,,Možné je cokoliv“ či ,,budoucnost je má“ říkával geniální Nikola Tesla, označovaný též za „otce fyziky“. Jeho myšlenky předběhly svou dobu, která na ně nebyla dosud připravena, jak sám prohlásil, a to o celé jedno století. Veškerá elektronika, která nás nyní obklopuje, vychází ze základů, jež položil Tesla. Narodil se 10. června 1856 (údajně o půlnoci a za pořádné magnetické bouře) na území někdejšího Rakousko-Uherska, v srbské vesničce Smiljan, tedy jako náš dobový spoluobčan. Později studoval i v Praze. Osobitým přístupem k vědě a svými objevy v oblasti elektrotechniky překročil mnohé hranice fantazie. Roku 1946 po něm byl pojmenován pražský národní podnik Tesla.
Štítky
Energetika
číst celý článek
Stal se věhlasným českým cestovatelem, kartografem a etnografem. V Africe postupně strávil jedenáct let. Málokdo však už ví, kolik manažerského, obchodnického či podnikatelského umu za tím vězelo.
Štítky
Afrika
číst celý článek
Mezi legendy českého průmyslu patří nesporně ČKD, v jejímž názvu se kloubí jména dvou významných českých techniků, vynálezců a průmyslníků, pánů Kolbena a Daňka. Ne všichni však vědí, že tihle dva se ve „společné“ firmě vlastně nikdy nepotkali!
Štítky
Legendy,
Strojírenství
číst celý článek
Nesporným vzorem pro veškeré podnikatele, a to zdaleka nejen domácí, je dodnes Tomáš Baťa, obyčejný – a přesto zcela výjimečný rodák z moravského Zlína. O jeho osudech se vypráví lecjaké legendy či přímo pohádky. I pravda však stačí na to, abychom byli fascinováni.
číst celý článek