Z praxe

Československo jako inspirace aneb Když o nás psal světový tisk s obdivem

thumbnail

Svět nás obdivoval a zároveň trochu nechápal, jak se mohlo ve stalinském Československu zrodit něco tak úžasného. Překvapení z naší expozice na Expu 58 mělo spíš ideologický než racionální základ. Země se sice již deset let nacházela za „železnou oponou“, ale na přípravách akce se podíleli odborníci, kteří vyrostli a vystudovali za první republiky, a ta přála rozvoji vědecké, technické a umělecké invence.

Štítky Belgie, Výstavnictví, Design

číst celý článek

Staletá sláva Letova z Letňan

thumbnail

Historie světoznámé firmy Letov, tradičního výrobce českých (dříve československých) letadel, se bez přerušení – byť pod rozmanitě proměnnými názvy – vine téměř celým staletím. Za tu dobu se zde profilovala řada významných osobností tohoto oboru, díky nimž ze zdejších výrobních hal doslova vylétly mnohé legendární stroje.

Štítky Legendy, Letecký průmysl

číst celý článek

Legendární profesor brněnské techniky vynalezl převratnou turbínu

thumbnail

Na německé technice v Brně pracoval a přednášel v letech 1903 až 1931, od roku 1913 byl mimořádným profesorem stavby strojů. Hlavní prioritou jeho zájmů jsou ale vždy vodní stroje, zejména pak vodní turbíny. Na modelech do té doby vynalezených a v praxi aplikovaných turbín sledoval jejich účinnost ve standardních i v nepříznivých podmínkách. Převratným výstupem jeho výzkumů byl pak vynález zcela nového typu vrtulové vodní turbíny s nástavnými lopatkami a přívodem vody ve směru osy pro velké výkony a malé spády. Dostala jméno Kaplanova turbína po svém autorovi Ing. Dr. techn. Viktoru Kaplanovi.

Štítky Energetika

číst celý článek

První lyže v Krkonoších byly z Norska

thumbnail

Když roku 1892 navštívil Jan Harrach světovou výstavu v norském Oslu, v expozici sportovních potřeb ho nesmírně zaujaly lyže. Okamžitě mu došlo, že by mohly jeho lesním dělníkům, užívajícím dosud jen tradiční nemotorné sněžnice, usnadnit pohyb v zavátých horských terénech. A tak záhy na Harrachův osobní příkaz objednává lesní správa v Horní Branné zatím pouze jediný zkušební pár jasanových lyží z Norska, ale i jeden pár bukových lyží z Vídně. Pravdou je, že tato moderní vymoženost je v tu dobu ještě velmi drahá: vždyť takové lyže stály celých 11 zlatých!

Štítky Norsko, Lesnictví

číst celý článek

Objevitelem nových pramenů Amazonky je opět Čech

thumbnail

Končí sedmnácté století, když se jezuita Samuel Fritz, rodák z Trutnova, vydává v jihoamerické Amazonii proti proudu peruánské řeky, které místní indiáni říkají Maran-on. Dorazí až k jejímu prameni a zde slavnostně prohlásí: „Toto je skutečný pramen Amazonky.“ V tu chvíli nemůže tušit, že o plná tři století později vyrazí za prameny Amazonky i jeho krajan Bohumír Janský, profesor Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Prameny nalezl hned čtyři. Poněkud stranou od Fritzova prameniště.

Štítky Legendy, Jižní Amerika, Peru, Vodní hospodářství, Geografie

číst celý článek

Za obsah inzerce zodpovídá inzerent. Žádné části textu nebo fotografie z Trade News nebo www.itradenews.cz nesmí být používány, kopírovány nebo jinak šířeny v jakékoliv formě či jakýmkoliv způsobem bez písemného souhlasu vydavatele.