Nejvýznamnější oblast Čech, kde po staletí vyrábějí luxusní sklo vyvážené do celého světa, exkluzivně pak do Orientu, na Blízký východ a dokonce i do vzdálené Indie, najdeme v Lužických horách. Přestože byl prvním zakladatelem zdejšího sklářství i obchodu se sklem jistý pan Kreibich, jemuž nemůžeme toto prvenství vzít, zdejším nejvýznamnějším sklářským klanem byla rodina Palmeových. Nejslavnějším z rodu je pak nesporně Elias Palme (1827–1893), majitel vyhlášené sklářské fabriky v Kamenickém Šenově a navíc zakladatel šenovského lustrařství.
Štítky
Legendy,
Sklářství,
Blízký východ,
Indie
číst celý článek
Na světovou výstavu se onoho slavného roku 1889 do Paříže vypravil i Klub českých turistů z Prahy. Jeho předsedou je v tu dobu relativně mladičký architekt Vratislav Pasovský, absolvent pražské techniky stejně jako vídeňské umělecké akademie. Eiffelovka ho nadchne a fascinuje natolik, že má okamžitě jasno: „Takovou věž musí mít i Praha!“
Štítky
Praha,
Design,
Architektura
číst celý článek
Slavný český vědec a profesor Ing. RTDr. Otto Wichterle, DrSc., dr. h. c., světově proslul zejména dvěma svými vynálezy: měkkých kontaktních čoček a umělého polyamidového vlákna, které dostalo název „silon“. Jeho jméno je nerozlučně spjato také s prostějovským Wikovem.
Štítky
Zdravotnictví,
Věda,
Inovace
číst celý článek
Víte, že první pořádné auto na našem území vzniklo vlastně spontánně? Jeho plány se dělaly až dodatečně. Přesto se do dějin zapsalo svou originalitou a luxusním designem. Slavný český automobilový konstruktér a vynálezce Leopold Sviták je postavil v letech 1897 až 1898. Dostalo jméno NW Präsident a bylo prvním továrně vyráběným sériovým automobilem nejen na území dnešního Česka (v Kopřivnici, dnes Tatra), ale v celém Rakousko-Uhersku.
Štítky
Legendy,
Automobily
číst celý článek
Geniální inovátoři neměli nikdy na růžích ustláno. Například slavného přírodovědce a zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela vyhodili pro jeho moderní názory od profesorských zkoušek, a to – z botaniky!
Štítky
Inovace
číst celý článek
Je přelom 18. a 19. století a zemědělství v našich končinách prožívá převratnou dobu. Dramaticky roste počet obyvatel a je stále těžší je uživit. Hledá se, jak hospodařit s větším efektem. Zavádění nových plodin, jako byly třeba brambory, a rentabilita jejich pěstování naráží na řadu problémů. A mezi nejvýraznější je v té době řazena orba. Čím kvalitnější a hlubší, tím pro úrodu lépe. Jenže jak? Evropa i v tomto směru volá po inovacích…
Štítky
Zemědělství
číst celý článek