Světová banka ve svém globálním rankingu Doing Business pro rok 2017 umístila Kolumbii na solidní 59. příčku (z celkem 190) a klasifikovala zemi jako jedno z nejlepších prostředí v regionu, hned po Mexiku a Peru. Velmi dobré 2. místo si ekonomika vydobyla v dostupnosti úvěru, 16. místo co do ochrany menšinových akcionářů a například 33. v otázce řešení insolvence. Naopak nejhůře hodnoceným ukazatelem na 177. místě se stalo vynucování si plnění smluv. Je tak zřejmé, že v regionálním srovnání se jedná o vyspělé podnikatelské prostředí s relativně funkčními mechanismy a dobrými podmínkami pro obchodní aktivity.
číst celý článek
Po desetiletích občanských válek a bojů s narkomafií nabízí Kolumbie v posledních sedmi letech příznivé podnikatelské prostředí podpořené rostoucí bezpečností a stabilním hospodářským růstem. Po Brazílii, Mexiku a Argentině čtvrtá největší ekonomika Latinské Ameriky a třetí nejlidnatější země regionu otevírá dynamicky rostoucí, velký spotřebitelský trh. Proto se na ni v poslední době stále více soustředí pozornost exportérů a investorů z téměř celého světa.
Štítky
Kolumbie
číst celý článek
Do roku 2018 nakročil Ekvádor jako ekonomicky zajímavá jihoamerická země, které se podařilo rozptýlit nejistoty spojené s loňskými prezidentskými a parlamentními volbami a po více než dvou letech oživit ekonomický růst i podnikatelský optimismus.
Štítky
Ekvádor
číst celý článek
Příležitosti pro české firmy v Chile
Automobilový průmysl a kolejová doprava
V zájmu reaktivace ekonomiky a modernizace infrastruktury bude vláda ze státních prostředků investovat 4,2 mld. USD do dopravní infrastruktury. Tento krok navazuje na záměr státního rozpočtu z roku 2015, ve kterém se…
Štítky
Chile,
Peru,
Argentina,
Doprava,
Zemědělství,
Těžební průmysl,
Energetika,
Vodohospodářství
číst celý článek
Začněme trochu zeširoka: u amerického filantropa Douglase Tompkinse, muže velké odvahy a silné vize. Zamiloval se do Chile a byl přesvědčen o jeho výjimečnosti. Usadil se na jihu této země a věnoval obrovské finanční prostředky i velké množství své energie ochraně přírody. V první polovině života byl velmi úspěšným podnikatelem, založil prosperující značky jako The North Face, Esprit a další. Ve druhé půlce pak využil vydělané peníze na zakládání chráněných přírodních parků. Se svou druhou ženou Kris založil v Chile park Pumalín o rozloze téměř 324 tisíc hektarů. Táhne se od Pacifiku k Andám, skrývá nenahraditelné patagonské deštné pralesy, vodopády a nachází se v něm pětadvacet procent posledních exemplářů stromu Fitzroya cypřišovitá, přičemž některé z nich jsou starší tisíce let. Celkem Tompkinsovi získali pro ochranu přírody 890 tisíc hektarů půdy. Douglas Tompkins zemřel před necelým rokem v prosinci 2015, když se jeho kajak převrhl v bouři v ledových vodách Patagonie. Nikdy se nezastavil a dokázal přesvědčit mnoho lidí, že Chile je skutečně výjimečná země.
Štítky
Chile,
Ekonomická diplomacie
číst celý článek
Do Buenos Aires jsem odjížděl s vědomím, že se před našimi zeměmi otevírá nová etapa vzájemných vztahů. Nástup vlády Mauricia Macriho v prosinci 2015 ukončil mnoho let izolace Argentiny, jež ignorovala EU nebo USA a hledala partnery v Číně, Rusku, Venezuele či Ekvádoru. Zájem českých podnikatelů o Argentinu jsem pocítil ještě před svým odjezdem do této země při tradičním setkání s podnikateli, kteří na zdejším trhu působí nebo o něj mají zájem. Přesto mě v prvních dnech pobytu překvapila doslova invaze firem, hlavně z energetického a obranného sektoru a sektoru dopravy.
Štítky
Argentina,
Ekonomická diplomacie
číst celý článek