Jihoafrická ekonomika je energeticky velmi náročná ve srovnání s mezinárodními standardy i průměrem spotřeby v regionu. Kromě toho místní energetický sektor není zdaleka tak efektivní a výkonný jako v rozvinutých zemích.
Štítky
Afrika,
JAR,
Energetika,
Obnovitelné zdroje
číst celý článek
Na německé technice v Brně pracoval a přednášel v letech 1903 až 1931, od roku 1913 byl mimořádným profesorem stavby strojů. Hlavní prioritou jeho zájmů jsou ale vždy vodní stroje, zejména pak vodní turbíny. Na modelech do té doby vynalezených a v praxi aplikovaných turbín sledoval jejich účinnost ve standardních i v nepříznivých podmínkách. Převratným výstupem jeho výzkumů byl pak vynález zcela nového typu vrtulové vodní turbíny s nástavnými lopatkami a přívodem vody ve směru osy pro velké výkony a malé spády. Dostala jméno Kaplanova turbína po svém autorovi Ing. Dr. techn. Viktoru Kaplanovi.
Štítky
Energetika
číst celý článek
„Proniknout na africký trh je běh na dlouhou trať, plnou překážek, nástrah, zkoušek a zvratů, ale se silnou obchodní perspektivou,“ říká obchodní manažer akciové společnosti FANS pro toto teritorium Hakim Abdulla.
Štítky
Afrika,
Energetika
číst celý článek
„Vynález vodní turbíny pochází z Čech, profesor Kaplan přeci působil na brněnské technice,“ uvádí naše setkání Lubomír Marták, jednatel firmy Mexim Consulting. Za svůj projekt vodní elektrárny mezi Bělovem a Otrokovicemi získal ocenění Podnikatelský projekt roku agentury CzechInvest.
Štítky
Energetika,
CzechInvest,
Podnikatelský projekt roku
číst celý článek
„Přestože se ještě před pěti šesti lety tvrdilo, že hromadné dálkové ovládání je mrtvé a na jeho místo nastupují chytré elektroměry, zůstává tento systém v inovovaných verzích stále žádaný. Pro naši společnost jde o nejdéle vyráběný a stále velmi úspěšný produkt,“ říká Zdeněk Stuchlík, generální ředitel tradičního výrobce měřicích a řídicích systémů pro energetiku, společnosti ZPA Smart Energy.
Štítky
Elektrotechnika,
Energetika,
Afrika,
Střední východ
číst celý článek
Přírodní bohatství je jednou ze základních podmínek existence lidstva na Zemi. Jelikož není rovnoměrně rozložené a protože se jednotlivé společnosti liší ve schopnosti ložiska najít, exploatovat a získané suroviny zužitkovat, generuje velké rozdíly v bohatství – a moci – států. Jak je na tom dnešní Česká republika? Jak moc jsme dnes bohatí, či chudí? I o tom jsme hovořili s Pavlem Kavinou, ředitelem odboru surovinové a energetické bezpečnosti na Ministerstvu průmyslu a obchodu ČR.
Štítky
Energetika,
Surovinová bezpečnost,
Zdroje
číst celý článek