Články autora: Roman Chlupatý

Kanada: Sázka na (ne)jistotu

thumbnail

Ve světě zmítaném stále větší nejistotou se (relativní) jistota cení. Ze stínu dynamicky rostoucích a/nebo globální hospodářský rytmus udávajících hráčů se tak postupně noří klidné síly zvládající výzvy, jako je americko-čínské soupeření o zítřejší podobu světa, technologická (r)evoluce a stávající pandemie covidu-19. Obchodníci i investoři si na nich přitom cení toho, co mnozí donedávna považovali za brzdu: obezřetného, systematického přístupu reflektujícího i jiné hodnoty než jen dolar a cílujícího delší horizont.

Štítky Kanada

číst celý článek

Brexitové otazníky: Jak a proč se (ne)lze připravit na odchod Britů z Unie

thumbnail

Britské odcházení z EU připomíná mexickou telenovelu plnou nečekaných zvratů. Firmy v Británii i na kontinentu na to ve velkém doplácejí a ani nadcházející volby jim nemusí ulevit, varuje zakladatelka londýnské analytické a prognostické společnosti ADA Economics Raffaella Tenconi. I proto exkluzivně pro TRADE NEWS nabízí přehled a možná východiska všech neznámých.

Štítky Brexit

číst celý článek

Roger Tooze: Foxconn hrál zásadní roli v hospodářském růstu Šen-čenu

thumbnail

Roger Tooze vyučoval dvanáct let na univerzitním MBA programu v Šen-čenu, ekonomickém a kulturním centru jižní Číny vzdáleném jen kousek od Hongkongu. Byl svědkem jedinečného procesu postupného přechodu Číny ke kapitalismu a soukromému vlastnictví a má ve východní Asii dodnes spoustu přátel i mezi podnikateli. Hovořili jsme s ním na zámku Kinských v Kostelci nad Orlicí během konference Zpátky na vrchol, kterou pořádal tým Alter Eko. Byl jedním z hlavních řečníků.

číst celý článek

Úspěšný stomatolog zítřka: Totální digitalizace s ručením omezeným a pacient v roli klienta

thumbnail

Nejnovější technologie medicínu bezesporu (z)mění, lidský faktor ale bude vládnout dál. Lékaři a podnikatelé v oboru se totiž musí řídit fundamenty trhu; pracují nicméně s klientem, který má strach a je třeba mu pomoci, což vyžaduje notnou dávku člověčenství. Stávající i budoucí výzvy tohoto hybridního modelu diskutovali v rámci projektu Alter Eko emeritní rektor VŠE Richard Hindls a vedoucí lékař a odborný garant soukromé stomatologické kliniky DCM, první Český zubař, který přednášel na Harvardově univerzitě, Radek Mounajjed. Otázky pokládal Richard Hindls.

Štítky Zdravotnictví, digitalizace

číst celý článek

Biotech (z)mění zdravotnictvíPersonifikace léčby se stane standardem

thumbnail

Biotechnologie jsou vynášeny do nebes i zatracovány. Příznivci sektoru sázejí na to, že nabídne léky na nevyléčitelné choroby a zabrání další degradaci životního prostředí; kritici varují, že podobně jako Frankenstein vyprodukuje monstrum, které nás nakonec zničí. Obě strany mince v rámci cyklu Alter Eko diskutovali ekonom PPF banky Luboš Mokráš a portfolio manažer fondu Top Stocks ze skupiny Erste Ján Hájek.

Štítky Biotechnologie, Zdravotnictví

číst celý článek

Lesk a bída smart citiesZavádění technologií nesmí být uměním pro umění

thumbnail

„Nachytřování“ měst není cílem, ale cestou. Přesto se – zejména letos, ve volebním roce – najde nemálo starostů a primátorů, kteří po nejnovějších technologiích bez rozmyslu sáhnou jako po rychlé zkratce ke krátkodobému úspěchu. Ti s vizí a strategií naopak berou technologie jako nástroj k dosažení moudrosti města, tedy k vytvoření místa příjemného pro život i pro byznys. V dubnové sérii Alter Eko se na tom shodli partner poradenské společnosti M.C. Triton Luděk Pfeifer, který pokládal otázky, a vedoucí projektů veřejné správy v České spořitelně Marcel Babczynski.

číst celý článek

Za obsah inzerce zodpovídá inzerent. Žádné části textu nebo fotografie z Trade News nebo www.itradenews.cz nesmí být používány, kopírovány nebo jinak šířeny v jakékoliv formě či jakýmkoliv způsobem bez písemného souhlasu vydavatele.