Profiliga firem

Mezi sopečnými krátery a minovými poli

thumbnail

„Znovuobjevení kaňonu Somoto na severu Nikaraguy bylo vlastně jen vedlejším produktem aktivit týmu České geologické služby (ČGS). Během letošního roku by mělo UNESCO rozhodnout, zda bude unikátní lokalita zařazena do globální sítě jeho geoparků,“ říká Tomáš Hroch, vedoucí odboru regionální geologie sedimentárních formací ČGS a účastník řady zahraničních projektů.

Štítky Latinská Amerika, ČRA

číst celý článek

Petr Zelík: Bez černých labutí bychom se neposunuli dál

thumbnail

Víte, že hlavním městem rooibosu je městečko Clanwilliam v Cedrových horách na jihu Afriky? Je to jediné místo na světě, kde se jeho pěstování daří. Proč se ušlechtilý keř čajovec kapský rozhodl právě pro tuto lokalitu a odmítá podobné regiony ve stejné zeměpisné šířce třeba na území Austrálie nebo Jižní Ameriky, nebylo zatím vědecky zodpovězeno. Pravda je, že místní produkce zatím odpovídá světové poptávce po vzácném čaji. „Jak nám potvrdili pěstitelé, produkci lze dokonce zdvojnásobit. Co se však stane, až rychle rostoucí spotřeba rooibosu narazí na limity, lze jen stěží předvídat.“ povídáme si s Petrem Zelíkem, majitelem a zakladatelem společnosti Oxalis, jehož láska k čaji provází nejen podnikáním.

Štítky Potravinářství, Afrika

číst celý článek

Jan Šilar: Afrika nám dlouho odolávala, ale dnes slouží naše systémy i tam

thumbnail

Když na podzim 2014 instalovala Mikroelektronika v Liberci nový odbavovací systém akceptující bezkontaktní čipové karty, jimiž lze platit jak na zastávkách v automatech na výdej jízdenek, tak ve vozidlech pomocí karetních validátorů, zbystřily i firmy na vzdálenějších mimoevropských trzích. Na tento systém ve veřejné dopravě, třetí na světě a první v kontinentální Evropě, se přijeli podívat mimo jiné také zájemci z nigerijského Lagosu. Do té doby představovala Afrika jediný kontinent, na němž se společnost dosud neetablovala.

Štítky Afrika, Elektronický průmysl

číst celý článek

Na mimoevropské trhy hleďte tamní optikou

thumbnail

„Když jsme s Petrem Novákem zkraje devadesátých let začali podnikat, měli jsme jako mladí kluci odvahy víc, než bylo možná zdrávo. Ale vždycky jsme si říkali: ,Buď To zvládneme a bude nám to tu patřit, nebo odsud musíme odejít bez dluhů‘,“ vzpomíná na začátky v byznysu a rozjezd výroby v Děčíně spolumajitel společnosti Transportkabel DIXI Luděk Bednář.

číst celý článek

Aby západní firmy neslízly smetanu aneb Kam zmizeli čeští kluci zamilovaní do aut?

thumbnail

Do roku 1989 byl český průmysl bohatě saturován konstruktéry a vývojáři, z nichž řada založila a dodnes vede vlastní firmy, konkurenceschopné na světových trzích. Za pouhou generaci se situace radikálně změnila. „Naše ekonomika nemusí do budoucna zůstat v roli subdodavatele. Stačí, aby se podpora technických oborů stala klíčovým společenským tématem,“ soudí výkonný ředitel nadnárodní společnosti AUFEER DESIGN Martin Zabadal, který absolvoval Technickou univerzitu v německém Magdeburku.

Štítky Strojírenství, Německo, Design, automotive

číst celý článek

Za obsah inzerce zodpovídá inzerent. Žádné části textu nebo fotografie z Trade News nebo www.itradenews.cz nesmí být používány, kopírovány nebo jinak šířeny v jakékoliv formě či jakýmkoliv způsobem bez písemného souhlasu vydavatele.