Gratulujeme vítězům!
Cena hlavního projektu Rok nové energie 2024, Rodinná firma roku AMSP ČR, eŽena, Nastartujte se, Národní ceny České republiky
Zatím málo objevená Brunej je malou a velmi bohatou ekonomikou, která těží z velkých zásob ropy (nerostné suroviny představují téměř 90 % exportu a 67 % HDP). To přináší velká plus v podobě příznivých podmínek pro zahraniční podnikatele ve snaze o diverzifikaci ekonomiky. Nabízí však i excelentní infrastrukturu, vysokou úroveň telekomunikací a vzdělané anglicky mluvící obyvatelstvo. Brunej je závislá na dovozu strojů a vzhledem ke klíčovým sektorům, jakými jsou stavebnictví a těžební průmysl, spočívá příležitost v dovozu právě těchto technologií. Klíčový je také rozvoj obnovitelných zdrojů energie.
Jedná se o čtvrtou největší anglicky mluvící zemi se 100 miliony obyvatel. Třetina z nich je mladší 35 let, což zajišťuje ekonomický růst, ale hlavně poptávku po nových technologiích a trendech. Tomu odpovídá i růst HDP přes 7 %, což je v regionu srovnatelné pouze s Čínou. Táhne jej sektor služeb, nově však roste i význam a podíl průmyslu. Problémem zůstávají administrativní a legislativní překážky, ať se jedná o omezení zahraničního vlastnictví v určitých sektorech anebo problémy s registrací produktů. Nejlepším řešením je realizovat prodej přes ověřené místní či výhradní distributory. I přes tvrdou mezinárodní konkurenci je to teritorium velmi zajímavé především díky rostoucí poptávce po strojích a technologiích (potravinářské a zemědělské), ale také silničních a železničních vozidlech.
Je naším nejvýznamnějším partnerem z pohledu exportu do regionu ASEAN. Směřuje do něj přes 20 % našeho vývozu, a to i přes rostoucí konkurenci z Číny, Malajsie, Tchaj-wanu a dalších regionálních hráčů. Má nejpříznivější podnikatelské prostředí na světě a jedná se o neobyčejně otevřenou a liberalizovanou ekonomiku (omezen pro zahraniční subjekty zůstává sektor služeb, jako je TV, audiovizuální a mediální služby, právní služby, bankovní sektor a sektor zdravotní péče). Výhodou je také technologická vyspělost a anglicky mluvící populace, která ze Singapuru činí destinaci vhodnou pro vývoz high-tech výrobků a technologií, a to bez obav z porušování ochrany duševního vlastnictví. Dlouhodobě se profiluje i jako finanční, bankovní a obchodní centrum jihovýchodní Asie. Je jedinečnou příležitostí pro export zdravotnického vybavení, laboratorních a vědeckých zařízení a ICT, ale i tradičního strojírenství. Zároveň však patří k jednomu z nejvíce konkurenčních míst na světě a vyžaduje přímé zastoupení v zemi.
V současnosti 16. největší ekonomika světa, která má 4. největší populaci čítající 248 milionů obyvatel (polovina mladší 30 let), z nichž 18 % (tedy 40 milionů) se řadí mezi střední třídu. I když je to trh náročný a často ochranářský, což vyžaduje spolupráci s místními zástupci či distributory, skýtá neobyčejný potenciál díky nebývalé domácí poptávce a ekonomickým výsledkům, které představují skoro polovinu produkce zemí ASEAN. Je třeba se však přizpůsobit i silné konkurenci regionálních lídrů. Příležitosti jsou v energetice, těžebním průmyslu, potravinářských a zemědělských technologiích, projektech rozvoje infrastruktury, stavebních technologiích a materiálech. Indonéská vláda podporuje i dovoz některého spotřebního zboží a participaci ve službách, jako je turismus.
Laoská ekonomika roste a posouvá se do nové etapy regionální a globální integrace, a to díky vstupu do WTO v roce 2013 a intenzivnější ekonomické integraci v rámci ASEAN. Trpí však neduhy, které jsou společné komunistickým zemím, pro další udržitelný růst je proto nutná liberalizace domácího i zahraničního obchodu spolu s uvolněním dovozních omezení a tarifů (ty jsou jedním z největších bariér) stejně jako zrychlení privatizace anebo zjednodušení podnikatelského prostředí spolu s omezením byrokracie. Z hlediska možných příležitostí je třeba počítat také s obrovskou mezinárodní konkurencí. Na rozdíl od svých regionálních sousedů patří Laos k menším zemím s 6,6 milionu obyvatel, kdy 70 % pracuje v zemědělském sektoru, přičemž skoro polovina obyvatel je mladší 20 let. Pro české firmy bude zajímavý pokračující růst infrastruktury a klíčových odvětví, jako je energetika i služby.
Země byla v roce 2013 po Singapuru naším druhým nejvýznamnějším partnerem v regionu ASEAN; export dosáhl svého rekordu hodnotou přesahující 3,5 miliardy korun. Jedná se o konkurenceschopnou ekonomiku, kde služby a průmysl tvoří 75 % HDP. Letos by měla růst udržitelným tempem 5,5 %, což je způsobené industrializací a významnými státními investicemi do rozvoje infrastruktury. Jedním z důvodů je však velmi příznivé podnikatelské prostředí a spolupráce se soukromým sektorem; některé sektory jsou však pro zahraničí uzavřené či silně omezené, jako například automobilový sektor, finanční služby, telekomunikace. Dalším omezením je zatím nedostatečná ochrana duševního vlastnictví. I přesto se však Malajsie podle indexu kvality podnikatelského prostředí doing business umístila na 6. místě ve světovém srovnání.
Podle posledních odhadů Mezinárodního měnového fondu čeká myanmarskou ekonomiku raketový růst 8,8 % díky zvýšené produkci zemního plynu i růstu investic. Tato otevírající se ekonomika s 60 miliony obyvatel tak představuje velmi zajímavý potenciál pro české podnikatele napříč průmyslovými sektory i sektorem služeb. Například turismus za poslední rok vzrostl o více než 100 %, ale vzestupnou tendenci mají i telekomunikace a poskytování finančních služeb. Český vývoz do Myanmaru patří k nejnižším v regionu. Nejvýznamnější oblastí exportu je potravinářství následované sektory mechaniky, optiky a strojírenství. Příležitosti skýtá rozvoj energetiky, neboť je málo rozvinutá a země musí čelit častým blackoutům především v obdobích sucha (většina elektřiny je získávána z vodních zdrojů). Proto stát podporuje zahraniční investice v oblasti výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů a její distribuce.
Thajsko je druhou největší ekonomikou ASEAN, která však od roku 2013 zpomaluje vlivem politické nestability i klesající domácí spotřeby. Jedná se o exportní ekonomiku taženou průmyslem a sektorem služeb, což z ní činí dobrý cíl pro české podnikatele. Thajská poptávka se totiž potkává s naší tradiční nabídkou, a proto jsme na trhu silní ve vývozu strojů, plastů, ale i skla. Český export do tohoto regionu v roce 2013 přesáhl 3 miliardy korun. Export produktů konkurujících domácí produkci je omezen dovozními tarify, což se týká například automobilů a autodílů, některých potravin a nápojů, textilu a obuvi. Příležitosti se naopak rýsují v oboru zdravotnictví, ICT a při rozvoji infrastruktury.
Český vývoz sice v roce 2013 dosáhl svého rekordu a za poslední 10 let vzrostl více než dvacetinásobně, z hlediska exportních trhů zemí ASEAN je však Vietnam až na 5. místě. I přes jisté zpomalení stále patří k významným ekonomikám regionu s velkým potenciálem dalšího růstu. Výhodou je stabilní politické prostředí, růst HDP 5,6 % s pozitivním výhledem až do roku 2015, dobrá geografická poloha, velký trh s 92 miliony obyvatel (skoro polovina mladší 30 let) a ekonomika integrovaná v globálních řetězcích, jako je WTO, účast v Transpacifickém partnerství (TPP) nebo Asijsko-pacifickém sdružení volného obchodu (APEC), v neposlední řadě i regionální integrace v rámci ASEAN. Bariérou je tvrdá konkurence, náročný vstup na trh v podobě byrokracie a tarifních omezení dovozu vybraných produktů, a proto je v podstatě nutné na trhu působit přímo. Nové příležitosti jsou v oblasti IT a telekomunikacích, energetice a širokém spektru strojů a zařízení pro důlní průmysl, potravinářském a zemědělském průmyslu, ale i produktech potravinářského a chemického průmyslu nebo technologicky náročných výrobcích zdravotnického vybavení, mechaniky a optiky.
Dvoustrana byla připravena ve spolupráci se specialisty v pražské centrále CzechTrade a zahraničních kancelářích.
Určitě jste si všimli, že u nás ani za čtení celých článků nic neúčtujeme a že vás neobtěžujeme vyskakovacími okny personalizované reklamy.
Velmi bychom ocenili, kdybyste nás na oplátku podpořili peněžitým darem na tento účet:
2021853028/5500
QR kód obsahuje údaje k platbě. Výše částky je na vás, budeme si vážit všech darovaných plateb.
Děkujeme 😊
Cena hlavního projektu Rok nové energie 2024, Rodinná firma roku AMSP ČR, eŽena, Nastartujte se, Národní ceny České republiky
Vážení čtenáři, mám tu čest a potěšení představit vám prostřednictvím magazínu TRADE NEWS svou zemi, Srbsko, jednu z nejkrásnějších zemí ležící na křižovatce střední a jihovýchodní Evropy. Hlavní město Srbska Bělehrad je moderní metropolí s více než dvěma miliony obyvatel a patří mezi nejoblíbenější turistické destinace v Evropě. Leží na soutoku Dunaje a Sávy a nabízí bohatý kulturní život, historické památky a výbornou kuchyni stejně jako srbská vína. Město se navíc připravuje na pořádání největší světové výstavy EXPO 2027.
Gratulujeme vítězům 2024!
Za obsah inzerce zodpovídá inzerent. Žádné části textu nebo fotografie z Trade News nebo www.itradenews.cz nesmí být používány, kopírovány nebo jinak šířeny v jakékoliv formě či jakýmkoliv způsobem bez písemného souhlasu vydavatele.