České průtokoměry dobývají Latinskou Ameriku
Česká exportní banka se podílí na financování exportu elektromagnetických průtokoměrů. Spolupracuje totiž se společností Arkon Flow Systems, která tuto měřicí a regulační techniku vyváží do více než dvacítky zemí světa, mimo jiné i do Chile, Mexika, Kataru nebo Bahrajnu. Díky finanční podpoře ČEB dokázala již uskutečnit obchody za půl milionu eur.
Začátek spolupráce nastal v roce 2013, kdy brněnská firma Arkon Flow Systems hledala řešení, jak financovat skladové objednávky svých zahraničních distributorů. Obrátila se proto na ČEB, která jí poskytla poradenství a nabídla přímý vývozní dodavatelský úvěr za dobrých podmínek. „Řešení naší situace jsme našli u České exportní banky, která nás překvapila svou vstřícností a snahou pomoci. Jednání proběhlo rychle, a proto jsme se na spolupráci ihned dohodli,“ říká Šárka David Tichá, prokurista společnosti.
Zvláštností při uzavírání spolupráce mezi oběma stranami byla velikost firmy Arkon Flow Systems, která v té době měla pouze deset zaměstnanců a dosahovala ročního obratu deseti milionů korun. Česká exportní banka však i takto malé firmy podporuje, a pokud jde o kvalitní obchodní případ, dělá vše pro to, aby žadateli o úvěr pomohla. „I přestože patří Arkon Flow Systems mezi malé firmy, viděli jsme ve spolupráci s ní velký smysl. Pokud má obchodní záměr šanci na úspěch, na velikosti firmy nezáleží,“ říká generální ředitel České exportní banky Karel Bureš.
Malá brněnská firma by to v porovnání se světovými giganty měla na trhu velice těžké, a proto se potřebovala odlišit. Z tohoto důvodu kladlo vedení společnosti od počátku důraz na vývoz veškerých svých výrobků do zahraničí. Navíc si produkty firma sama vyvíjela, což není u takto malé společnosti obvyklé. „Líbil se nám směr, kterým se Arkon Flow Systems vydává. Většina menších firem své vlastní vývojové oddělení nemá,“ vysvětluje generální ředitel.
Vzájemná spolupráce České exportní banky a Arkon Flow Systems funguje i po třech letech od uzavření první úvěrové smlouvy. Brněnská firma v prvních dvou letech partnerství uskutečnila deset obchodních případů, čímž významně podpořila svou zahraniční prodejní síť. „Vždy jsme se na Českou exportní banku mohli plně spolehnout a jejich zaměstnanci nám pokaždé nabídli profesionální, vstřícné a rychlé jednání,“ uvádí Šárka David Tichá.
Vedení firmy financuje svůj vývoz elektromagnetických průtokoměrů s příslušenstvím do zahraničí i díky přímému vývoznímu dodavatelskému úvěru s odloženou splatností tři až šest měsíců. Celkově se podařilo společnosti zrealizovat s ČEB již třináct obchodů o celkové hodnotě 500 000 eur. Aktuálně obě strany projednávají financování nových dodávek do stávajících i nových zemí po celém světě. „Věřím, že nás čekají další úspěšné obchody,“ přeje si Karel Bureš.
Celý článek si přečtěte v tištěné verzi TRADE NEWS 6 / 2016 na straně 53.
Štítky
Latinská Amerika,
ČEB
Zaujal vás tento článek?
Určitě jste si všimli, že u nás ani za čtení celých článků nic neúčtujeme a že vás neobtěžujeme vyskakovacími okny personalizované reklamy.
Velmi bychom ocenili, kdybyste nás na oplátku podpořili peněžitým darem na tento účet:
2021853028/5500
QR kód obsahuje údaje k platbě. Výše částky je na vás, budeme si vážit všech darovaných plateb.
Děkujeme 😊