Program Leonardo da Vinci je v České republice implementován již od roku 1995. V letech 2007–2013 byl součástí Programu celoživotního učení a stejně jako ve své předchozí fázi se zaměřoval na mezinárodní spolupráci v oblasti odborného vzdělávání a přípravy. Nejlepší realizované projekty jsou každoročně oceňovány Pečetí kvality.
Evropský systém pro přenos kreditů v odborném vzdělávání (ECVET) podporuje transparentnost, kvalitu a smysluplnost zahraniční spolupráce na poli odborného vzdělávání.
V rámci 17. ročníku veletrhu Střechy Praha a 3. ročníku veletrhu pro řemeslo, vybavení a bezpečnost práce řemeslníků Řemeslo Praha bude prezentován nový dlouhodobý projekt na podporu řemesel v ČR Fandíme řemeslu!
Známe vítěze sedmnáctého ročníku soutěže Exportní cena DHL UniCredit. V kategorii Středně velká společnost obsadila první místo společnost Hit Office, výrobce potravinářského a archivačního programu patřící mezi lídry evropského trhu a řadící se mezi tři nejvýznamnější výrobce papírových tácků, misek a talířů. Vítězem kategorie Malá společnost se stala dynamicky se rozvíjející společnost Uniron s více než dvacetiletou tradicí. V současné době jsou jejími hlavními činnostmi tváření hliníkového materiálu pro sektor automotive, tváření oceli, konstrukce a výroba postupových lisovacích nástrojů.
Agentura Helas představila v listopadu nejúspěšnější české podnikatelky, stoprocentní majitelky společností, které uspěly v 7. ročníku soutěže Ocenění českých podnikatelek. Pozitivní zprávou je, že podle analýzy auditora NSG Morison stále více malých a středně velkých firem zvládlo zvrátit negativní vývoj a opět nabírají dech (80 % podnikatelek očekává pro rok 2015 vyšší obraty). Podnikatelky začínají rozšiřovat své podnikatelské aktivity.
Pod tímto názvem se konala v Praze konference věnovaná ekonomickému růstu a inovacím ve světě ekonomiky. Fórum spolupořádaly Evropské hnutí v ČR a Newton College a kromě zástupců ekonomických odvětví se ho zúčastnil i ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a také mnoho studentů.
Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR se podařilo dojednat s Ministerstvem financí ČR kompromis v zavádění elektronické evidence tržeb. Systém se nebude zavádět pro všechny podnikatele současně, ale odstupňovaně. AMSP ČR apelovala na ministra financí Andreje Babiše a jeho tým, aby se z důvodu očekávaného chaosu odstupňovalo zavádění do režimu jednoho roku.
Stále málo technických kádrů? Většina firem se shoduje: ano, a řešení je v nedohlednu. Ani současná optimalizace sítě škol neznamená, že nabídka absolventů na trhu práce odpovídá požadavkům podnikatelských subjektů. Chybí také podpora technického vzdělávání ze strany vlády a zřizovatelů, technické obory jsou nedostatečně propagovány médii. Řešení přináší systém celoživotního učení, jehož podstatnou součástí je implementace zákona č. 176/2009 Sb., o ověřování a uznávání výsledků dalšího vzdělávání, v podobě Národní soustavy kvalifikací.
Pro dvě třetiny Čechů je důležité, zda výrobky a služby, které nakupují, pocházejí od českých rodinných firem. Devět z deseti je navíc ochotno si za tyto výrobky připlatit. Nejraději Češi u rodinných firem kupují potraviny (87 %), řemeslné výrobky (75 %), služby (44 %) a oblečení a obuv (37 %). Vyplynulo to z průzkumu, jejž si nechala vypracovat Equa bank u příležitosti vyhlášení ceny veřejnosti v soutěži Equa bank rodinná firma roku, kterou organizuje ve spolupráci s AMSP ČR.
Celkem 1 907 individuálních konzultací a více než 300 firem, které využily příležitosti diskutovat své exportní plány přímo s odborníky z více než 90 teritorií – taková je bilance tradičních konzultací s ekonomickými diplomaty a řediteli zahraničních kanceláří CzechTrade, které každý rok pořádá Ministerstvo průmyslu a obchodu a Svaz průmyslu a dopravy ČR ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí a agenturou CzechTrade. Letos se akce konala v Kongresovém centru Praha.
Zatímco česká odborná veřejnost se těšila na zavedení mistrovské zkoušky jako nástroje ke zvyšování prestiže řemeslných profesí, Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) na poslední chvíli přišel se stanoviskem, které vyvolává znechucení a rozhořčení mezi podnikateli i řemeslnými spolky. Podle ÚOHS je předkládaný zákon o mistrovské zkoušce v rozporu s národním i evropským právem a může negativně ovlivnit konkurenci na trhu.
„Gratuluji vám k tomuto opravdu výjimečnému ocenění. Opět se ukázalo, že i v dnešní době, kdy to tištěné publikace nemají jednoduché, se kvalita vyplácí a je po zásluze odměněna.“
Prof. Hermann Simon, přední světový odborník na podnikové strategie, marketing a tvorbu cen
Za obsah inzerce zodpovídá inzerent. Žádné části textu nebo fotografie z Trade News nebo www.itradenews.cz nesmí být používány, kopírovány nebo jinak šířeny v jakékoliv formě či jakýmkoliv způsobem bez písemného souhlasu vydavatele.