Výsledky vyhledávání
Když jste hodně dobří, nevyplatí se nosit nos nahoru. A v Asii to platí dvojnásob. „Do Linetu jsem nastoupil jako manažer pro Asii právě v době, kdy začal náš klíčový konkurent, americký Hill-Rom, ustupovat ze svých pozic. Měl pocit uspokojení a neporazitelnosti, podcenil dobře fungující poprodejní servis a ztratil respekt vůči lokálním partnerům, což vyústilo v zásadní změnu jeho distribuční politiky,“ vzpomíná na rok 2015 regionální manažer pro jihovýchodní Asii a Pacifik společnosti Linet Jiří Mlch.
Štítky
Thajsko,
jihovýchodní Asie,
Zdravotnická technika,
Ekonomická diplomacie
číst celý článek
„Předností našich techniků vždycky byla dlouholetá zkušenost a vynalézavost, jež u nich po čtyřiceti letech fungování socialistické ekonomiky západní konkurence nepředpokládala. Někdy svým spolupracovníkům říkám, že talent pro vývoj a konstrukci jsou také duševním dědictvím vyplývajícím z historie firmy, která sahá až do roku 1958. Zdravotnická zařízení tvoří sice jen zhruba třetinu našeho výrobního portfolia, ale jako žádané výrobky pro koncové zákazníky představují zajímavou část naší ekonomiky,“ poznamenává většinový vlastník a spoluzakladatel společnosti TSE Karel Fiedler. Do závodu Tesly Karlín, předchůdce TSE, nastoupil hned po vysoké škole v roce 1966.
Štítky
Zdravotnická technika,
Věda a výzkum
číst celý článek
Pokud se v geografickém kontextu vysloví slovo „trojúhelník“, každému se nejspíš vybaví ten bermudský. Ovšem nedaleko od něj leží ještě jeden, který je na rozdíl od toho záhadného velice důležitý pro český zahraniční obchod. Tzv. severní trojúhelník je označení pro tři středoamerické země, Guatemalu, Salvador a Honduras, jejichž společný obrat zahraničního obchodu s ČR v roce 2016 činil 80 milionů amerických dolarů (pro představu jde o hodnotu pohybující se mezi obratem Peru a Chile). Tyto tři země, ležící na jih od Mexika, spojuje společná historie, podobné ekonomické i politické zájmy a bohužel také stejné vnitřní strukturální problémy. Navíc počtem obyvatel a rozlohou (až na mnohem menší, ale ne o tolik méně lidnatý Salvador) je možné je srovnávat s Českem. Zároveň je i každá ze tří stran pomyslného středoamerického trojúhelníku v něčem specifická, což z nich činí zajímavý cíl pro české exportéry.
Štítky
Guatemala,
Salvador,
Honduras
číst celý článek
Západoevropské státy – Británie, Francie, Nizozemsko a Belgie – před staletími ovládaly prostřednictvím svých kolonií většinu světa a odstartovaly průmyslovou revoluci. Dodnes patří k nejvyspělejším zemím.
Štítky
Evropa,
Středozápadní Evropa,
Strojírenství
číst celý článek
Známý americký ekonom a filozof managementu Peter Drucker napsal, že „nikdo nemůže řídit změny, člověk může být jen před nimi“. Kdo podniká, ví, že nelze odhadnout vše, co přijde. Změny k nám dnes nepřicházejí, ale letí kosmickou rychlostí. O to cennější je, pokud v nenadálých situacích nezůstaneme sami. A k tomu patří také to, že svůj podnik efektivně pojistíme, aby mohl i v takovýchto časech dál existovat a plnit své závazky. O tom si povídáme s generálním ředitelem České podnikatelské pojišťovny, jedné z našich nejvýznamnějších pojišťovacích institucí.
Štítky
Pojištění,
ČPP
číst celý článek
Rumunsko je pro nás tradičním obchodním partnerem, bez přehánění tím nejdůležitějším na Balkáně. Drží si 16. příčku v našem zahraničním obchodě, celkový obrat vloni překročil suverénně hranici 4 miliardy eur. Ekonomické vztahy jsou velmi čilé, přičemž řada českých (případně i československých) firem a výrobků má v zemi stále dobrý zvuk. Potřeba postupné modernizace ekonomiky v čele s průmyslovými a zpracovatelskými závody, energetickými komplexy a sítěmi přes dopravní a další infrastrukturu představují již více než čtvrt století silný magnet pro zahraniční investory a exportéry. Je tedy nabíledni, že škála perspektivních oborů je velmi široká. Tuto skutečnost ale zná i naše konkurence, takže české firmy nesmí otálet.
Štítky
Rumunsko
číst celý článek
V roce 1992 opustil Karel Matějček, absolvent Strojní fakulty VUT Brno, Teslu Lanškroun, do obýváku instaloval rýsovací prkno a na úřadech si zaregistroval konstrukční společnost. Vedoucímu konstrukce tehdejšího předního výrobce kondenzátorů a rezistorů nechybělo cenné know-how získané léty studia a praxe, ani pořádný kus odvahy udělat krok do neznáma tržní ekonomiky. A tak na chlup přesně před čtvrt stoletím vznikla rodinná firma KOMFI, která dnes patří ve svém oboru mezi evropskou i světovou špičku.
Štítky
Strojírenství,
Německo,
Inovace
číst celý článek
Nezaměstnanost je v Česku téměř nulová a lidé na trhu práce chybí. Firmy řeší tuto problematiku různě, nejednou originálně, jak to dokládá v rozhovoru i Veronika Ivanović, ředitelka lidských zdrojů ve společnosti Vodafone.
Štítky
Telekomunikace
číst celý článek
Druhá nejlidnatější africká země, která se dříve označovala jako Habeš, se pyšní historií sahající až k Šalamounově dynastii. Dnes neohromuje pouze hloubkou a bohatostí svých dějin, ale i dynamickým hospodářským růstem, jenž je nejvyšší na africkém kontinentu. A přitom je tu česká značka stále synonymem kvality.
Štítky
Etiopie
číst celý článek
Do roku 1989 byl český průmysl bohatě saturován konstruktéry a vývojáři, z nichž řada založila a dodnes vede vlastní firmy, konkurenceschopné na světových trzích. Za pouhou generaci se situace radikálně změnila. „Naše ekonomika nemusí do budoucna zůstat v roli subdodavatele. Stačí, aby se podpora technických oborů stala klíčovým společenským tématem,“ soudí výkonný ředitel nadnárodní společnosti AUFEER DESIGN Martin Zabadal, který absolvoval Technickou univerzitu v německém Magdeburku.
Štítky
Strojírenství,
Německo,
Design,
automotive
číst celý článek