Britské ostrovy, Benelux a Francie – několik zemí, které určovaly chod dějin. Kdysi ovládaly prostřednictvím svých koloniálních říší téměř celý svět. Odstartovaly průmyslovou revoluci. Dnes přes všechny potíže náleží k hospodářsky nejvyspělejším zemím světa. Británie a Francie patří mezi vojensko…
Štítky
Francie
číst celý článek
Blízký nebo také „střední“ východ zeměpisně vymezujeme jako oblast zemí Arabského poloostrova a okolních států jihozápadní Asie. Právě v oblasti na styku tří kontinentů kdysi vznikly první města i státy.
Region se vyznačuje značným vojensko-politickým napětím, ke kterému velkou měrou přispívá…
Štítky
Turecko,
Blízký východ,
Zdravotnictví
číst celý článek
Státní útvar SSSR existoval mezi lety 1922 až 1991. Rozkládal se na téměř jedné šestině zemské souše, oplýval mimořádnými přírodními zdroji, vojenskou silou a téměř půlstoletí měl rozhodující vliv na dění v mnoha zemích světa, Československo nevyjímaje. Po rozpadu Sovětského svazu začala v roce…
Štítky
Rusko
číst celý článek
Pojem střední Evropa překvapivě není příliš starý. Prvně byl užit na vídeňském mírovém kongresu. Ovšem vlivem dělení Evropy na západ a východ prakticky zmizel. Střední Evropa se na dlouhou dobu stala pouhým západním okrajem východní Evropy nebo východním okrajem Evropy západní. V poslední době se…
Štítky
Evropa
číst celý článek
Název Balkán pochází ze staršího jména pohoří Stará Planina, které se nachází v Bulharsku a Srbsku. Geograficky lze území Balkánu neboli Balkánského poloostrova vymezit jako evropskou pevninu jižně od řeky Sávy a dolního toku Dunaje. Řada zemí jako Slovinsko, Chorvatsko, Srbsko, Rumunsko nebo…
Štítky
Balkán
číst celý článek
Každý šestý člověk pochází z jižní Asie, hustě zalidněné oblasti, která je po subsaharské Africe druhou nejchudší na světě. Snad v tom sehrála významnou roli vysoká etnická rozmanitost, čítající přes dva tisíce entit, a to od mnohamilionových národů až po malé kmeny. Dnes lze pozorovat velmi nízkou…
Štítky
Asie
číst celý článek