Příležitosti pro české firmy ve Francii
Automobilový průmysl Automobilový sektor se stal v roce 2015 tahounem průmyslové výroby ve Francii a rostoucí počet registrací nových vozů naznačuje, že bude růst i letos.
číst celý článekAutomobilový průmysl Automobilový sektor se stal v roce 2015 tahounem průmyslové výroby ve Francii a rostoucí počet registrací nových vozů naznačuje, že bude růst i letos.
číst celý článekZa náměstkem ministra průmyslu Vladimírem Bärtlem nás přivedlo jedno z témat tohoto čísla: Francie. Když jsme o něm psali před mnoha lety, byl totiž obchodním radou v Paříži.
číst celý článekMexiko a Kuba: v regionu snad nejsou rozdílnější země. V Latinské Americe najdeme země otevřené obchodu i takové, které jsou protekcionistické a v obchodu s nimi stále narážíme na řadu překážek. Do první skupiny se řadí zejména země ležící na pobřeží Tichého oceánu: Mexiko, Kolumbie, Peru a Chile, které tvoří relativně mladé uskupení Tichomořská aliance. V dohledné době se k nim s největší pravděpodobností přidá Panama. Zájem o Tichomořskou alianci lze dokumentovat také 49 pozorovatelskými státy, mezi něž patří od června loňského roku i Česká republika. Mezi země spíše protekcionistické můžeme zařadit zejména velké státy Mercosuru – Brazílii, stále Argentinu, i když zde dochází s novou vládou prezidenta Macriho ke změnám, Venezuelu – anebo právě Kubu. Mexiko a Kuba tak stojí na zcela opačných pólech tohoto pomyslného spektra. V čem jsou zásadní rozdíly mezi těmito dvěma ekonomikami z hlediska přístupu českých výrobků a služeb na tyto trhy?
číst celý článek„Kuba je stále nedotčený trh se spoustou příležitostí, navíc jde o bezpečnou zemi,“ říká Ladislav Starka, majoritní vlastník firmy Simplex CZ, která s ostrovní zemí obchoduje už téměř patnáct let. V roce 2005 získala registraci k založení pobočky od Obchodní komory Kuby, čímž se jí dveře na tento trh otevřely dokořán. Z Karibiku dováží do Česka doutníky a kubánské rumy, opačným směrem míří především potravinářské suroviny – obilí, chmel, slad a sušené mléko.
číst celý článekNa festivalu latinskoamerické gastronomie a hudby, pořádaném v pražské Stromovce, jsem se před dvěma lety náhodou seznámila s Robertem, mladým kubánským IT specialistou, který se rozhodl z Kuby emigrovat a dostal se na své cestě až do České republiky. Jeho profese i vystudovaný univerzitní obor mne velmi zaujaly, neboť jsem si myslela, že počítače a moderní technologie v evropském slova smyslu jsou Kubě i v 21. století zapovězeny. Vlastně i díky tomuto setkání jsme vloni s kamarádkou Kubu navštívily. Roberto nám zprostředkoval ubytování v jedné z „casas particulares“ v Santiagu de Cuba. Jako bonus jsme získaly také skvělou průvodkyni, Robertovu bývalou vysokoškolskou učitelku Yadisbel, která se věnuje problematice IT na Universidad de Oriente, ovšem vedle toho si přivydělává jako recepční, protože výborně ovládá angličtinu. Ta v mnoha ohledech nabourala naše mylné představy o této ostrovní zemi. O její pohled na vzdělávání v oblasti IT se rádi podělíme se čtenáři TRADE NEWS.
číst celý článekEnergetikou ve stále větší míře zmítají politici, kdysi hrdý a stabilní sektor i proto svírá nejistota. Tu by přitom mohlo ještě zvýšit zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem, vysvětluje nejaktivnější drobný akcionář ČEZu, jinak analytik spolupracující s J&T Bankou Michal Šnobr. Jak dodává, další neznámou komplikující energetickým firmám život je nastartovaná technologická revoluce, která jednou významně změní jejich byznys i naše životy. Kdy na svět Elona Muska dojde, je nicméně stále nejasné.
číst celý článekRegálové systémy české firmy Proman nacházejí už dvaadvacet let uplatnění prakticky ve všech oborech, například v automobilovém či elektrotechnickém průmyslu, logistice a také mezi obchodními řetězci u nás i v zahraničí. „Nejčastěji vybavujeme velkosklady a logistická centra, ale také archivy správních organizací i sklady drobných podnikatelů,“ vysvětluje jednatel společnosti Pavel Nekut, který se může pochlubit tím, že mají stálé zákazníky už ve dvaceti zemích. Listopadové vydání TRADE NEWS, které leželo během naší návštěvy v chrudimském sídle společnosti na stole, nás však zavedlo na Balkán, konkrétně do Rumunska.
číst celý článekNaše společnost působí prakticky výhradně na zahraničních trzích, a tak čelíme velkému tlaku konkurence. To nás nutí stále hledat úspory v nákladech, včetně nákladů na energie spotřebovávané v našich výrobních provozech. Existuje pro firmy kromě OPPIK nějaký zvýhodněný způsob financování investic do energetických úspor, kde by návratnost byla v horizontu do pěti let?
číst celý článekFrancie: třetí největší evropská ekonomika na vzestupu Francouzská republika je šestou největší ekonomikou na světě a třetí největší ekonomikou EU po Německu a Velké Británii.
číst celý článekPodmínkou – nejen vítězství v těchto pomyslných dostizích, ale obecněji udržení současného kurzu – je pokračování započatých reforem, říká Paul Milon, investiční specialista hongkongské kanceláře BNP Paribas Investment Partners, který se zaměřuje na Indii
číst celý článekOd 7. do 10. října 2025 se Brno promění v centrum průmyslového dění. Mezinárodní strojírenský veletrh (MSV) nabídne špičkové technologie, zajímavý program i možnosti navázat nové obchodní spolupráce. Letošní ročník se zároveň ponese v duchu transformace a nových výzev pro průmysl.
Evropská komise plánuje od roku 2028 zavedení nové daně z elektroodpadu, která má přinést až 15 miliard eur ročně do rozpočtu Unie. Výše příspěvku bude odvozena od množství elektrozařízení uvedeného na trh, které se nepodaří členskému státu vybrat v podobě elektroodpadu. Cílem je podpořit recyklaci, zlepšit environmentální výsledky a zároveň posílit vlastní příjmy EU. Plánovanou daň z elektroodpadu komentuje David Chytil, člen představenstva společnosti REMA Systém, která zajišťuje sběr odpadních elektrozařízení na českém trhu.
Umělá inteligence se rychle prosazuje i v oborech, kde by ji ještě před pár lety nikdo nečekal. Od role výčepních na festivalech až po rozhodování o postřicích v zemědělství. Z nástroje vývojářů se stává běžná součást každodenního života, která má potenciál měnit nejen fungování firem a institucí, ale i samotné vnímání práce, zodpovědnosti a komfortu. O svůj pohled na přínosy, rizika i etické hranice současného vývoje se s námi podělili odborníci, kteří sledují rozvoj AI napříč odvětvími.
Za obsah inzerce zodpovídá inzerent. Žádné části textu nebo fotografie z Trade News nebo www.itradenews.cz nesmí být používány, kopírovány nebo jinak šířeny v jakékoliv formě či jakýmkoliv způsobem bez písemného souhlasu vydavatele.