Kompas konkurenceschopnosti (The Competitiveness Compass)
Evropská komise koncem letošního ledna představila ekonomický plán EU na příštích pět let. Jmenuje se Kompas konkurenceschopnosti. AMSP ČR přináší první komentáře.
Čínská vláda nedávno vyhlásila program zavádění high-tech technologií do sériové výroby. Na mnoha místech v zemi začala budovat rozvojové zóny, v nichž nabízí firmám z celého světa administrativní a výrobní prostory. Této příležitosti využila společně s Kuličkovými šrouby Kuřim také společnost Hestego.
Na letošním veletrhu CIMT v Pekingu podepsalo Hestego dohodu o spolupráci s uskupením Investment Promotion Bureau v Jiangsu Jintanu, kde se nachází jedna z rozvojových zón. Tato čínská strategie podporuje vznik vývojových center světových inovačních firem, s nimiž budou kooperovat místní výrobci. Obě české společnosti si od tohoto kroku slibují profesionálnější servisní podporu českých strojů u čínských zákazníků.
„Místní firmy sice ještě pokulhávají v nejmodernějších strojírenských technologiích, stroje zatím osazují špičkovými evropskými komponenty, ale celkově se systematicky posouvají k vyšší kvalitě. Na první pohled je to už patrné třeba na moderním designu nebo řemeslném provedení krytování. Ale u nejmodernějších technologií konkurenci stále nestíhají. Tady vidíme velkou šanci,“ říká ředitel rozvoje společnosti Hestego Petr Zemánek.
Číňané mají ambice vyrábět špičkové produkty ve všech komoditách a k tomu potřebují strojní park na světové úrovni. Vyškovská společnost s dvacetiletou tradicí patří mezi úzkou evropskou elitu ve vývoji a výrobě teleskopických krytů, které chrání vodicí plochy a komponenty pohyblivých os strojů a představují hlavní část portfolia. Tento segment není významný ani tak velikostí obratu jako specializací a unikátním know-how.
„Továren na výrobu strojírenské techniky se i přes veškerý boom nestaví ve světě tolik, aby měly domácí čínské firmy samy šanci vyvinout špičkové know-how a vyrobit sofistikovaný produkt mezinárodních parametrů. V posledních letech totiž probíhá obrovská a rychlá specializace, která de facto brání novým firmám, aby dohnaly náskok vyspělých zemí a zapojily se do hlavního proudu globálního byznysu,“ upozorňuje na bezprecedentní technologické tempo Petr Zemánek.
Během dvaceti let si výrobce speciálních komponentů získal prestiž nejen u českých, ale i evropských odběratelů, kteří hrají světovou ligu. „Ti nás vyzvali, abychom je provázeli při jejich mezinárodních aktivitách. Společně se zástupci agentury CzechTrade v Šanghaji a Pekingu a s obchodní radovou našeho velvyslanectví v Číně jsme hledali nejvhodnější model, jak takovou koordinovanou expanzi uskutečnit. Proto nyní pracujeme na nové strategii zahraniční expanze, kterou představují tři hlavní směry: za prvé nabízíme našim českým i zahraničním zákazníkům asistenci na klíčových trzích, mezi něž Čína jako největší odběratel obráběcích strojů na světě patří, za druhé jsme s našimi kontakty a znalostí prostředí schopni vypracovat pro partnera projekty cílené nabídky šité na míru čínským zákazníkům a za třetí chceme pronikat přímo k čínským výrobcům,“ vysvětluje velkorysý projekt Petr Zemánek, který působil řadu let jako ředitel Svazu strojírenské technologie a nasbíral bohaté zkušenosti a kontakty na různá teritoria i jako dlouholetý vrcholový manažer u předního výrobce
„Čínské vedení orientuje v poslední době svou podporu směrem k malým inovativním technologickým firmám a snaží se je za pomoci značných finančních prostředků přilákat do země. Levné produkty jdou na odbyt stále obtížněji a více čínských zákazníků projevuje zájem o kvalitní evropské stroje na úkor domácí výroby. Často přicházejí s požadavkem na dodávku stroje včetně technologie. Uvědomují si totiž, že čas je drahý a čím rychleji a kvalitněji obrobí produkt, tím rychleji poroste produktivita práce. Mnozí jsou proto již ochotni za kompletní řešení ve špičkové kvalitě zaplatit vyšší cenu. To nám hraje do karet spolu s posilováním jüanu, které snižuje ceny importovaných strojů v porovnání s domácí produkcí,“ vysvětluje ředitel rozvoje, ale zdůrazňuje, že vývoj a výrobu nejsložitějších a nejsofistikovanějších částí strojů si firmy ponechávají doma.
Podle Petra Zemánka mají Číňané velmi dobře zmapovaný světový strojírenský trh včetně pozice českých výrobců. Pokud firma dodává renomovaným finálním výrobcům, s vysokou pravděpodobností si jí Číňané všimnou. Čeští exportéři během pětadvaceti let technicky a cenově inovovali a svými standardy se prakticky srovnali s německou konkurencí. Podle znalců čínského obchodního prostředí je tamější zákazník spíše konzervativní a u nabídek cenově a technicky srovnatelných se řídí referencemi. I v tomto ohledu mohou čeští strojaři ze situace těžit.
Již před třemi lety byla na strojírenských veletrzích a výstavách u Číňanů patrná postupná změna chování ve vztahu ke kopírování. Do té doby čínské produkty jako by vypadly z oka sortimentu renomovaných zahraničních firem. S přechodem od masové výroby k vyšší specializaci jsou i čínští výrobci vystaveni větší konkurenci a své know-how si začínají hlídat. Přibývá čínských exponátů, které jsou chráněny proti nelegálnímu kopírování technických řešení a na tištěných podkladech a firemních internetových portálech nechybí copyright.
Určitě jste si všimli, že u nás ani za čtení celých článků nic neúčtujeme a že vás neobtěžujeme vyskakovacími okny personalizované reklamy.
Velmi bychom ocenili, kdybyste nás na oplátku podpořili peněžitým darem na tento účet:
2021853028/5500
QR kód obsahuje údaje k platbě. Výše částky je na vás, budeme si vážit všech darovaných plateb.
Děkujeme 😊
Evropská komise koncem letošního ledna představila ekonomický plán EU na příštích pět let. Jmenuje se Kompas konkurenceschopnosti. AMSP ČR přináší první komentáře.
AMSP ČR a projekt Kyberobrana ve spolupráci se společností S-COMP
Milé čtenářky a čtenáři, je mi ctí přivítat vás u historicky prvního vydání TRADE NEWS, které se věnuje výhradně Indonésii. Jsem přesvědčena, že spolupráce našich zemí má velký potenciál, a nyní se otevírají nové příležitosti pro české podniky na našem rychle se rozvíjejícím trhu.
Za obsah inzerce zodpovídá inzerent. Žádné části textu nebo fotografie z Trade News nebo www.itradenews.cz nesmí být používány, kopírovány nebo jinak šířeny v jakékoliv formě či jakýmkoliv způsobem bez písemného souhlasu vydavatele.