag, které označují Evropskou unii, budou i nadále šířit do Spojeného království. V souladu s podmínkami dohody o vystoupení budou mezinárodní registrace ochranných známek a průmyslových vzorů, které byly chráněny před koncem přechodného období, i nadále po 31. prosinci 2020 ve Spojeném království chráněny.
Je možné i nadále požádat o evropský patent prostřednictvím Úřadu pro duševní vlastnictví Spojeného království nebo přímo u Evropského patentového úřadu (EPO) k ochraně patentu ve více než 30 zemích v Evropě pomocí Evropské patentové úmluvy. Protože Evropský patentový úřad není agenturou EU, opuštění EU nemá vliv na současný evropský patentový systém. Stávající evropské patenty vztahující se na Spojené království nejsou rovněž dotčeny. Evropští patentoví zástupci se sídlem ve Spojeném království mohou nadále zastupovat žadatele před Evropským patentovým úřadem. Během přechodného období mohou podniky i nadále žádat o udělení dodatkových ochranných osvědčení pro patentované farmaceutické přípravky a přípravky na ochranu rostlin využívající současný systém.
Mezinárodní smlouvy o autorských právech zajišťují nepřetržitou vzájemnou ochranu děl chráněných autorským právem mezi Spojeným královstvím a EU. To je nezávislé na vztazích Spojeného království s EU, a proto se na autorská práva dohoda o vystoupení nevztahuje. Stávající přeshraniční ujednání o autorských právech, která jsou pro členské státy EU jedinečná (např. přeshraniční přenositelnost on-line obsahových služeb a vzájemná ochrana databází), se budou i nadále vztahovat na Spojené království do konce přechodného období. Stav těchto přeshraničních opatření po skončení přechodného období bude záviset na budoucím vztahu mezi Spojeným královstvím a EU.
Text: David Karabec
Foto: Shutterstock
Zdroj: Intellectual Property Office – GOV.UK
https://www.gov.uk/government/organisations/intellectual-property-office
Určitě jste si všimli, že u nás ani za čtení celých článků nic neúčtujeme a že vás neobtěžujeme vyskakovacími okny personalizované reklamy.
Velmi bychom ocenili, kdybyste nás na oplátku podpořili peněžitým darem na tento účet:
2021853028/5500
QR kód obsahuje údaje k platbě. Výše částky je na vás, budeme si vážit všech darovaných plateb.
Děkujeme 😊
Evropská komise koncem letošního ledna představila ekonomický plán EU na příštích pět let. Jmenuje se Kompas konkurenceschopnosti. AMSP ČR přináší první komentáře.
AMSP ČR a projekt Kyberobrana ve spolupráci se společností S-COMP
Milé čtenářky a čtenáři, je mi ctí přivítat vás u historicky prvního vydání TRADE NEWS, které se věnuje výhradně Indonésii. Jsem přesvědčena, že spolupráce našich zemí má velký potenciál, a nyní se otevírají nové příležitosti pro české podniky na našem rychle se rozvíjejícím trhu.
Za obsah inzerce zodpovídá inzerent. Žádné části textu nebo fotografie z Trade News nebo www.itradenews.cz nesmí být používány, kopírovány nebo jinak šířeny v jakékoliv formě či jakýmkoliv způsobem bez písemného souhlasu vydavatele.