„Předností našich techniků vždycky byla dlouholetá zkušenost a vynalézavost, jež u nich po čtyřiceti letech fungování socialistické ekonomiky západní konkurence nepředpokládala. Někdy svým spolupracovníkům říkám, že talent pro vývoj a konstrukci jsou také duševním dědictvím vyplývajícím z historie firmy, která sahá až do roku 1958. Zdravotnická zařízení tvoří sice jen zhruba třetinu našeho výrobního portfolia, ale jako žádané výrobky pro koncové zákazníky představují zajímavou část naší ekonomiky,“ poznamenává většinový vlastník a spoluzakladatel společnosti TSE Karel Fiedler. Do závodu Tesly Karlín, předchůdce TSE, nastoupil hned po vysoké škole v roce 1966.
Štítky
Zdravotnická technika,
Věda a výzkum
číst celý článek
„Banánové republiky“. Na začátku minulého století se začalo toto sousloví používat jako pejorativní označení pro politicky nestabilní, na zemědělství závislé státy především Střední Ameriky. Proč? A je to stále aktuální? Nejen o tom jsme si povídali s naším předním iberoamerikanistou Josefem Opatrným.
Štítky
Latinská Amerika
číst celý článek
„Znovuobjevení kaňonu Somoto na severu Nikaraguy bylo vlastně jen vedlejším produktem aktivit týmu České geologické služby (ČGS). Během letošního roku by mělo UNESCO rozhodnout, zda bude unikátní lokalita zařazena do globální sítě jeho geoparků,“ říká Tomáš Hroch, vedoucí odboru regionální geologie sedimentárních formací ČGS a účastník řady zahraničních projektů.
Štítky
Latinská Amerika,
ČRA
číst celý článek
V Africe mu říkají Mr. Tiger. Před dvanácti lety totiž Milan Máša spolu se svým spolužákem z vysoké školy a svého času finančním manažerem společnosti Gillette Czech Marianem Michlíčkem a jeho kolegou oživili a rozvinuli šedesátiletou exportní tradici čepelek z Jevíčka do Afriky a jihovýchodní Asie.
Štítky
Afrika,
Asie
číst celý článek
Když na podzim 2014 instalovala Mikroelektronika v Liberci nový odbavovací systém akceptující bezkontaktní čipové karty, jimiž lze platit jak na zastávkách v automatech na výdej jízdenek, tak ve vozidlech pomocí karetních validátorů, zbystřily i firmy na vzdálenějších mimoevropských trzích. Na tento systém ve veřejné dopravě, třetí na světě a první v kontinentální Evropě, se přijeli podívat mimo jiné také zájemci z nigerijského Lagosu. Do té doby představovala Afrika jediný kontinent, na němž se společnost dosud neetablovala.
Štítky
Afrika,
Elektronický průmysl
číst celý článek
„Když jsme s Petrem Novákem zkraje devadesátých let začali podnikat, měli jsme jako mladí kluci odvahy víc, než bylo možná zdrávo. Ale vždycky jsme si říkali: ,Buď To zvládneme a bude nám to tu patřit, nebo odsud musíme odejít bez dluhů‘,“ vzpomíná na začátky v byznysu a rozjezd výroby v Děčíně spolumajitel společnosti Transportkabel DIXI Luděk Bednář.
číst celý článek