Články autora: ShutterStock

Zlepšení podmínek v rozvojových zemích? Bez zapojení soukromého sektoru to nepůjde!

thumbnail

Rozvojový svět má mnoho problémů, ale nabízí také velké příležitosti. Na jedné straně má špatnou infrastrukturu i byrokracii, na druhé straně mladou pracovní sílu a nenasycený trh. Jde o prostředí, které nutně potřebuje projít transformací. A právě rozvojové projekty mohou tuto transformaci urychlit a nastartovat kýžené změny, ať už jde o vytváření pracovních míst a zavádění mezinárodních standardů, zvýšení dostupnosti kvalitního profesního vzdělávání, zlepšení zdravotního stavu obyvatel, zvýšení potravinové bezpečnosti, posílení energetické bezpečnosti nebo vytváření pracovních míst pro znevýhodněné skupiny obyvatel. Tyto projekty by tak měly přispět ke zlepšení životních podmínek v rozvojových zemích pomocí lepší dostupnosti inovativních služeb, výrobků nebo technologií.

Štítky Ekonomická diplomacie

číst celý článek

Rumunsko má na to vrátit se mezi balkánské štiky

thumbnail

Rumunsko je zemí, jež měla ambice stát se skutečným tygrem Balkánu, a až do krize, která vypukla před necelými deseti lety, se to celkem dařilo. Pak následoval, podobně jako i v dalších zemích regionu, značný odliv investorů a hospodářství se ocitlo ve velkých problémech. Ty znásobilo vysoce korupční prostředí a celkově velmi bouřlivá a složitá vnitropolitická situace, takže trvalo řadu let, než se potomci Dáků otřepali a nadechli k další ofenzivě.

Štítky Balkán, Rumunsko

číst celý článek

Bulharsko jde nahoru

thumbnail

Čeští podnikatelé nevyhlížejí nové příležitosti jen v bohatých evropských ekonomikách, ale také na druhém konci spektra. Bulharsko, nejchudší, ale zároveň jeden ze tří nejméně zadlužených členů Evropské unie, roste letos nejvyšším tempem od roku 2008 a právem přitahuje pozornost.

Štítky Bulharsko

číst celý článek

Bosna a Hercegovina se může stát stavebním rájem pro české firmy

thumbnail

Mnoho českých podnikatelů často vnímá Bosnu a Hercegovinu navzdory geografické blízkosti jako terra incognita – zemi neznámou, kterou si někteří možná matně pamatují jako jednu z republik bývalé Jugoslávie. Rozpad Jugoslávie a následná občanská válka v první polovině 90. let 20. století však zemi dramaticky změnily a poznamenaly její vývoj na další desetiletí. Přes objektivní a očividné problémy, které působí složitě zkonstruovaný a mnohovrstevný aparát státní moci vzniklý na základě daytonské mírové dohody z roku 1995 (v zemi na různých úrovních působí 5 prezidentů a 4 viceprezidenti, 14 parlamentů, 14 premiérů a vlád, cca 150 ministerstev a dále nepřehledné množství dalších státních institucí a agentur), vidíme v posledních dvou letech určité pozitivní signály, které by mohly přinést tolik potřebnou a hlavně tolik očekávanou změnu hospodářských poměrů. Nejsilnějším signálem byl písemný závazek všech parlamentních politických stran z ledna 2015, že budou aktivně podporovat uskutečnění hlubokých sociálně-ekonomických reforem. Některé z nich, například nový zákoník práce, se postupně daří prosazovat. Další vývoj ekonomiky a její kondice bude samozřejmě záviset zejména na rychlosti a kvalitě implementace reformních opatření. V tomto ohledu panuje v zemi opatrný optimismus.

Štítky Bosna a Hercegovina

číst celý článek
1 16 30 45 51 52 53 54 55 56 57 59

Za obsah inzerce zodpovídá inzerent. Žádné části textu nebo fotografie z Trade News nebo www.itradenews.cz nesmí být používány, kopírovány nebo jinak šířeny v jakékoliv formě či jakýmkoliv způsobem bez písemného souhlasu vydavatele.