Výsledky vyhledávání
Rodinné firmy v Česku zažívají velkou vlnu generační výměny a většina z nich na tento úkol není dostatečně připravena. Plán na předání má pouhých 5 % z nich. Generační výměna přináší také konflikty mezi zakladateli a nástupníky, což potvrzují dvě třetiny dotazovaných firem. Jen těsná nadpoloviční většina vlastníků ví, komu rodinnou firmu předat, zatímco před rokem to bylo ještě plných 70 %. Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) předložila u příležitosti 7. ročníku soutěže Equa bank Rodinná firma roku průzkum zaměřený na rodinný byznys. Pro AMSP ČR ho v květnu realizovala výzkumná agentura Ipsos mezi 331 rodinnými firmami napříč obory a regiony Česka.
16.6.2018
celá novinka »
Vodohospodářský průmysl nabízí příležitosti nejen v projektování a výstavbě čističek, ale rovněž v rekonstrukcích, projektování a výstavbě kanalizací, ekologických skládek a podniků na zpracování odpadů, jež v zemi dosud chybí.
Štítky
Makedonie
číst celý článek
„Věřte, že již mnoho zkušených a moudrých obchodníků se pokoušelo v Africe prosadit, avšak drtivá většina neuspěla. Ztratili spoustu času, energie, peněz a vlastně jen těžko přicházejí na to proč. Myslím, že důvodem je většinou neznalost místního prostředí, jazyková bariéra, nezvyklé tradice a zvyky, náboženské překážky, arogance investorů, historické zkušenosti a mnoho dalšího, co se na internetu jen těžko hledá a učí. Africké myšlení je nám opravdu vzdálené, i když podle mne určitě bližší než například asijské. Kdybych měl dát jednoduchý recept, vsaďte na přátelství a humor,“ doporučuje Viktor Korček, který strávil studiem tohoto kontinentu prakticky posledních deset let, konkrétně dvou krásných zemí, Tanzanie a Keni.
Štítky
Tanzanie,
Keňa
číst celý článek
Izrael by se do České republiky svou rozlohou vešel čtyřikrát.
Štítky
Inovace,
Izrael,
Nové technologie
číst celý článek
Na Slovensku založil rodinu a žil tam dvacet let, díky čemuž zná nejen slovenštinu, ale také naši mentalitu a zvyky.
Štítky
Personalistika,
Kolumbie
číst celý článek
Když jste hodně dobří, nevyplatí se nosit nos nahoru. A v Asii to platí dvojnásob. „Do Linetu jsem nastoupil jako manažer pro Asii právě v době, kdy začal náš klíčový konkurent, americký Hill-Rom, ustupovat ze svých pozic. Měl pocit uspokojení a neporazitelnosti, podcenil dobře fungující poprodejní servis a ztratil respekt vůči lokálním partnerům, což vyústilo v zásadní změnu jeho distribuční politiky,“ vzpomíná na rok 2015 regionální manažer pro jihovýchodní Asii a Pacifik společnosti Linet Jiří Mlch.
Štítky
Thajsko,
jihovýchodní Asie,
Zdravotnická technika,
Ekonomická diplomacie
číst celý článek
„Předností našich techniků vždycky byla dlouholetá zkušenost a vynalézavost, jež u nich po čtyřiceti letech fungování socialistické ekonomiky západní konkurence nepředpokládala. Někdy svým spolupracovníkům říkám, že talent pro vývoj a konstrukci jsou také duševním dědictvím vyplývajícím z historie firmy, která sahá až do roku 1958. Zdravotnická zařízení tvoří sice jen zhruba třetinu našeho výrobního portfolia, ale jako žádané výrobky pro koncové zákazníky představují zajímavou část naší ekonomiky,“ poznamenává většinový vlastník a spoluzakladatel společnosti TSE Karel Fiedler. Do závodu Tesly Karlín, předchůdce TSE, nastoupil hned po vysoké škole v roce 1966.
Štítky
Zdravotnická technika,
Věda a výzkum
číst celý článek
Pokud se v geografickém kontextu vysloví slovo „trojúhelník“, každému se nejspíš vybaví ten bermudský. Ovšem nedaleko od něj leží ještě jeden, který je na rozdíl od toho záhadného velice důležitý pro český zahraniční obchod. Tzv. severní trojúhelník je označení pro tři středoamerické země, Guatemalu, Salvador a Honduras, jejichž společný obrat zahraničního obchodu s ČR v roce 2016 činil 80 milionů amerických dolarů (pro představu jde o hodnotu pohybující se mezi obratem Peru a Chile). Tyto tři země, ležící na jih od Mexika, spojuje společná historie, podobné ekonomické i politické zájmy a bohužel také stejné vnitřní strukturální problémy. Navíc počtem obyvatel a rozlohou (až na mnohem menší, ale ne o tolik méně lidnatý Salvador) je možné je srovnávat s Českem. Zároveň je i každá ze tří stran pomyslného středoamerického trojúhelníku v něčem specifická, což z nich činí zajímavý cíl pro české exportéry.
Štítky
Guatemala,
Salvador,
Honduras
číst celý článek
Rumunsko je pro nás tradičním obchodním partnerem, bez přehánění tím nejdůležitějším na Balkáně. Drží si 16. příčku v našem zahraničním obchodě, celkový obrat vloni překročil suverénně hranici 4 miliardy eur. Ekonomické vztahy jsou velmi čilé, přičemž řada českých (případně i československých) firem a výrobků má v zemi stále dobrý zvuk. Potřeba postupné modernizace ekonomiky v čele s průmyslovými a zpracovatelskými závody, energetickými komplexy a sítěmi přes dopravní a další infrastrukturu představují již více než čtvrt století silný magnet pro zahraniční investory a exportéry. Je tedy nabíledni, že škála perspektivních oborů je velmi široká. Tuto skutečnost ale zná i naše konkurence, takže české firmy nesmí otálet.
Štítky
Rumunsko
číst celý článek
Západoevropské státy – Británie, Francie, Nizozemsko a Belgie – před staletími ovládaly prostřednictvím svých kolonií většinu světa a odstartovaly průmyslovou revoluci. Dodnes patří k nejvyspělejším zemím.
Štítky
Evropa,
Středozápadní Evropa,
Strojírenství
číst celý článek