Finanční technologie
Singapurský fintech sektor je postavený na síle finančního hubu a správných ingrediencích, které zahrnují trh, talent, kapitál, regulační rámec a vládní podpory. Pandemie zrychlila tempo digitální implementace, adopce a transformace. Přibližně 66 % singapurských fintech firem…
Štítky
Singapur
číst celý článek
Energetika
Ambiciózním cílem je podíl 23 % energie z obnovitelných zdrojů v roce 2025. Nemalý podíl by měly tvořit i vodní elektrárny, tedy oblast s tradičně silným know-how českých firem. Uplatnit se mohou i solární a větrné technologie, zejména v kombinaci s ukládáním energie v bateriích. Velmi…
Štítky
Indonésie
číst celý článek
Tento region byl po staletí znám jako spojnice mezi Evropou, Blízkým východem a jižní a východní Asií. Vedly tudy rozličné větve velké Hedvábné stezky. Rostoucí zájem o oblast je ovlivněn nejen jejím nerostným bohatstvím, ale především strategickou polohou.
Štítky
Východní partnerství
číst celý článek
Píše se rok 1920 a Národní divadlo chystá po úspěchu komedie Loupežník další premiéru třicetiletého Karla Čapka, literární hvězdy čerstvě zrozené Republiky československé. Jejími hrdiny mají být „umělí dělníci“ či „živé a inteligentní pracovní stroje“. Když uvažoval, jak je pojmenovat, napadlo ho zprvu, že by to mohli být laboři, ale moc se mu to nelíbilo. Řekl o tom staršímu bratru malíři Josefovi, se kterým už pár věcí společně napsali, takže na jeho názor hodně dal. „‚Tak jim říkej roboti,‘ mumlal malíř se štětcem v ústech a maloval dál. A bylo to,“ popsal to později sám Karel Čapek.
Štítky
robot,
Robotizace,
USA
číst celý článek
Se Slovenskem, Polskem a Maďarskem pojí Českou republiku silné historicko-politické, kulturní a hospodářské vazby. Na těchto základech vznikla spolupráce v rámci Visegrádské skupiny, běžně označované jako V4. České roční předsednictví ve Visegrádské čtyřce skončilo k 30. červnu 2020, kdy převzalo předsednictví Polsko, a to do 30. června 2021.
Štítky
V4,
Česko,
Slovensko,
Polsko,
Maďarsko
číst celý článek
Po založení České republiky bylo Slovensko podle dosaženého obratu obchodu naším druhým nejvýznamnějším obchodním partnerem po Německu. Tuto svoji pozici postupně ztrácelo spolu s dynamičtěji se rozvíjejícím obchodováním s Polskem a enormně narůstajícími dovozy z Číny. Aktuálně (předběžné údaje za leden–listopad 2020) patří Slovensku pomyslná čtvrtá příčka za Německem, Čínou a Polskem s tím, že je naším druhým nejvýznamnějším exportním trhem za Německem a čtvrtým největším vývozcem na náš trh za Německem, Čínou a Polskem. Obchodní bilance je trvale aktivní, a to významně. Na celkovém vývozu se náš východní partner podílí 7,6 % a na celkovém dovozu 4,1 %.
Štítky
Slovensko
číst celý článek