Články autora: Alter Eko

Úspěšné výrobní řetězce zítřka? Odolnost především, říká expert

thumbnail

Mnohé firmy podlehly vábničce výroby v Číně a teď na to doplácejí. COVID-19 nicméně není prvním ani jediným důvodem, proč se stále více výrobních řetězců zkracuje a orientuje na blízké okolí. Globální obchod bude i proto napříště vypadat jinak a jiný bude i recept na úspěch. Podrobnosti probírali globální stratég Save & Capital Roman Chlupatý a spoluzakladatel mezinárodní politické ekonomie Roger Tooze.

Štítky Globální obchod

číst celý článek

(Proč) Česko potřebuje chytré darebáky i maturitu z matematiky

thumbnail

České školy by měly klást důraz na kvalitu. Jen špička – a přechodně chvost – totiž přežijí nastartovanou disrupci trhu práce. Největším nedostatkem v tomto smyslu je přitom dnes málo zkušeností s praxí a také neschopnost vidět věci v globálu. I přesto tu máme světové studenty, což (některá) chystaná opatření podpoří. Podrobnosti v rámci diskuze organizované platformou Alter Eko probírali proděkan Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické Pavel Hnát a lektor sekce vzdělávání Svazu průmyslu a dopravy ČR Miloš Rathouský.

číst celý článek

1984 na steroidech: Svět se (z)měníLíbit se nám to asi nebude

thumbnail

Život se v roce 2054 bude v mnohém podobat temné vizi, kterou nabízejí filmy jako Blade Runner. Chudá většina bude stále častěji utíkat za štěstím do virtuální reality, zatímco ultrabohatí budou mít takřka neomezené možnosti. To vše v důsledku environmentální degradace, migrace, rostoucího vlivu autoritářských mocností a dalších megatrendů, které je možné sledovat už dnes, shodli se v rámci diskuze pořádané platformou Alter Eko hlavní ekonom ČSOB Martin Kupka a autor sci-fi Ondřej Neff.

Štítky digitalizace, Robotizace, Alter Eco

číst celý článek

Cesta (č)i cíl: Kdo zasíťuje svět, vyhrává. Komu se to podaří napříště?

thumbnail

Svět musí do infrastruktury zainvestovat ročně 3,5 bilionu dolarů, tedy ekvivalent hospodářského výkonu Německa. Většina rozvíjejících se i rozvinutých zemí přitom v tomto smyslu selhává, vyplývá z aktuální analýzy Global Infrastructure Hub. Pobídkou by jim napříště měl být strategický rozměr dálnic všeho druhu, právě ten ale může být také zdrojem konfliktů, jak ukazují stávající „5G války“. Podrobnosti na platformě Alter Eko diskutovali globální stratég z poradenské společnosti Save & Capital Roman Chlupatý a politický geograf vyučující na Karlově univerzitě Michael Romancov.

číst celý článek

Za obsah inzerce zodpovídá inzerent. Žádné části textu nebo fotografie z Trade News nebo www.itradenews.cz nesmí být používány, kopírovány nebo jinak šířeny v jakékoliv formě či jakýmkoliv způsobem bez písemného souhlasu vydavatele.