Before privatization, the state enterprise Bioveta struggled with overemployment, insolvency, technological obsolescence and inefficient management methods. "When we privatized it in the mid-1990s, we had to reduce the number of employees from 250 to 130 in order to have enough money for salaries. In thirty years, we have increased the revenues from seventy million to three billion CZK, while growing our profit from zero to one billion CZK. Today, we employ around 740 people in plants equipped with state-of-the-art technologies. The company’s success is based on our own R&D and sale of final products with high added value. Our sales have been growing for a long time. Last year alone, we grew by dozens of percent," says Libor Bittner, CEO and co-founder of the pharmaceutical company Bioveta based in Ivanovice na Hané.
číst celý článek
Česká ekonomika je sice stále z více než osmdesáti procent závislá na exportu do zemí EU, ale v posledních letech lze zaznamenat rostoucí zájem českých firem vyvážet, dlouhodobě působit a investovat i na mimoevropských trzích. A nejedná se jen o velké, ale i střední a malé společnosti. „Když s reprezentanty českých firem diskutujeme o jejich exportní strategii, zjišťují, že partnery na mimoevropské, a dokonce i některé významné evropské trhy, kam by se rádi dostali, v Německu nenajdou. Cesta vede přes Francii s odlišnou klientelou a velkým potenciálem navazujících trhů,“ říká ředitelka Zastoupení francouzských odborných veletrhů pro ČR a SR, partnera Promosalons, Tereza Slížková.
Štítky
Exportní šance,
Veletrhy
číst celý článek
Akvizice je proces především strategického rázu, ale její úspěch závisí na řadě faktorů, jako je přizpůsobení se novým korporátním procesům, zvládnutí přerodu z rodinné firmy do globálně řízené společnosti i akceptace nové firemní kultury. Důležité je také vnést jistotu a stabilizaci zaměstnancům, kteří jsou klíčovým aktivem. „Proces převzetí naší společnosti francouzskou skupinou Legrand trval rok a půl. Považuji ho za velmi náročný a jsem za sebe i všechny naše pracovníky rád, že se nám tento strategický projekt daří naplňovat,“ svěřuje se v rozhovoru finanční ředitel přerovské společnosti EMOS spol. s r.o. Radovan Mucha.
Štítky
Profiliga firem
číst celý článek
Když vypukla válka na Ukrajině, představovaly tržby firmy z Ruska a Ukrajiny zhruba třicet procent. „Díky vysoké teritoriální diverzifikaci našich exportních trhů a nasazení pracovníků, zejména obchodníků a distributorů, se nám podařilo nejen objednanou techniku prodat jinam, ale dokonce jsme v posledních dvou velmi komplikovaných letech rostli každý rok o více než třicet procent,“ říká obchodní ředitel rodinné společnosti BEDNAR FMT Jan Bednář.
Štítky
Rodinná firma,
Strojírenství
číst celý článek
Retigo je jednou z těch českých firem, které „z garáže“ za třicet let vyrostly do miliardového obratu. Hned s prvním výrobkem předběhla pětice kamarádů z Tesly v Rožnově pod Radhoštěm dobu. „Již rok před založením společnosti jsme vyvinuli a u mě v garáži zkonstruovali počítačem řízený parní konvektomat Digital 611, z jehož prodeje jsme financovali další vývoj a výrobu,“ vzpomíná Jiří Zátopek, jeden z pěti majitelů společnosti s výhradně českou vlastnickou strukturou.
Štítky
Strojírenství,
Nové technologie
číst celý článek
„I když naši pracovníci v žertu přirovnávají náročnost výběrového řízení do firmy k testování pracovníků pro NASA, oceňují jeho přednosti. Úspěšné absolvování tohoto procesu totiž skutečně vypovídá o odborných i mentálních předpokladech uchazečů o práci,“ přibližuje propracovaný výběr zájemců o pozice v opakovaně oceňované české rodinné firmě ZLKL Loštice vedoucí oddělení personalistiky Martina Brázdilová.
Štítky
Personalistika,
Performia
číst celý článek