Korejská ekonomika v prvním poločase roku 2024: Polovodiče opět táhnou a přinášejí oživení

Text Jakub Kopecký Foto Shutterstock Publikováno
thumbnail Jižní Korea

Vývoj korejské ekonomiky v první polovině letošního roku ukazuje na pozitivní trendy, které jsou výsledkem vysokého tempa růstu exportu, především v oblasti polovodičů. Srovnání hrubého domácího produktu v prvním čtvrtletí tohoto roku s předchozím obdobím ukazuje na zvýšení o 3,4 % a aktuální předpoklady naznačují, že celkově jihokorejská ekonomika letos poroste o 2,6 %.

Již mírnější dynamiku je možné sledovat v domácí spotřebě a investicích. Zatímco spotřeba má předpokládaný růst pouze o 1,8 %, což je dáno vysokými úrokovými sazbami, investice do zařízení očekávají nárůst o 2,2 %. Stavební investice však budou ovlivněny poklesem na trhu s nemovitostmi a jejich propad je odhadován na 1,4 %. K tomuto mírnému růstu spotřeby přispěje také stagnace reálné kupní síly způsobená růstem spotřebitelských cen, který se podle aktuálních odhadů bude v letošním roce pohybovat na hodnotě 2,6 %. S postupným poklesem velikosti populace v produktivním věku se očekává, že počet nově zaměstnaných lidí klesne na 240 tisíc v roce 2024 a na 170 tisíc v roce 2025.

Export je znovu na vzestupu

Korejská vláda si pro letošní rok stanovila ambiciózní cíl dosáhnout vývozu v hodnotě 700 miliard dolarů, především v oblasti čipů a automobilů. V automobilovém sektoru se zaměřuje zejména na elektromobily a plánuje rozšíření výrobních kapacit na 1,5 milionu kusů do roku 2030. Současně se snaží přilákat zahraniční investice ve výši 35 miliard dolarů.

Export – jako tradičně hlavní hnací síla korejského hospodářského růstu – je opět na vzestupu, především díky celosvětovému oživení v segmentu polovodičů. Jejich vývoz totiž zažil v prvním čtvrtletí letošního roku ohromný nárůst o 50,7 % ve srovnání se stejným obdobím roku předchozího. I díky polovodičům proto korejská vláda letos očekává celkový nárůst svého vývozu o 5,3 %. Díky tomu roste přebytek běžného účtu a čistá zahraniční aktiva si udrží vysokou úroveň téměř 50 % HDP.

Rizika nelze přehlížet

Nicméně je třeba vzít v úvahu také potenciální rizika. Geopolitické konflikty spojené s růstem mezinárodní ceny ropy či propad čínského trhu s nemovitostmi mohou zpomalit hospodářské oživení Koreje. Protekcionistické tendence, které mohou vzejít z podzimních prezidentských voleb v USA, a napětí mezi USA a Čínou mohou mít rovněž negativní vliv a Jižní Korea s vysokou závislostí na obchodu s oběma státy bude čelit výzvám, jak minimalizovat potenciální škody. Dlouhodobější výzvy, jako je stárnutí populace, nízká porodnost či sociální nerovnost, pak představují trvalý problém a zapomínat nelze ani na bezpečnostní situaci na Korejském poloostrově a s ní spojené pravidelné eskalace.

Přestože jsou aktuální vyhlídky nadějné, letošní rok je teprve ve svém prvním poločase. Až jeho druhá část skutečně ukáže, zdali si korejský tým dojde pro úplné vítězství.

Text: Jakub Kopecký

Foto: Shutterstock


Jakub Kopecký je 3. velvyslanecký tajemník a vedoucí ekonomického a obchodního oddělení Velvyslanectví ČR v Soulu.

Celý článek si přečtěte v tištěné verzi TRADE NEWS 3 / 2024 na straně 30.

Štítky Jižní Korea

Za obsah inzerce zodpovídá inzerent. Žádné části textu nebo fotografie z Trade News nebo www.itradenews.cz nesmí být používány, kopírovány nebo jinak šířeny v jakékoliv formě či jakýmkoliv způsobem bez písemného souhlasu vydavatele.