Status Srbska jako kandidátské země na členství v EU s sebou nese závazek země přibližovat se unijním partnerům nejen v oblasti práva, ale také ekonomicky včetně posílení konkurenceschopnosti. Neméně důležitými předpoklady pro členství v EU jsou energetická transformace, digitalizace, posílení ochrany životního prostředí a zlepšení konektivity uvnitř země, ale i navenek směrem k sousedním státům a napojením na panevropské dálniční nebo železniční koridory. Je jasné, že tyto kroky by Srbsko, stejně jako ostatní západobalkánské kandidátské země, samo finančně nezvládlo. Proto je mu k dispozici unijní finanční podpora, kterou také využívá.
Štítky
Srbsko,
EU
číst celý článek
O tom, že Češi patří k nejpesimističtěji naladěným národům v Evropě, se už popsaly stohy papíru. Ani zatím poslední průzkum zkoumající jejich představy o budoucnosti nedopadl příliš povzbudivě. Důvěra českých občanů v EU a její další integraci klesla z loňských 51 na 44 procent. Češi mají zkrátka k Evropské unii na rozdíl od jiných členských zemí rezervovanější postoj. Nás, zanícené Evropany, může ale těšit to, že v dílčích aspektech, jako je vnímání svobody, pracovních příležitostí nebo míru, obraz EU dlouhodobě posiluje.
Štítky
EU,
Evropský parlament
číst celý článek
Česká republika je tradiční průmyslově rozvinutou zemí s bohatou historií a ambicí hrát významnou roli v produkci výrobků a služeb s vysokou přidanou hodnotou. Řada výrobních firem nyní reaguje nejen na ekonomické dopady aktuálního dění, ale zejména na změny vyvolané společenskou poptávkou a posuny v nákupním chování.
Štítky
Cirkulární ekonomika,
Dotace,
EU
číst celý článek
Již přes 30 let se ve spojení s regionální politikou, rozvojem inovací a mezinárodní spoluprací objevuje pojem Interreg. Přesto je u nás povědomí o těchto programech stále malé a Češi se svou mírou využívání projektových grantů řadí až na chvost EU. Pojďme to společně změnit!
Štítky
EU
číst celý článek
S koncem loňského roku skončilo historicky druhé české předsednictví v Radě Evropské unie, a nastal tedy čas bilancování.
Štítky
EU,
ČR,
MPO
číst celý článek
Dodavatelské řetězce – bezpečné a také udržitelné – jsou od začátku pandemie covidu a v návaznosti na ruskou agresi na Ukrajině klíčovými slovy pro většinu obchodníků a podnikatelů. Příčiny a důsledky jejich přerušení z nich činí téma jak na národní, tak i mezinárodní úrovni. Společně se snahou o diverzifikaci zdrojů se hledají i další nástroje, jak zvýšit odolnost dodavatelských řetězců. Jedním z těchto nástrojů je rovněž zvýšení znalosti o jednotlivých článcích dodavatelského řetězce ze strany odběratelů. Vychází se z předpokladu, že čím více víte o svých dodavatelích a o tom, jaký má jejich činnost vliv na okolí, tím dříve rozpoznáte rizika a můžete na ně včas reagovat. Znalost může být zprostředkována různými způsoby a due diligence čili náležitá péče je jedním z těch efektivnějších.
Štítky
EU,
MPO
číst celý článek