Severské státy v obrazu anamorfních map





Nordické nebo také severské státy jsou země ležící na severu Evropy. Mají mnoho společného: velmi vyspělou ekonomiku, nízkou hustotu zalidnění, fungující sociální systémy pro všechny společenské vrstvy, silné odbory, vysoké daně, nízkou míru korupce, protestantskou víru či vlajku se symbolem tzv. skandinávského kříže.
Klima regionu je vlivem teplého Golfského proudu mírnější, než mají jinde ve stejných zeměpisných šířkách. Region disponuje velmi bohatými zdroji energie. Kromě dřeva a fosilních zdrojů (ropa a plyn v Severním moři) bohatě využívá energii vodní, větrnou a geotermální.
Příznačná je relativně nízká míra zapojení do mezinárodních struktur. Z pěti států jsou jen tři členy NATO (Norsko, Dánsko a Island) stejně tak EU (Švédsko, Dánsko, Finsko), z toho jen Finsko přijalo euro. Všechny severské státy se výší HDP na obyvatele vejdou do první světové třicítky. V přepočtu na obyvatele nejbohatší region světa je pochopitelně lukrativním obchodním partnerem. Vedlejší dvoustrana zobrazuje stav čtyř zajímavých komodit.