Články autora: Shutterstock

Chile nechce svět měnit revolucí, ale inovací

thumbnail

Začněme trochu zeširoka: u amerického filantropa Douglase Tompkinse, muže velké odvahy a silné vize. Zamiloval se do Chile a byl přesvědčen o jeho výjimečnosti. Usadil se na jihu této země a věnoval obrovské finanční prostředky i velké množství své energie ochraně přírody. V první polovině života byl velmi úspěšným podnikatelem, založil prosperující značky jako The North Face, Esprit a další. Ve druhé půlce pak využil vydělané peníze na zakládání chráněných přírodních parků. Se svou druhou ženou Kris založil v Chile park Pumalín o rozloze téměř 324 tisíc hektarů. Táhne se od Pacifiku k Andám, skrývá nenahraditelné patagonské deštné pralesy, vodopády a nachází se v něm pětadvacet procent posledních exemplářů stromu Fitzroya cypřišovitá, přičemž některé z nich jsou starší tisíce let. Celkem Tompkinsovi získali pro ochranu přírody 890 tisíc hektarů půdy. Douglas Tompkins zemřel před necelým rokem v prosinci 2015, když se jeho kajak převrhl v bouři v ledových vodách Patagonie. Nikdy se nezastavil a dokázal přesvědčit mnoho lidí, že Chile je skutečně výjimečná země.

Štítky Chile, Ekonomická diplomacie

číst celý článek

Argentina se snaží znovu získat dobré jméno

thumbnail

Do Buenos Aires jsem odjížděl s vědomím, že se před našimi zeměmi otevírá nová etapa vzájemných vztahů. Nástup vlády Mauricia Macriho v prosinci 2015 ukončil mnoho let izolace Argentiny, jež ignorovala EU nebo USA a hledala partnery v Číně, Rusku, Venezuele či Ekvádoru. Zájem českých podnikatelů o Argentinu jsem pocítil ještě před svým odjezdem do této země při tradičním setkání s podnikateli, kteří na zdejším trhu působí nebo o něj mají zájem. Přesto mě v prvních dnech pobytu překvapila doslova invaze firem, hlavně z energetického a obranného sektoru a sektoru dopravy.

Štítky Argentina, Ekonomická diplomacie

číst celý článek

Zlepšení podmínek v rozvojových zemích? Bez zapojení soukromého sektoru to nepůjde!

thumbnail

Rozvojový svět má mnoho problémů, ale nabízí také velké příležitosti. Na jedné straně má špatnou infrastrukturu i byrokracii, na druhé straně mladou pracovní sílu a nenasycený trh. Jde o prostředí, které nutně potřebuje projít transformací. A právě rozvojové projekty mohou tuto transformaci urychlit a nastartovat kýžené změny, ať už jde o vytváření pracovních míst a zavádění mezinárodních standardů, zvýšení dostupnosti kvalitního profesního vzdělávání, zlepšení zdravotního stavu obyvatel, zvýšení potravinové bezpečnosti, posílení energetické bezpečnosti nebo vytváření pracovních míst pro znevýhodněné skupiny obyvatel. Tyto projekty by tak měly přispět ke zlepšení životních podmínek v rozvojových zemích pomocí lepší dostupnosti inovativních služeb, výrobků nebo technologií.

Štítky Ekonomická diplomacie

číst celý článek

Rumunsko má na to vrátit se mezi balkánské štiky

thumbnail

Rumunsko je zemí, jež měla ambice stát se skutečným tygrem Balkánu, a až do krize, která vypukla před necelými deseti lety, se to celkem dařilo. Pak následoval, podobně jako i v dalších zemích regionu, značný odliv investorů a hospodářství se ocitlo ve velkých problémech. Ty znásobilo vysoce korupční prostředí a celkově velmi bouřlivá a složitá vnitropolitická situace, takže trvalo řadu let, než se potomci Dáků otřepali a nadechli k další ofenzivě.

Štítky Balkán, Rumunsko

číst celý článek

Bulharsko jde nahoru

thumbnail

Čeští podnikatelé nevyhlížejí nové příležitosti jen v bohatých evropských ekonomikách, ale také na druhém konci spektra. Bulharsko, nejchudší, ale zároveň jeden ze tří nejméně zadlužených členů Evropské unie, roste letos nejvyšším tempem od roku 2008 a právem přitahuje pozornost.

Štítky Bulharsko

číst celý článek
1 15 29 43 49 50 51 52 53 54 55 57

Za obsah inzerce zodpovídá inzerent. Žádné části textu nebo fotografie z Trade News nebo www.itradenews.cz nesmí být používány, kopírovány nebo jinak šířeny v jakékoliv formě či jakýmkoliv způsobem bez písemného souhlasu vydavatele.