Před privatizací charakterizovala státní podnik Bioveta přezaměstnanost, nesolventnost, technologická zastaralost a neefektivní řízení. „Když jsme ji v polovině 90. let zprivatizovali, museli jsme snížit počet zaměstnanců z 250 na 130, abychom vůbec měli na výplaty. Za třicet let jsme ji vytáhli ze sedmdesátimilionového obratu na třímiliardový a roční zisk z nuly na miliardu. Dnes zaměstnáváme zhruba 740 pracovníků v provozech vybavených nejmodernějšími technologiemi a prosperita podniku se opírá o vlastní vývoj a prodej finálních produktů s vysokou přidanou hodnotou. Náš odbyt roste dlouhodobě. Jen za loňský rok to bylo o desítky procent,“ konstatuje Libor Bittner, ředitel a spoluzakladatel farmaceutické společnosti Bioveta z Ivanovic na Hané.
Štítky
Farmaceutický průmysl,
Věda a výzkum,
jihovýchodní Asie
číst celý článek
Green Deal. Pro širokou veřejnost zatím jen ideologicky zabarvená abstraktní vize, která vyvolává optimismus i skepsi. O jeho užitečnosti a rizicích, odtržení bruselské administrativy od reality členských zemí EU, monopolizaci české energetiky, slabém využití potenciálu české vědy, nadějnosti nových technologií, potřebách změny myšlení a otevřené informovanosti jsme si povídali se zakladatelem a vědeckým ředitelem Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT (CIIRC) Vladimírem Maříkem.
Štítky
Environment,
Energetika,
Věda a výzkum
číst celý článek
Před rokem a půl vznikla iniciativa prg.ai, kterou tvoří akademické instituce, magistrát a české firmy. Ročně by pražské vysoké školy měly vyprodukovat až pět set odborníků na umělou inteligenci (AI). V současné době je jich něco přes sto. (To je však stále víc než například v Montrealu, známém kvalifikovanou pracovní silou v tomto oboru.) Oslovili jsme jednoho z nich, absolventa FEL ČVUT Šimona Mandlíka. Proč právě jeho? Zvítězil v jedenáctém ročníku prestižní soutěže IT SPY o nejlepší diplomovou práci v tomto oboru v ČR a SR a má zkušenosti z působení ve společnostech Avast a Cisco.
Štítky
Věda a výzkum,
AI
číst celý článek
Co nám vyjevil koronavirus? Že celkové kapacity tuzemských firem se sice odhalují trochu zdlouhavě a složitě, zato velký vývojový a výzkumný potenciál české vědecké komunity mnohé překvapil ze dne na den.
Štítky
Věda a výzkum,
Zdravotnická technika,
Pandemie
číst celý článek
Jak probíhá projekt podpory exportu vědy a výzkumu v praxi? Vždy na začátku roku experti TA ČR a EGAP z databáze Starfos vybírají projekty z oblasti výzkumu, vývoje a inovací, které byly podpořeny státem, jsou již ukončeny a mají potenciál uspět na trhu. Záměrem není prodávat do zahraničí licence nebo patenty, ale výrobky s vysokou přidanou hodnotou, s možností komerčního uplatnění výsledků projektů. Tedy naopak know-how zachovat v České republice. Poté se širším seznamem projektů zabývají zástupci všech institucí zapojených do memoranda o spolupráci (viz inbox), kteří vyberou několik nejnadějnějších.
Štítky
Věda a výzkum,
Export
číst celý článek
To zdůrazňuje dr. Michael Zalis, intervenční radiolog v jedné z nejlepších nemocnic ve Spojených státech a konzultant zaměřující se na inovativní řešení v medicíně, s nímž jsme na konci května hovořili. „Čerstvá historie České republiky, pokud jde o toto onemocnění, si zasluhuje pozornost vzhledem k prozíravosti a celonárodně koordinované reakci, na které jste se všichni podíleli. Mnoho českých životů bude zachráněno díky tomu, jak jste zareagovali jako národ, a mám takový pocit, že bychom se z toho mohli všichni poučit.“
Štítky
USA,
Pandemie,
zdravotnický průmysl,
Věda a výzkum
číst celý článek